Nvidiu poháňa globálny hlad po väčšej výpočtovej sile v oblasti umelej inteligencie. Nvidia v utorok predbehla Microsoft a stala sa tak najhodnotnejšou spoločnosťou na planéte.
Nárast hodnoty v utorok o 3,7 % na začiatku dňa posunul spoločnosť pred Microsoft, ktorá zostáva tesne na druhom mieste. Prvú trojku uzatvára Apple.
Nvidia môže ďakovať predovšetkým OpenAI
AI existovala a používala sa aj predtým, no zväčša len na veľmi špecifické účely. Práve jej generatívny model s názvom ChatGPT spustil reťazovú reakciu.
Aktíva Nvidie vzrástli od začiatku roka o 174,9 % a za posledné tri mesiace o 52,22 %.
Tento míľnik nastal, keď Nvidia oznámila partnerstvo so spoločnosťou Hewlett Packard a uviedla na trh NVIDIA AI Computing a Private Cloud AI so starou technologickou firmou.
„Generatívna umelá inteligencia a rýchlejšia výpočtová technika podnecujú zásadnú transformáciu, pretože každé odvetvie sa snaží zapojiť sa do priemyselnej revolúcie,“ uviedol generálny riaditeľ NVIDIA Jensen Huang vo vyhlásení s tým, že spolupráca HP „vybaví podnikových klientov a profesionálov v oblasti AI najpokročilejšiu počítačovú infraštruktúru a služby na rozšírenie hraníc AI.“
Vo februári Nvidia vykázala príjmy vo výške 22,1 miliardy USD za štvrtý štvrťrok 2023, čo bolo o 265 % viac ako rok predtým.
Posilnenie vzostupu Nvidie na vrchol nebol len ziskový rok 2023, ale aj zameranie sa na uspokojovanie obrovského dopytu po výpočtovom výkone s optimalizovanými čipmi, ako je nový GPU Blackwell, ktorý spoločnosť oznámila v marci, ako aj na projekty s konkurenčnými vývojármi AI vrátane Google, Meta, Microsoft a OpenAI pomocou technológie Nvidia.
Najhodnotnejšie značky 2024 1Q
Nvidia sa stala najväčšou spoločnosťou podľa trhovej kapitalizácie po tom, čo jej hodnota vďaka nedávnym ziskom dosiahla 3,3 bilióna dolárov.
- Nvidia (3,296 bilióna USD)
- Microsoft (3,15 bilióna USD)
- Apple (2,95 bilióna USD)
- Google (2,15 bilióna USD)
- Amazon (1,8 bilióna USD)
„Ďalšia generácia robotiky bude pravdepodobne humanoidná robotika a teraz máme potrebnú technológiu, aby sme si predstavili zovšeobecnenú ľudskú robotiku.“
„Všetko, čo sa hýbe, bude robotické, o tom niet pochýb, je to bezpečnejšie, pohodlnejšie,“ vysvetlil Huang.