12.2 C
Bratislava

Čo vidieť a zažiť v Banskej Bystrici

- Reklama -

Banská Bystrica je jedno z najkrajších miest na Slovensku. Nachádza sa na úpätí Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. Čo vidieť a zažiť v Banskej Bystrici a jej okolí? Zoznám sa aj s miestami, kde sa môžeš dobre najesť.

Banská Bystrica bola kedysi banským mestom a dnes je cestovný ruch jedným z hlavných príjmov mesta. História Banskej Bystrice je nerozlučne spätá s ťažbou drahých kovov – striebra a medi. Toľko v krátkosti k histórií. Poďme k veci, lebo toto sú miesta, ktoré musíš navštíviť.

Múzeum Slovenského národného povstania

Centrom Slovenského národného povstania bola Banská Bystrica. Pamätník SNP v Banskej Bystrici je jeden z najvýznamnejších pamätníkov na Slovensku. Ich úlohou je pripomínať obdobie II. svetovej vojny. Je dielom architekta Dušana Kuzmu. Pamätník bol dokončený v roku 1969. Všetky exponáty sú vystavené s anglickými a slovenskými informáciami. Vstupné: deti do 6 rokov bezplatne, Dospelí 2 €. Navigovať.

Hodinová veža (The Clock Tower)

Nazývana je aj Šikmá, vďaka jej vychýleniu 68cm od zvislej osi. Hodinová veža je najviditeľnejšou a najznámejšou dominantou Námestia SNP v Banskej Bystrici. V suteréne stavby sa kedysi nachádzalo väzenie s mučiarňou. V minulosti mala veža viaceré názvy – Hodinová z čias jej výstavby, Vážnicová, lebo stála vedľa budovy mestskej váhy, Zelená kvôli sfarbeniu jej medenej strechy. Z výšky 20 metrov uvidíš prekrásny výhľad na mesto i okolité hory. Otvorené: júl, august, denne: 10:00  – 19:00 hod. piatok: 10:00 – 21:00 hod. Vstupné 2 €. Navigovať.

Thurzov dom (Thurzó House), Stredoslovenské múzeum

Patrí k najstarším zachovaným svetským stavbám v Banskej Bystrici. Prvé zmienky o ňom nachádzame v archívnych prameňoch už v roku 1495, kedy banský ťažiar Ján Thurzo z Betlanoviec kúpil od richtára Jána Langa z Rožňavy dva domy situované na banskobystrickom námestí. Môžeš tu vidieť vzácnu maliarskú výzdobu Zelenej Siene z konca 15. storočia, ktorá patrí ku klenotom neskorogotického nástenného maliarstva na Slovensku. Otvorené: utorok – piatok 10.00 – 18.00 hod. sobota a nedeľa 14:00 – 18:00 hod. Vstupné: deti do 6 rokov bezplatne, Dospelí 4 €. Navigovať.

Netopieria jaskyňa (Bats’ Cave)

Pri Banskej Bystrici sa nachádza komplex tzv. Sásovských jaskýň. Patrí tam aj Netopieria jaskyňa, ktorá je prístupná. Má dĺžku pol kilometra a návštevníkom ponúka krásne siene, kamenné chodby, dómy aj menšie jazierko. V minulosti tu prekvital život, bolo dokázané, že ju obývali ľudia aj zvieratá a život siaha až do praveku. K jaskyni vedie označený turistický chodník z Banskej Bystrice – časti Sásová. Značenie začína pri veľkom parkovisku a konečnej zastávke MHD na Pieninskej ulici. Navigovať.

Hvezdáreň na Vartovke

Na juhovýchodnej strane vrchu Urpín bola v 16. storočí vybudovaná strážna veža – vartovka. Začiatkom 60. rokov minulého storočia tu vyrástla Ľudová hvezdáreň. Prvé astronomické a meteorologické pozorovania boli v Banskej Bystrici vykonané už za čias pôsobenia Mateja Bella.

