22.8 C
Bratislava

Kúzlo francúzskeho vidieka: Očarí aj vás provensalský štýl bývania?

- Reklama -

Poďme sa spoločne preniesť na juh Francúzska, konkrétnejšie do oblasti levanduľových polí – Provensálska. Romantika, skvelé víno, more a pútavé scenérie. To všetko je typické pre región pri Azúrovom pobreží. A práve táto kombinácia sa pretavila aj do provensalského štýlu bývania. Nie div, že si tento jedinečný štýl získava čoraz viac priaznivcov.

Bývanie v provensalskom štýle je obľúbenou voľbou pre tých, ktorí oceňujú rustikálny šarm a eleganciu francúzskeho vidieka. Chcete aj vy dosiahnuť romantickú atmosféru, jemnú dávku nostalgie a vidiecky šarm? Čítajte ďalej, čo je pre toto bývanie typické, a zariaďte si vašu domácnosť v nádychu Provence.

Dominancia pastelových farieb

Biela či smotanová farba tu má svoje podstatné zastúpenie, no dominantnou je práve paleta pastelových odtieňov. Avšak zabudnite na kontrast, ten by neurobil dobrú službu. Priestor tu majú výlučne jemné odtiene, akoby slnkom vytiahnuté, ako napr. levanduľová, vyblednutá modrá či olivová. Výnimkou nie sú ani perleťové odtiene, ktoré sú v tomto štýle rovnako vítané.

Spojenie s prírodou

Z pohľadu materiálov jednoznačne prevládajú tie prírodné – stávka na drevo (skôr to svetlé), prútie, bavlnu či kameň vôbec nebude krokom vedľa. Bledé drevo opticky presvetlí miestnosť, nebojte sa tak siahnuť aj po podlahách v svetlom odtieni. Pokiaľ drevo skombinujete s kovom, dosiahnete želaný efekt.

Stávka na rustikálny nábytok

Čo sa týka nábytku, ten by mal mať predovšetkým rustikálny vzhľad. Prirodzené sú škrabance, jemné praskliny či iné nedokonalosti. Pomerne charakteristickou je aj patina, ktorá pomáha dotvoriť celkovú atmosféru.

Spomedzi tvarov prevládajú tie oblé a oválne. Siahnuť by ste mali aj po zdobených kusoch nábytku, avšak s mierou. V opačnom prípade sa odkloníte od Provence a budete bližšie k baroku.

Na detailoch záleží

Prútené koše, vôňa levandule, tapety s kvetinovým motívom, porcelán a keramika, obrazy, dostatok textílií – to všetko pomôže vytvoriť dojem útulnosti. Na detailoch záleží, nepodceňujte tak výber dekorácií a interiérových doplnkov.

A nezabudnite, či zariaďujete celý domov alebo len konkrétnu miestnosť, svetlo je dôležité. Zabezpečte tak dostatočný prísun denného svetla a postarajte sa aj o to umelé.

A ako by mohol vyzerať provensalský štýl bývania aj u vás doma? Poďme si to bližšie ukázať na obývacej izbe či spálni.

Spálňa ako z francúzskeho Provence

Jedným z kľúčových prvkov bývania v tomto štýle je používanie starožitných alebo „poškodených“ kusov nábytku, často sa tu stretnete aj s pojmom vintage. Práve manželskou posteľou s čelom inšpirovaným vintage štýlom môžete vytvoriť ústredný bod spálne. Rám môže byť vyrobený z dreva so zošúchanou povrchovou úpravou, ktorá mu dodáva starší vzhľad.

Aby vaša spálňa dýchala oblasťou Provence, doplňte ju o levanduľovú vôňu, vankúše či obliečky na manželskej posteli zvoľte v jemnej fialovej farbe. Nočné stolíky vyberte v bielej neutrálnej farbe so zaujímavo tvarovanými nožičkami, zastaralo vyzerajúcimi úchytkami a nezabudnite na lampičku na čítanie s tienidlom.

Nádych Provensálska v obývačke

Na dotvorenie provensalského vzhľadu vo vašej domácnosti možno napríklad v obývacej izbe umiestniť konferenčný stolík z dreva alebo tepaného železa. Môže mať zložité detaily, ako sú zakrivené nohy alebo ozdobné rezby, ktoré dodajú priestoru nádych elegancie. Provence dostanete do obývačky aj štýlovými obrazmi a na stolík sa bude hodiť umiestniť vázu v pastelovej farbe s vysušenou levanduľou.

Konferenčný stolík zrejme budete mať umiestnený pri gauči alebo sedačke s kreslom. Tie majú v tomto štýle nádych sedenia ako u našich starých mám. Veľké podušky, kombinácia rôzne veľkých vankúšov v odlišných farebných odtieňoch a na stolíku nesmie chýbať fľaša kvalitného francúzskeho vína.

Zdroj: Sponzorovaný obsah
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články