12.2 C
Bratislava

Modrá linka dubajského metra: Ako bude vyzerať nová trasa?

- Reklama -

Nová linka metra, ktorá ťa zavedie na nové miesta v Dubaji. Očakáva sa, že 30-kilometrový projekt v hodnote 18 miliárd Dh (4,56 miliard EUR) bude zahŕňať 14 nových staníc. Obslúžiť má 320 000 cestujúcich denne. Skúšobná prevádzka je naplánovaná na rok 2028. Do oficiálnej prevádzky má byť spustená v roku 2029.

Sheikh Mohammed bin Rashid schválil trasu projektu dubajského metra Blue Line

Dubajský úrad pre cesty a dopravu (RTA) buduje novú linku metra. Cieľom je zníženie cestnej premávky a podporu podnikania. Nové stanice budú postavené v Mirdif, Al Warqa, International City 1 a 2, Dubai Silicon Oasis, Academic City, Ras Al Khor Industrial Area, Dubai Creek Harbor a Dubai Festival City.

RTA: Dubai Metro Line
RTA: Dubai Metro Line / Zdroj: rta

Očakáva sa, že do roku 2030 bude táto trasa obsluhovať 200 000 cestujúcich denne, pričom o desať rokov neskôr sa ich počet zvýši na 320 000. Projekt pomôže znížiť zápchy na dubajských cestách o 20 percent. „To znamená menej dopravných nehôd, keďže menej áut na cestách znižuje pravdepodobnosť kolízií,“ uviedol Thomas Edelmann, zakladateľ Road Safety SAE.

RTA uviedla, že hodnota pozemkov a nehnuteľností v blízkosti staníc by sa mala zvýšiť až o 25 %. „Dopyt je zvyčajne vyšší v oblastiach blízko liniek metra,“ povedala Arta Gashi, realitná expertka zo spoločnosti RE/MAX Valor.

Trasa modrej linky metra v Dubaji
Trasa modrej linky metra v Dubaji / Zdroj: rta

Modrá linka dubajského metra: Na prvý pohľad

  • Dubajské metro sa rozširuje na 131 km so 78 stanicami a 168 vlakmi
  • Rozšírte sieť o 30 km a pridajte 14 nových staníc
  • Železničná sieť sa rozšíri zo 101 km na 131 km
  • Pozostáva z 9 nadzemných a 5 podzemných staníc
  • Jeho cieľom je obslúžiť denne približne 200 000 cestujúcich
  • Odhaduje sa, že do roku 2040 sa počet cestujúcich denne zvýši na 320 000
  • Zosúladenie s mestským hlavným plánom Dubaja 2040

Blue Line bude nielen zázrakom modernej dopravy, ale aj významným architektonickým prvkom, vrátane najväčšej stanice metra s rozlohou 44 000 metrov štvorcových v oblasti International City.

Modrá linka dubajskéhoa metra
Modrá linka dubajskéhoa metra / Zdroj: rta

Projekt zahŕňa prvý prechod vlakom cez vodu, prvú prestupnú stanicu, ktorá spojí červenú a modrú linku na stanici Centrepoint, a prvú prestupnú stanicu medzi zelenou a modrou linkou na stanici Creek.

Nová linka metra v Dubaji
Nová linka metra v Dubaji / Zdroj: rta

V budúcnosti sa taktiež predpokladá predĺženie červenej a zelenej trasy a vybudovanie zlatej, ružovej a fialovej.

Metro Dubai

V septembri 2009 dubajské metro začalo svoju cestu spustením červenej linky, po ktorej o dva roky neskôr nasledovalo zavedenie zelenej linky. Dubajské metro dosiahlo v priebehu rokov pozoruhodné míľniky, ktoré obsluhuje viac ako 2 miliardy cestujúcich.

Len v roku 2023, medzi januárom a augustom, využilo dubajské metro takmer 450 miliónov cestujúcich, pričom viac ako 1,8 milióna využívalo jeho služby denne. Každý deň sa viac ako tretina všetkých jázd dubajskou verejnou dopravou uskutoční metrom.

V súčasnosti sú stanice Green Line v Bur Dubai a Deira v starom meste, zatiaľ čo Red Line spája staré mesto a letisko s Downtown, Dubai Marina a Expo 2020 na juhozápade.

Zdroj: relife.sk, rta.ae, uae.nation.en
4.9/5 - (9 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články