20.5 C
Bratislava

Skúsenosti s Paralla – slovenský FinTech prináša jednoduchý nákup kryptomien

- Reklama -

Vyskúšal som unikátny slovenský projekt Paralla, ktorý umožňuje jednoduchý nákup kryptomien. Bitcoin si môžeš teraz kúpiť už aj na pošte alebo jednoducho pomocou bankového prevodu. Aj keď je zatiaľ projekt v beta verzii, registrácia je možná.

Kto stojí za vznikom projektu Paralla?

Peter a Martin Bešinovci vytvorili sieť kryptomenových bankomatov a platobných terminálov s firmou Cryptodiggers a dlhodobo pôsobia na kryptomenovej scéne. Súčasťou Paralla tímu je tiež podnikateľ Peter Godanyi. Ten je zodpovedný za Business Development. Ďalším členom je investor Rastislav Nowak.

Vďaka spolupráci so spoločnosťami SPPS (zabezpečuje integráciu platobného styku s poštou a bankami), Danube Pay (procesuje transakcie), Ultima Pay, Crypto Diggers (umožňujú integráciu krypto platieb, backend samotnej aplikácie), vznikol zaujímavý produkt na trhu, ktorý pomôže k väčšej adopcii kryptomien.

S aplikáciou Paralla môžeš teraz vstúpiť na trh s kryptomenami jednoducho. Určite odporúčam naštudovať si aspoň základy čo je Bitcoin.

Založenie účtu

Založenie účtu je jednoduché a rýchle. Môžeš si ho založiť cez aplikáciu, prípadne prostredníctvom prehliadača v počítači.

Vek pri registrácii nie je limitovaný avšak vklad je možný iba pokiaľ máš občianský preukaz. Overenie prebieha automaticky pri kúpe kryptomeny a to buď na pošte alebo bankovým prevodom z tvojho účtu.

Poplatky

Poplatok za nákup cez Slovenskú poštu – Pay by Square (QRkód) sú aktuálne priaznivé. Poplatok Paralla je 3,5% zo sumy v €. Minimálny nákup je 50 €, maximálny 9.999 €
Všetky poplatky sa odrátajú od sumy v € a krypto sa nakúpi v aktuálnom kurze na ich partnerskej burze.

Suma úhrady v € ePoukaz na úhradu ePoukaz cez Pay by Square
do 10,00 € vrátane 0,90 € 1,10 €
nad 10,00 € do 30 € vrátane 1,10 € 1,30 €
nad 30,00 € do 150 € vrátane 1,30 € 1,60 €
nad 150,00 € do 300 € vrátane 2,30 € 2,30 €
nad 300,00 € do 1.500 € vrátane 3,30 € 3,30 €
nad 1.500,00 € do 30.000 € vrátane 7,30 € 7,30 €

 

Nákup bankovým prevodom je lacnejší – poplatok je 2,2% zo sumy € a cena transakcie na blockchaine (optimalizovaná v Paralla). Minimálny nákup 50€, maximálny (podľa úrovne overenia).

Storytime

Po vygenerovaní platby v aplikácii, som sa vybral na poštu a pani za priehradkou hovorím, že si chcem kúpiť bitcoin a ukázal som jej QR kód. Nerozumela čo chcem, tak som jej to opakoval a neskôr zavolala vedúceho pobočky. Pán nevedel, že sa dá kúpiť na pošte bitcoin, že chodia ľudia nabíjať karty paysafecard a platiť faktúry.

To znamená, že nemajú informáciu o Paralle. Tak som im to vysvetlil :). Pošta ale príjma všetky platby PAY by square a pošta nerieši čo platíš. Slovenskú poštu žiaľ bežne nevyužívam, ak si na tom rovnako, tak už vieš ako platiť a kúpiť bitcoin na pošte. Jednoducho len prídi na poštu, zaplať účet cez Pay by square – ukáž QR kód a hotovo. Bitcoin nespomínaj, nech tetuške nespôsobíš šok :).

