12.2 C
Bratislava

Finančná gramotnosť. Aktivity na školách a možnosti vzdelávania

- Reklama -

Vzdelávanie v oblasti finančnej gramotnosti na školách

Finančná gramotnosť je súbor znalostí, ktoré ti umožňujú porozumieť financiám a správne s nimi narábať v rôznych životných situáciách. Súbor znalostí sa ale v rôznych krajinách od seba odlišuje. Aké možnosti majú naše školy?

Aktivity na finančnú gramotnosť pre deti

Na Slovensku vydalo Ministerstvo školstva Národný štandard finančnej gramotnosti. Školy sú teda povinné zapracovať tento štandard finančnej gramotnosti do školského vyučovacieho procesu. Na výber majú učitelia veľa možností. A ktoré sú z nich tie kvalitné? Pre základné a stredné školy sa odporúča na podporu finančnej gramotnosti a rozvoja správnych ekonomických návykov realizovať program Viac ako peniaze. Realizuje ho vzdelávacia organizácia Junior Achievement (JA Slovensko).

„Finančná gramotnosť je oblasť, ktorú by sme si mali rozvíjať neustále.“

Základné školy môžu rozvíjať u detí správne hodnoty a návyky v oblasti finančnej gramotnosti jednoducho. Už na prvom stupni môžu realizovať vzdelávací program Ja a peniaze

Ak učíš na škole, ochutnávku z ich aktivít si môžeš vybrať a realizovať aj teraz. Aktivity pre žiakov. Veríme, že ak by bol takýto vzdelávací program na každej škole, výsledky slovenských žiakov v oblasti finančnej gramotnosti v medzinárodnom hodnotení OECD PISA by boli určite lepšie.

74% stredoškolákov uspelo vo výstupnom testovaní na finančnú gramotnosť (Test na finančnú gramotnosť sa považuje za úspešný po dosiahnutí hranice min. 75 %). Pri vstupnom testovaní to bolo 13% stredoškolákov. Viac ako polovica žiakov zo základných škôl, ktoré sa zapojili do vzdelávacieho programu zvládlo výstupné testovanie a to aj napriek tomu, že ich pri stupnom testovaní uspeli len 3%.
/ Zdroj údajov: viacakopeniaze.sk
Finančná gramostnosť / Mobilná banka
Finančná gramostnosť / Zdroj: istockphoto

Súťaže pre žiakov

Školy sa môžu zapájať do rôznych súťaží. Jednou z nich je aj Bankomat nápadov, ktorý pripravuje vzdelávacia organizácia v spolupráci s partnerom programu Viac ako peniaze už niekoľko rokov. Ako vnímajú súťaž žiaci nám povedala jedna z víťaziek, Soňa Antošová:

„V súťaži sa nám páčila sloboda, ktorú sme v jej priebehu mali a tiež, že naše nápady hodnotili odborníci z banky a boli brané seriózne a so záujmom,“

Súťaž Bankomat nápadov
Súťaž Bankomat nápadov / Zdroj: JA Slovensko

„Finančná gramotnosť je oblasť, ktorú by sme si mali rozvíjať neustále. Obzvlášť to platí pre žiakov základných a stredných škôl. Ak už v škole majú prístup ku kvalitnému a zmysluplnému vzdelávaniu, lepšie porozumejú všetkým základným princípom finančnej gramotnosti. Neskôr, v produktívnom veku, tak budú mať veľkú výhodu a menej starostí. Aj dnešná doba nám ukazuje, že správať sa zodpovedne a pochopiť základné princípy finančnej gramotnosti je pre jedinca veľmi dôležité. Tomu sa už 8 rokov venujeme v programe Viac ako peniaze, kde vzdelávame aj učiteľov, ktorí so žiakmi ďalej pracujú. Okrem pravidelne aktualizovanej online učebnice, majú k dispozícii aj prístup k databáze viac ako 300 rôznych aktivít a možnosť spolupracovať s odborníkmi z praxe. Peter Kalčevský, programový riaditeľ Junior Achievement Slovensko.

Aj takéto súťaže dodávajú mladým ľuďom sebavedomie a formujú ich zručnosti, ktoré sú potrebné pre ich úspešnú kariéru.

Žiaci vďaka príležitostiam JA Slovensko získajú prehľad z oblasti finančnej gramotnosti. Takto sa môžu vďaka zážitkovému vzdelávaniu naučiť finančne plánovať svoju budúcnosť.

 

Budúcnosť bankovníctva bude iná ako ju poznáme dnes

Pozrime sa trochu do budúcnosti. Do popredia sa už dnes dostávajú mobilné banky. Zručnosti, ktoré majú dnes mladí ľudia s technológiami si vyžaduje upgrade aj v bankovníctve. Zatiaľ čo na Slovensku poznáme len jednu mobilnú banku (365 bank) v Európe je ich už niekoľko a sú dostupné aj pre Slovákov. Používajú ich predovšetkým mladí ľudia. 21. storočie sa vyznačuje predovšetkým výrazným technologickým pokrokom. Týmto zmenám sa musia prispôsobiť aj dnešné banky.

A ktorej banke patrí budúcnosť?

Sú to banky, ktoré využívajúce iba mobilný telefón. Taká banka prináša revolúciu v oblasti osobného bankovníctva. Ponúkajú ti alternatívu za tradičné kamenné banky pomocou rýchlych, bezpečných a ľahko použiteľných aplikácií pre iOS a Android. Mobilné banky ponúkajú konkurenčné bankové služby, ako sú bežné účty, sporiace účty, pôžičky, poistenie a debetné/kreditné karty, často za lacnejšiu cenu ako tradičné banky (kamenné banky).

Teraz už vieš, že sú to banky využívajúce iba mobilný telefón, známe tiež ako digitálne banky. Nemali by sa zamieňať  s online účtom od tvojej tradičnej banky. Banky iba pre mobilné zariadenia sú založené na 100% z aplikácie a ponúkajú väčšiu transparentnosť a pohodlie s menšími obmedzeniami a čakacími lehotami ako tvoja bežná banka. A keďže milióny používateľov v celej Európe a Anglicku už používajú mobilné banky, je jasné, že bankové aplikácie určené iba pre mobilné zariadenia sú budúcnosťou bankovníctva bez hraníc.

Globálny trh mobilného bankovníctva dosiahne 20 miliárd USD už do roku 2026 (Štúdia Global Corporate Financial Planning Applications Market).

Zdroj: relife.sk, tlačová správa JA Slovensko

4.9/5 - (36 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články