14.8 C
Bratislava

Zariadenie obývacej izby: Tipy na usporiadanie moderného a pohodlného priestoru

- Reklama -

Každá jedna miestnosť v našom dome alebo byte má svoju dôležitú funkciu. Obývacia izba je však tvárou nášho domova. Ako ju ale urobiť útulnou, funkčnou a modernou? Jeden univerzálny recept neexistuje. Rady a tipy vám však poskytnúť môžeme.

Veľmi veľa závisí od plochy miestnosti, veľkosti okien, prítomnosti susedných miestností, potrieb a vkusu majiteľa domu, ako aj od rozpočtu. Pred nákupom nábytku alebo výberom vhodných podláh si preto položte niekoľko dôležitých otázok.

Nezabúdajte na vzájomnú rovnováhu

Začnite usporiadaním najnutnejších doplnkov, z ktorých sú v tejto miestnosti najdôležitejšie kvalitné pohovky a reprezentatívny nábytok.

Samotným výberom to však ani zďaleka nekončí. Pokúste sa medzi týmito vecami dosiahnuť a nájsť vzájomnú rovnováhu. Na tú ale nezabúdajte ani medzi doplnkami a voľným priestorom. Čím ho budete mať viac, tým pohodlnejšie sa budete v priestore cítiť!

Moderné pohovky
Moderné pohovky / Zdroj: Minh Pham – unsplash

Venujte pozornosť dôležitým otvorom

Dvere a okná sú samozrejme v miestnosti potrebné tiež. Miestnosť krásne presvetlia a zároveň v nej dokážu zachovať potrebné súkromie. Do značnej miery však môžu pohltiť množstvo úžitkovej plochy. Snažte sa preto v ich okolí používať minimum doplnkov. Musia mať predsa voľnosť pri otváraní a zatváraní a chrániť vaše súkromie.

Zahoďte obavy z prepojenia s kuchyňou

V minulosti bola hlučná kuchyňa v priestore od inteligentnej, tichej a čistej obývacej izby oddelená pevnou uzavretou stenou. Zmeny v trendoch však vedú k pomerne častej kombinácii týchto dôležitých miestností v dome.

Túžba a schopnosť byť spolu počas väčšiny kuchynských akcií spája preto obývačku s priestorom na prípravu jedla. A je to skvelé! Vhodný dizajn obývacej izby vďaka použitiu priečok alebo moderných pohoviek či nábytku umožňuje čiastočne oddeliť kuchynský priestor a znížiť tak nepríjemnosti, ktoré spôsobuje.

Vyberte si vhodné farby

Farby obývacej izby závisia predovšetkým od jej veľkosti. V malom interiéri sú vhodné svetlé odtiene, ktoré priestor opticky zväčšia. Efekt priestrannosti umocnia aj vhodne zvolené materiály – saténové, kovové a keramické povrchy sú mierne lesklé a lepšie odrážajú svetlo. Na malej ploche sa vyhýbajte veľkým vzorom na tapetách a záclonách, pretože by mohli interiér zmenšiť.

Naopak, ak chcete, aby miestnosť vyzerala menšia, zvoľte si tmavšie farby. Vo veľmi vysokej miestnosti môžete strop natrieť tmavou farbou, aby ste zmenšili vzdialenosť medzi poschodiami. Farbou v obývacej izbe však nie sú iba steny, ale aj nábytok a podlahy. Všetky tieto prvky musia byť vo vzájomnej harmónii. Tak na to pri ich výbere myslite a radosť z pohodlia a komfortu obývacej izby si užívajte.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný.
4.7/5 - (3 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články