9.6 C
Bratislava

Turistické topánky a bundy – pripravte sa na začiatok turistickej sezóny správne!

Obľúbenou voľnočasovou aktivitou začína byť turistika. Spokojnosť s podaným výkonom, krásne výhľady na okolitú prírodu či pocit slobody a čas strávený sám so sebou. To sú snáď najdôležitejšie atribúty tejto činnosti. Aby sme to však dotiahli až do tohto konca, musíme byť na to správne vybavení.

Turistické topánky prispôsobené terénu

Naše nohy nás dovedú všade, ak im dáme to, čo potrebujú. V závislosti od výberu trás, ktoré preferujeme, si musíme zvoliť aj správnu obuv. Nízke turistické topánky zvládnu prechádzky prírodou alebo ľahký treking. Polovysoká obuv je vhodná na stredne ťažký terén a vysoké turistické topánky zas na náročný horský, aby bol členok pevný a eliminovalo sa riziko pri zlom došliapnutí.

Materiál by mal byť odolný voči vode

V každom prípade, ide o pohyb v exteriéri, preto je dôležitá nepremokavosť. Hlavne v horskom prostredí sa počasie rýchlo mení a nie je nič horšie ako mať nohy v chlade a vlhku. Materiál ako Gore-Tex alebo PTX membrána zaručia vysokú odolnosť voči vode, a preto nesmie chýbať pri každej kvalitnej turistickej obuvi.

Zamerajte sa aj na podrážku turistických topánok

Aby sa predišlo nepríjemnému pocitu z kráčania po nerovnostiach, turistické topánky disponujú vyššou a pevnejšou podrážkou. Čím je obuv spôsobilejšia do náročnejšieho terénu, tým bude tvrdšia. A navyše aj omnoho ťažšia. Paradoxom je, že materiál ako Vibram v zime šmýka, pretože guma má vysokú hustotu a rýchlejšie zamŕza. Ak plánujete turistiku aj v zimných mesiacoch, veľkým plusom bude na topánkach možnosť upínania poloautomatických mačiek.

Turistické topánky
Turistické topánky / Zdroj: Encierro, Adobestock

Pozor na správnu veľkosť

Aj tu platí, čo model a výrobca, to iný strih. Topánka nesmie byť veľmi široká. Vieme ju síce „zúžiť“ zatiahnutím šnúrok, ale riskujeme tým zlomenie v oblasti, kde prehýbame palce. A čo dĺžka turistickej topánky? Pravidlo hovorí, že ak posunieme nohu na doraz, za pätou musí byť priestor na dva prsty. Nie je to len kvôli hrubej ponožke v zime, ale aj pre možný vznik otlakov, keď kráčame dolu kopcom.

Užitočný tip: Snažte sa používať ploché šnúrky, tie sa chôdzou, na rozdiel od tých guľatých, nerozväzujú.

Softshellové bundy aj do zlého počasia

Pojmom softshell sa označuje moderný viacvrstvový funkčný materiál. Používa sa hlavne na výrobu outdoorového oblečenia. Bundy vynikajú dobrou tepelnou izoláciou, odolnosťou, priedušnosťou, ale čo je dôležité, materiál je nepremokavý a vetruvzdorný. Má však aj svoje mantinely, a to v prípade teplého a suchého prostredia či v mrazivých klimatických podmienkach. Softshellové bundy sú najvhodnejšie pre jarných a jesenných výletníkov. Aby softshell nestratil svoje vlastnosti, je dôležitá jeho údržba, a to používaním technických pracích prostriedkov. Nepriateľom je aviváž, ktorá rozožiera membránu. Takouto starostlivosťou bude odmena v podobe suchých ramien, predĺženia životnosti či zachovania farieb.

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

Súvisiace články