17.7 C
Bratislava

Lindores Abbey destiláreň: Obnova tradícií alebo FSB projekt?

- Reklama -

Manželia Andrew James Mackenzie a Helen Ruth Mackenzie Smith obnovili stredovekú destiláreň lokalizovanú v kláštore Lindores, kde škótski mnísi produkovali whisky až do roku 1559. Podieloví vlastníci destilárne zahrňujú aj Ruských obchodníkov, ktorí majú silné napojenie na Ministerstvo obrany Ruskej federácie. Napríklad, ich spoločnosti (založené v Rusku) sa zúčastnili na založení vojenskej akadémie raketových síl parku Patriot a na hlavnom chráme pre ruské jednotky.

Vďaka Mackenzie Smith rodine, ľudia z Federálnej bezpečnostnej služby Ruskej federácie (FSB), ktorí mali prístup k ruským štátnym tajomstvám mali umožnené sa zabývať medzi ruinami starovekého škótskeho opátstva.

Škótska Whisky s chuťou ruského sveta

Prvotné písomné zmienky Škótskej whisky sú v pokladničných rukopisoch z roku 1494. Bolo spomenuté, že kráľ James IV. zaplatil mníchovi John Cora z kláštora Lindores za „osem jednotiek sladu.“ Rodina Mackenzie objavila zvyšné destilárne počas vykopávok na mieste bývalého opátstva a rozhodli sa obnoviť staré podnikanie. Získali grant od inštitúcie Business Gateway Fife, aby navrhli podnikateľský plán na výrobu whisky a obnovili staroveké recepty. Aby následne mohli otvoriť túto destiláreň v auguste 2017. Všetko vyzeralo v poriadku, až do teraz…

Podľa magazínu BusinessMatters, podieloví vlastníci destilárne zahrňovali ruských obchodníkov Anton Buslov, Sergei Uryadov a Sergei Fokin. Od marca 2021, vlastnili 85 podielov triedy B (čo predstavuje 75% podnikania). Zvyšných 15 podielov triedy A patrí Andrew Mckenie a jeho rodinnému zvereneckému fondu.

Okrem vášne pre škótsku whisky, sú ruskí obchodníci spojení s UBF Manažment (spoločnosť), ktorú vytvorili v roku 2015. Svoje podnikateľské vzťahy použili na založenie obchodného mena spoločnosti. Dnes je UBF Manažment spoluvlastníkom Avileks, Project Support a Tanto-C s 50% podielom na každej z dcérskych spoločností. Zvyšných 50% podielov spoločnosti bolo predaných Digital Aktiv JSC, ktoré vlastní Andrey Korob – generálny riaditeľ Yakutsk Fuel and Energy Company PJSC. Korobov je bývalou hlavou investičného fondu RT-Global Resources a dcérskej spoločnosti Rostec. Rostec bolo pod sankciou Európskej únie a USA, kvôli nákupu turbín spoločností Siemens, určených na výstavbu plynových tepelných elektrární na Kryme.

Ruské spoločností investorov destilárnií

Ruské spoločnosti investorov destilárni
Ruské spoločnosti investorov destilárni / Zdroj: relife.sk

Avileks

Spoločnosť je zapojená v systémovej integrácie. Počas obdobia 2014-2021 sa zúčastnila na vládnych tendroch v celkovej hodnote 514,17 miliónov USD, z ktorých bolo 8,38 miliónov USD použitých na nákup kamier a nahrávacích zariadení.

Od roku 2015 do roku 2016, Avileks poskytol služby štátnym spoločnostiam za 79 miliónov USD. Táto hodnota je vyššia ako hodnota služieb dodávaných (veľkosťou) podobnými investormi počas rovnakého obdobia. Náklady na služby od Spoločenského registra v Moskve a Rostelecom, sa podľa CNews bolo 52,72 miliónov USD a 32,95 miliónov USD. V máji 2020, Avileks bezkonkurenčne vyhral štátny tender na nákup počítačov a poskytol 11 tisíc týchto zariadení, v celkovej hodnote 14,16 miliónov USD oddeleniu informačných technológií v Moskve.

Avileks sa taktiež zúčastnil na projektoch zriadených ruským ministerstvom obrany:

  • Budovanie vojenskej akadémie strategických raketových síl pomenovanej podľa Petra Veľkého;
  • Vývoj Patriot – vojenský park kultúry a rekreácie ozbrojených síl Ruskej federácie;
  • Vývoj hlavného chrámu pre ozbrojené jednotky Ruskej federácie – Patriarchálna katedrála Kristovho vzkriesenia;
  • Modernizácie konferenčnej haly protiteroristickej komisii v Moskve.
Modernizácia konferenšnej haly
Modernizácia konferenšnej haly / Relife.sk

Avileks získal viac ako 1 milión libier len vybavením hlavného ruského vojenského chrámu s multimediálnym zariadením. Je pozoruhodné, že výber účastníkov v každej ponuke bol vo forme nákupu od jedného dodávateľa.