Ku hvezdárni ťa privedie značený turistický chodník, ktorý začína na konci ulice Žltý piesok. Od Železničnej stanice Banská Bystrica – mesto sa k hvezdárni dostaneš po Náučnom chodníku Serpentíny Urpín a pokračovaním po modrej značke. Otvorené: piatok: 17.00 – 22.00 hod. (jún – august do 23:00) sobota: 10.00 – 17.00 hod. Informácie: 0917 681 601. Vstupné: deti do 6 rokov bezplatne, Dospelí 2 €. Navigovať.

Plážové kúpalisko a Wakepark

Plážové kúpalisko Aqualand nachádzajúce sa v oddychovej časti centra mesta Banská Bystrica.

Súčasťou kúpaliska je jazero:

– medokýšový bazén,
– nové petangové ihrisko,
– plavecký bazén,
– detský bazén,
– baby bazén pre najmenšie deti,
– atypický bazén so šmýkačkami a tobogánmi.

V areáli kúpaliska je aj stredisko s občerstvením. Platiť sa dá kartou. Vstupné: Dospelí 7,80 €, deti a rodiny majú zvýhodnené vstupné. Vstup po 16:00: Dospelí 6,50 €, parkovanie 4 €. Navigovať.

Cykloturistika

Do obľúbených cykloturistických destinácií ťa od júna do septembra pohodlne vyvezie cyklobus, ktorý premáva cez víkendy aj počas sviatkov. www.dpmbb.eu, www.sadzv.sk

Cykloturistika - Banská Bystrica
Cykloturistika – Banská Bystrica / Zdroj: visitbanskabystrica.sk

Požičovne e-bikov v Banskej Bystrici:

– požičovňa TIC Banská Bystrica – informácie.
– požičovňa RIDE SERVICES – informácie.

Drevený artikulárny kostol v Hronseku

Kostol pochádza z rokov 1725 – 1726 a je postavený bez jediného kovového klinca. Kostol spolu s neďalekou drevenou zvonicou je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kapacita dosahuje až 1100 miest na sedenie. Presvetlenie interiéru je riešené prostredníctvom 30 okien z fúkaného skla v tvare šesťuholníkov.

Drevený artikulárny kostol v Hronseku
Drevený artikulárny kostol v Hronseku / Zdroj: visitbanskabystrica.sk

Spájajú sa tu prvky škandinávskej, nemeckej, iónskej aj slovanskej architektúry. Drevený artikulárny kostol v Hronseku je jediný kostol na Slovensku, ktorý disponuje škandinávskymi architektonickými prvkami. Taktiež je jediný svojho druhu na Horehroní. Navigovať.

Kam na dobré jedlo v Banskej Bystrici?

Kde sa dobre najesť v Banskej Bystrici? Toto sú naše odporúčania pri návšteve.

Davaj Het – Bystrický lokál

Poctivé fajnotke a strítfúd. Majú aj týždenné menu a dobre čapované pivo: Urpiner 12°, Nepaster – nefilter, Kocour Jahodový Porter 14°, Nilio Nepasterizované Nealko 0°, Hellstork Beat to juice IPA 13°, Baba Jaga APA 12°. Navigovať.

Davaj Het - Banská Bystrica
Davaj Het – Banská Bystrica / Zdroj: davajhet.sk

Regal Burger Banská Bystrica

Známa sieť street foodu všeobecne na Slovensku. Navigovať.

Regal Burger - Banská Bystrica
Regal Burger – Banská Bystrica / Zdroj: Dominik Mičky

Sympl.

Chuť na pizzu, ale takú fajnú taliansku ti spravia práve tu. Vyskúšajte aj parenú buchtu so slivkovým lekvárom poliatou vanilkovym krémom. Navigovať.

Pizza - Sympl. Banská Bystrica
Pizza – Sympl. Banská Bystrica / Zdroj: Sympl.

Mahalo Poké

Ak si dostal chuť na Poké, odporúčame vyskúšať ich nové, exotické a vždy čerstvé misky Poké. Navigovať.

Mahalo Poke - Banská Bystrica
Mahalo Poke – Banská Bystrica / Zdroj: Wolt
Zdroj: visitbanskabystrica.sk, relife.sk / Kurátor: Peter Miškus
4.9/5 - (15 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články