20.5 C
Bratislava

Hormonálna injekcia pomôže pri liečbe obezity

- Reklama -

Britskí vedci vyvinuli liek, ktorý pomáha schudnúť za rok až 15 kilogramov.
Vedci z Imperial College v Londýne tvrdia, že je to „zatiaľ najzaujímavejšia liečba“. Hormonálna injekcia bude pôsobiť podobne ako bandáž žalúdka a pomôže pri liečbe obezity.

Testy doteraz zistili, že pacienti prirodzene zjedli o 30 percent menej jedla po tom, čo im podali hormonálnu injekciu, ktorá funguje podobne ako bandáž žalúdka.

Nadváha sa dotýka viac než tretiny slovenskej populácie

Vplyv nadváhy a obezity na organizmus pritom nemožno podceňovať. Podľa slovenských pediatrov má až 32,5% obéznych detí prítomnosť metabolického syndrómu, teda súčasný výskyt viacerých srdcovo-cievnych alebo kardiometabolických rizikových faktorov. S obezitou sa môžu spájať desiatky až stovky ďalších pridružených ochorení.

„Obezita je každodenným chlebíčkom diabetológov, pretože 90 % diabetikov 2. typu má nadhmotnosť alebo obezitu.“ doc. MUDr. Peter Minárik, PhD., MSc.

Obezitu a nadváhu možeš hodnotiť aj pomocou BMI. BMI je možné vypočítať tak, že telesnú hmotnosť (v kg) vydelíš druhou mocninou telesnej výšky (v metroch). Podľa hodnoty, ktorá vyšla, vieš zistiť, či máš normálnu hmotnosť, alebo trpíš podváhou, nadváhou alebo až obezitou.

O obezite hovoríme, ak hodnota obvodu pásu presiahne u mužov 94 cm a u netehotných žien 80 cm.

Revolučný liek proti obezite

Hormonálna injekcia reguluje apetit, čo znižuje pocit hladu a následnému príjmu kalórii. Liek môže predpísať iba lekár po konzultácií a pacienti by ho nemali používať viac ako dva roky. Príjmať sa môže na týždennej báze, pričom dávka sa postupne zvyšuje.

Výskum ukázal, že ľudia, ktorý príjmali liek schudli päťkrát viac ako skupina, ktorá dostala placebo. Počas klinických testov lekári zaznamenali aj vedľajšie účinky ako pocit nevoľnosti a hnačky. Postupom času sa ale znížili.

Liek proti obezite
Liečba proti obezite / Zdroj: Unsplash

Liečba obezity

Podľa vedcov bol liek taký úspešný v testoch, že niektorým subjektom sa podarilo prestať užívať lieky na cukrovku.

Profesor Sir Steve Bloom, vedúci výskumník a vedúci oddelenia diabetu, endokrinológie a metabolizmu v Imperial povedal, že zistenia dávajú nádej na vytvorenie terapie o päť rokov, ktorá by mohla byť rovnako účinná pri podpore chudnutia ako operácia. Sir Steve pre Daily Telegraph povedal: „Bude to najvzrušujúcejší prostriedok na zlepšenie zdravia, aký bol doteraz objavený.

„Obezita sa stala pre našu spoločnosť obrovskou záťažou. Zvyšuje riziko rakoviny. Obezita zvyšuje šance na srdcové a cievné choroby, ale aj mŕtvicu. Ak má niekto artrózu, je to ešte horšie. Takmer všetko je horšie. Žijeme stále dlhšie, ale tento proces sa spomaľuje, pretože sa zabíjame obezitou.

Podľa profesorky Tricia Tan je pocit taký, ako keď zješ veľa jedla a cítiš sa skutočne sýti. Uviedla, že najzaujímavejšie je, že sa normalizuje aj hladina cukru v krvi a môžu sa tak ľudia zbaviť cukrovky. Jeden 38-ročný účastník testu povedal, že mal okamžitú reakciu na hormóny a to spôsobilo, že sladké jedlo bolo pre neho menej atraktívne.

Pri liečbe hormonálnou injekciou sa zníži prirodzená konzumácia jedla až o 30 %.

Výskumný tím čoskoro zverejní zistenia v lekárskom časopise a zdroj doplníme.

Zdroj: dailymail.co.uk, thesun.co.uk
4.9/5 - (7 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články