Okrem toho Avileks má niekoľko licencií z FSB, Ministerstvo obrany Ruskej federácie a Ministerstva priemyslu a obchodu Ruskej federácie, uvedených na internetovej stránke spoločnosti:

  • licenciu na vývoj, výrobu, testovanie, inštaláciu, údržbu, opravu, likvidáciu a predaj zbraní a vojenských zariadení;
  • licenciu pre vývoj, výrobu, distribúciu šifrovacích nástrojov z centra pre udeľovanie licencií, certifikáciu a ochranu štátnych tajomstiev FSB;
  • licenciu na vykonávanie práce súvisiace s používaním informácií, ktoré predstavujú štátne tajomstvo z riaditeľstva Moskvy a okresného riaditeľstva FSB;
  • osvedčenie o súlade s požiadavkami na výrobu vojenského vybavenia GOST ISO 9001-2011 a GOST RV 0015-002-2012;
  • licencia pre aktivity v oblasti tvorby nástrojov informačnej bezpečnosti Ministerstvom obrany Ruskej federácie.

Project Support a Tanto-C

V rokoch 2015-2021 tieto dve spoločnosti získali štátne ponuky za celkovú sumu viac ako 169 miliónov USD. Okrem servírovania žiadostí z ruského ministerstva obrany, úzko spolupracujú s orgánmi Moskvy a inými ruskými vládnymi agentúrami.

Prečo UBF Manažment vytvára konkurenciu? V bežnom svete sa zdá byť takáto aktivita nezmyselná. Avšak, dáva to zmysel, s ohľadom na korupčným schémam v rozpočte mesta Moskva, podľa magazínu BusinessMatters. Všimnite si tiež, že dvaja majitelia – Buslov a Fokin – pracovali vo vládnych organizáciách. Od roku 2001 do roku 2017 pracoval Buslov ako zástupca generálneho riaditeľa Granit Center, dcérskou spoločnosťou Katedry majetku mesta Moskva. Fokin tam tiež pracoval ako zástupca pre ekonómiu v roku 2009.

Podnikanie v Európe

V roku 2015 podľa Finstat.sk, Sergey Fokin, Sergey Uryadov a Nikolay Klyuev (projektoví manažér v spoločnosti Avileks) registrovaný v Proxy Tech s.r.o. na Slovensku, ktorý poskytuje konzultácie podnikom a manažmentu. S najväčšou pravdepodobnosťou, to nie je jediné podnikanie zakladateľov UBF Manažment, ktoré by sme mohli nájsť v Európe.

Potom všetko, ak investori musia utiecť z Ruska, aby sa vyhýbali zodpovednosti za korupčné systémy, obchodné projekty v Európe sú solídny záložný plán.

Na druhú stranu je potreba skryť pôvod kapitálu pred očami Európskej verejnosti. Vzhľadom na škandály spojené s ruskou inváziou do Európy sa ruský kapitál stáva toxickým.

Vôňa peňazí?

Bohužiaľ, jeden si nemôže byť nikdy istý, že bratislavská kancelária ruských obchodníkov nie je používaná iba ako FSB krytie. Podobne, ako si jeden nemôže byť istý, že pozemky starovekého kláštora prebúdzajú záujem iba pre výrobu whisky.

Vôňa peňazí
Vôňa peňazí / Zdroj: Relife.sk

V júli 2020 vydal Výbor pre spravodajstvo a bezpečnosť správu, o zasahovaní Moskvy v referende o škótskej nezávislosti z roku 2014.

Ani škandál s turistami FSB v Salisbury nie je uzavretý. Táto návšteva vyústila v utrpenie britských občanov nervovým agentom Novichok. Vyšetrovanie výbuchov v Českej republike taktiež získava pozornosť. Podnikatelia z Ruska sú totižto spojení s týmto prípadom.

Zakladatelia Lindors Abbey
Zakladatelia Lindors Abbey / Zdroj: Relife.sk

Dnes, zakladatelia Lindors Abbey Destilárne – rodina MacKenzie, nie je hanblivá v otázke  investorov spojených s Ministerstvom obrany Ruskej federácie, napriek zložitým diplomatickým vzťahom medzi Spojeným kráľovstvom a Ruskom. Teraz všetko vyzerá ako drahý koníček ruských podnikateľov, ktorí majú záujem o alkoholické nápoje v Škótsku.

Myslíte, že rodina Macknezie chce poškodiť stáročnú históriu tradičného škótskeho nápoja s napojením ich podnikania na ruské ozbrojené sily, ktoré vyčerpávajú peniaze z rozpočtu v Moskve? Toto je otázka bezpečnosti a stability ich podnikania ako aj reputácie Škótov.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný.
4.8/5 - (6 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články