14.5 C
Bratislava

Čo je to Lightning Network a ako funguje

- Reklama -

Lightning Network je spôsob spracovania bitcoinových transakcií bez nutnosti ich overovania na blockchaine. Je navrhnutý tak, aby urýchlil čas overenia a umožnil uskutočňovať viac transakcií súčasne. Je to zároveň jedna z najočakávanejších funkcií.

Nikto nechce čakať, kým sieť overí, že máš peniaze

Problémom Bitcoinu je rýchlosť tranzakcií a jeho vysoké transakčné poplatky. Lightning Network je „riešenie druhej vrstvy bitcoinu“, ktoré obchádza hlavný bitcoinový blockchain. Urýchľuje tak transakcie a súčasne znižuje náklady. Je tvorený systémom kanálov, ktorý ti umožňujú presúvať peniaze bez toho, aby si musel na overenie transakcií používať bitcoinový blockchain.

Do blockchainu je zaradených iba toľko transakcií, ktoré je možné do bloku zahrnúť. Ak sa tvoja transakcia nedostane do aktuálneho bloku, zaradí sa do poradia. Spracovanie tohoto frontu môže trvať od niekoľkých minút až po (potenciálne) deň alebo viac, v závislosti od toho, koľko ďalších transakcií je zaradených do frontu v mempoole.

A to je brzda Bitcoinu, ktorá obmedzuje použitie blockchainu ako média na spracovanie rýchlych transakcií, napríklad na kúpu šálky kávy.

Druhým obmedzením blockchainu sú náklady

Sieť bitcoinu a ďalších sú postavené na konsenzuálnom protokole, ktorý sa nazýva proof of work. To je miesto, kde ťažiari (baníci) vynakladajú energiu na riešenie zložitého výpočtu. Aby si vyrovnali náklady na zariadenie a energiu použitú pri tomto výpočte, tak si ťažiari účtujú transakčné poplatky.

S rastom siete však rastú aj náklady na transakčné poplatky, pretože v každom novo vyťaženom bloku je obmedzený priestor. Výsledkom potom je, že v čase veľkého zaťaženia sa spracovávajú iba transakcie s najvyšším poplatkom.

Vďaka tomuto problému je bitcoin ako forma meny neekonomický, pretože poplatok za transakciu by bol vyšší ako platba za veľa malých transakcií.

Lightning Network tak umožňuje okamžité uskutočnenie tisícov alebo dokonca stotisíc transakcií, čo je skvelé práve pre malé transakcie. Bolo by to teda podobné ako súčasný systém, ktorý používajú spoločnosti ako Visa a Mastercard.

Sieť Lightning prevádzkuje sieť uzlov, ktoré spracúvajú platby a transakcie, ktoré sa bežne uskutočňujú pomocou QR kódov namiesto zložitých verejných kľúčov. To umožňuje rýchlejšie platby s nižšími poplatkami.

Ako Lightning Network funguje?

Lightning Network urýchľuje transakcie a zároveň znižuje náklady tým, že obchádza hlavný bitcoinový blockchain.

Je tvorený systémom kanálov. Na kanál je možné odoslať ľubovoľný počet platieb. Sieť je udržiavaná uzlami. Uzly prevádzkujú bežní ľudia alebo korporácie, ktoré program spúšťajú na svojich počítačoch, notebookoch. Toto udržuje Lightning Network decentralizovaný.

Ak chceš začať používať Lightning Network, je potrebné uzamknúť akékoľvek množstvo bitcoinu v platobnom kanáli. Potom ho možeš minúť v rámci Lightning Networku, kým sa kanál nezavrie.

Ak chce niekto prijať transakciu, vytvorí si faktúru. Jedná sa o dlhý alfanumerický reťazec, ktorý sa zobrazuje pomocou QR kódov.

Osoba, ktorá chce poslať platbu, musí jednoducho naskenovať túto faktúru pomocou svojej Lightning peňaženky a potvrdiť (pomocou digitálneho podpisu), že chce platbu uskutočniť. Po uskutočnení platby sa potvrdenie odošle cez sieť osobe, ktorá žiadosť pôvodne odoslala. Táto sieť sa nazýva peer-to-peer (znamená to, že spracovanie platieb nezávisí od žiadnej strany). Obvykle sa to stane za pár sekúnd – odtiaľ pochádza aj názov Lightning.

Keďže platby sa neuskutočňujú prostredníctvom bitcoinového blockchainu, nevzťahujú sa na ne dlhé čakacie doby a vysoké poplatky. To znamená, že oveľa menšie platby alebo mikroplatby je možné realizovať už za jedno satoshi (stotisícina bitcoinu). Vďaka tomu je vhodnejšia pre každodenné transakcie – zatiaľ čo väčšie transakcie je možné uskutočňovať v bitcoinovej sieti.

Keď dokončíš používanie Lightning Network, môžeš zavrieť svoj kanál a opustiť sieť. To znamená, že môžeš svoje bitcoiny znova používať v štandardnej bitcoinovej sieti.

Odporúčame pozrieť toto video, kde Kycom vysvetľuje podrobnejšie jeho fungovanie.

Všetky informácie uvedené na našej webstránke sú zverejnené v dobrej viere a iba na všeobecné informačné účely. Akékoľvek kroky, ktoré ako čitateľ podnikneš na základe informácií nájdených na našej webstránke, sú výlučne na tvoje vlastné riziko. V relife.sk je našou prioritou poskytovanie vysoko kvalitných informácií. Venujeme čas identifikácii, overovaniu, šíreniu a tvorbe vzdelávacieho obsahu, ktorý je pre našich čitateľov užitočný.

Zdroj: relife.sk, decrypt.com, youtube.com
4.9/5 - (19 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články