Pri platbe Pay by square sa vždy predkladá občianský preukaz. Takto sa pre Paralla aj automaticky overíš a môžeš vkladať väčšie čiastky.

Skúsenosti

Vyskúšal som ju a používam na nákup. Pre bežného používateľa je to najjednoduchší spôsob ako si kryptomenu zakúpiť aj cez poštu. Nemusíš hľadať iba bitcoinmat lebo v mieste kde nie je, máš určite poštu.

Zatiaľ aplikácia neumožňuje vytvorenie bitcoinovej peňaženky s adresou. Pred kúpou si preto musíš peňaženku s bitcoinovou adresou vytvoriť inde a adresu pre príjem bitcoinov vložiť do aplikácie Paralla. Potom môžeš cez Paralla kryptomeny nakupovať. Nakúpiť ich môžeš cez spomínanú poštu alebo prevodom z účtu.

Som presvedčený, že aplikácia je jedinečná v tom, že nech si kdekoľvek na Slovensku môžeš hotovosť zameniť na pošte za kryptomenu.

Aplikácia aj web je zatiaľ v slovenskom jazyku. Pre Slovenský trh je to skvelé, lebo voľba slovenského jazyka nie je v iných aplikáciách bežná.

Kde sa dá platiť kryptomenou?

V aplikácii alebo na webe v časti Coin Radar nájdeš všetky miesta, kde môžeš bez problémov platiť kryptomenou alebo si ju kúpiť.

Kde nakupovať za bitcoin
Kde nakupovať za bitcoin / Zdroj: Paralla

Je Paralla bezpečná?

Podľa informácií na bezpečnosť celého systému dohliadajú etickí hackeri zo spoločnosti Hacktrophy. Okrem toho prešla Paralla viacerými nezávislými bezpečnostnými auditmi.

Crypto Piggy

Ide o funkciu odkladania úspor do kryptomien. Odkladanie do prasiatka Crypto Piggy si môžeš rozdeliť až medzi 2, 3 kryptomeny – rozložíš tak aj prípadné riziká. Po vytvorení získaš platobné údaje na vytvorenie trvalého príkazu. Potom sa už bude tebou určená čiastka (minimálne 50 EUR) pravidelne odkladať.

Túto funkciu nevyužívam lebo poplatky za vklad sú 2,2 % zo sumy v € a minimálny nákup je 50€. Nemáš tam žiadné úročenie ako pri stakovaní kryptomien v iných aplikáciách.

Naše hodnotenie aplikácie Paralla

UX/UI aplikácie / *** (používateľská skúsenosť / používateľské rozhranie)
Rýchlosť aplikácie / **** (spustenie a načítanie dát, preklikávanie v rámci aplikácie)
Funkcie / *** (zatiaľ 3*, ale ďalšie funkcie plánujú rozširovať preto sleduj ich web)

+ nákup na pošte / prevodom
+ aplikácia a web v slovenčine
+ platba faktúr Pay by Squer
+ platba prevodom bez KYC do 999 EUR

– nákup s overením na pošte (nutné predložiť OP)
– bez platobnej karty (plánujú vydať)

Nezabudni, „Peniaze nie sú všetko“ – Kicom

Prečítaj si napríklad ako na rýchle a lacné paltby bitcoinom?

Všetky informácie uvedené na našej webstránke sú zverejnené v dobrej viere a iba na všeobecné informačné účely. V žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako poradenstvo alebo investičnú radu. Akékoľvek kroky, ktoré ako čitateľ podnikneš na základe informácií nájdených na našej webstránke, sú výlučne na tvoje vlastné riziko. V relife.sk je našou prioritou poskytovanie vysoko kvalitných informácií. Venujeme čas identifikácii, overovaniu, šíreniu a tvorbe vzdelávacieho obsahu, ktorý je pre našich čitateľov užitočný.

Zdroj: Relife, Paralla, Autor: Petrem (@petermiskus)

 

4.8/5 - (43 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články