13.9 C
Bratislava

Čo je to gainer a na čo ho využijete?

- Reklama -

Ak pravidelne športujete, určite ste už počuli o rôznych doplnkoch stravy. Medzi tie najznámejšie patria vitamíny, proteíny alebo kolagény. Medzi menej známe patria napríklad gainery, o ktorých si povieme viac v dnešnom článku. Hodí sa gainer aj do vášho jedálnička?

Gainer je zmes bielkovín, sacharidov a iných látok, napríklad kreatínu alebo vlákniny. Vedeli ste, že gainery používame už viac ako 100 rokov? Samozrejme, ich zloženie sa v priebehu rokov menilo.

Základom slova gainer je anglické slovo „gain“, ktoré v preklade do slovenčiny znamená doslova „nabrať“. Preto je tento výživový doplnok vhodný pre všetkých, ktorí sa snažia pribrať, zvýšiť svoj kalorický príjem alebo vybudovať viac svalovej hmoty.

Toto sú odpovede na najčastejšie položené otázky:

Je gainer vhodný aj pre vás?

Spomínaný výživový doplnok je vhodný pre všetkých, bez rozdielu na pohlavie či vek. Je určený najmä pre tých, ktorí majú rýchly metabolizmus a zo stravy sa im v tele neukladá takmer nič. Inými slovami – chcú pribrať.

Ako užívať gainer?

Dôležité je pripomenúť, že tieto doplnky sú len doplnkami, nie plnohodnotnou stravou, ktorú naše telo potrebuje. Práve preto by ste si mali dať záležať najmä na vyváženej strave, ku ktorej pridáte napríklad aj kvalitné proteíny na pribratie či chudnutie. Dávku prášku, tj. najčastejšia forma gaineru, môžete prijať počas dňa prakticky kedykoľvek. Ak však počas dňa plánujete cvičiť alebo športovať, svoju dennú dávku prijmite po tréningu.

Aký je rozdiel medzi gainerom a proteínom?

Aj proteín sa skladá z bielkovín a sacharidov. Hlavným rozdielom je pomer medzi týmito prvkami. Gainery obsahujú viac sacharidov, proteíny viac bielkovín. Proteíny sa viac využívajú pri „rysovaní“ alebo snahe znížiť tukovú vrstvu a navýšiť len tú svalovú.

Aký je rozdiel medzi gainerom a proteinom
Aký je rozdiel medzi gainerom a proteinom / Zdroj: AdobeStock

Má gainer aj iné účinky?

Okrem vyššie spomenutých hlavných účinkov zohráva tento doplnok stravy úlohu aj pri regenerácii svalov po tréningu. Tým, že pozitívne vplýva na rast svalovej hmoty, tak zároveň zabraňuje vzniku novej tukovej vrstvy.

Ako si vybrať správny gainer?

Usúdili ste na základe predchádzajúcich informácií, že chcete zaradiť gainer do svojho jedálnička? Nasledujúci krok je dôležitý – výber správneho doplnku. Pri výbere si nezabudnite pozrieť zloženie a prečítať recenzie. Medzi najobľúbenejšie patrí napríklad Hyper Mass alebo CarboX.

Jedno je isté – ak chcete nabrať svalovú hmotu alebo skrátka pribrať, gainer je pre vás ten správny výživový doplnok. Už máte doma ten svoj?

Zdroj: Sponzorovaný príspevok
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články