14.8 C
Bratislava

Top 17 filmov roku 2022

- Reklama -

Toto sú Top filmy roka, ktoré sa oplatí pozrieť. Do výberu sú zaradené tie najlepšie filmy 2022. #netflix #amazon #appletv #hbo. Sleduj na Facebooku Filmy a seriály nech ti nič neunikne. Pozri si náš zoznam zaujímavých filmov, ktoré si možno nevidel/a. Zoznam priebežne aktualizujeme.

The Menu

Horor / Thriller / 2022, 1h 47min / 82 %

Mladý pár, Margot a Tyler, cestujú do luxusnej reštaurácie Hawthorn na pobrežnom ostrove v Severezápdnom Pacifiku, kde samotársky, ale celosvetovo preslávený šéfkuchár, Julian Slowik pripravil pre vybraných hostí bohaté degustačné menu.

The Menu je atmosférický, klaustrofobický thriller s vražedným koncom, ale dokáže zaujať v podávaní skvelého chodu šialených pôžitkov. Slowikova pomaly varená pomsta sociálnej nerovnosti, nevkusu, krutej kritike a kulinárskej presile. Odporúčame.

Narvik

Vojnový / Dráma / 2022, 1h 48min / 78 %

Apríl 1940. Oči sveta sú uprené na Narvik, malé mesto v severnom Nórsku, ktoré je zdrojom železnej rudy potrebnej pre Hiterovu vojnovú mašinériu. Počas dvoch mesiacov neľútostnej zimnej vojny utrpel Hitler svoju prvú porážku.

Je to úchvatne vyzerajúci vojnový film, ktorý je prirodzene strhujúci a odvádza nadpriemernú prácu pri riešení morálnych dilem.

All Quiet on the Western Front

Vojnový / Dráma / 2022, 2h 23min / 92 %

Strhujúci príbeh mladého nemeckého vojaka na západnom fronte počas 1. svetovej vojny. Paul a jeho kamaráti na vlastnej koži zažijú, ako sa počiatočná eufória z vojny mení na zúfalstvo a strach, keď bojujú o život. Film režiséra Edwarda Bergera je natočený podľa rovnomenného svetovo uznávaného bestselleru Ericha Maria Remarqua.

„All Quiet on the Western Front je úchvatný film a pozoruhodné dielo. Nie je to len jeden z najlepších filmov roka, ale treba si ho pamätať aj ako jeden z najväčších vojnových filmov všetkých čias.“

Smile

Horor / 2022, 1h 55min / 79 %

Po tom, čo bola doktorka Rose Cotter (Sosie Bacon) svedkom bizarného, traumatického incidentu s pacientkou, začala zažívať desivé udalosti, ktoré si nevie vysvetliť. Keď sa jej život začne zmocňovať strašný teror, Rose sa musí postaviť svojej minulosti, aby prežila. Lenže zúfalej Rose ide o život a zúfalí ľudia robia zúfalé veci. „Rovnaký úsmev máme, keď má tlačovku Matovič.“

Mr. Harrigan’s Phone

Dráma / Mysteriózne / Horor / 2022, 1h 44min / 65 %

Keď sa Craig, mladý chlapec žijúci v malom meste, spriatelí so starším pánom Harriganom, samotárskym miliardárom, začne sa medzi nimi vytvárať puto kvôli ich láske ku knihám a čítaniu. Ale keď pán Harrigan zomrie, Craig zistí, že nie všetko je mŕtve a preč. Je to nadprirodzený príbeh o dospievaní, ktorý ukazuje, že isté spojenia nie sú nikdy stratené. (Podľa knihy: Stephen King) Niektorým sa tento krkolomný dej nemusí páčiť, no tí, ktorí milujú Stephena Kinga, si užijú skok do špekulatívnej fikcie.

Lou

Akčné / Krimi / 2022, 1h 47min / 70 %

Lou, ktorá si myslí, že svoju nebezpečnú minulosť hodila za hlavu, zistí, že jej pokojný život je prerušený, keď ju zúfalá matka prosí, aby zachránila jej dcéru. Keď zúri veľká búrka, obe ženy riskujú svoje životy pre jej záchranu. Misia otestuje ich hranice a odhalí temné a šokujúce tajomstvá z ich minulosti. Tak trochu Liam ​​Neeson v ženskom podaní. Ľahká a pohodová podívaná.

X

Horor / 2022, 1h 45min / 74 %

V roku 1979 sa skupina mladých filmárov rozhodne natočiť film pre dospelých na texaskom vidieku. No keď ich samotársky postarší hostitelia prichytia priamo pri čine, herci začnú bojovať o život. Je tam napätie, správna mäsitosť, z ktorej ťa bude trhať. Zábavné a odporné, v dobrom slova zmysle. Film X je zaujatý voyeurizmom naprieč rôznymi generáciami a spája dva žánre – horor a porno. Je to odvážny horor, ktorý môže byť tým najlepším hnusným filmom, aký si za celý rok videl. Pozrieť upútavku.

Prey (Predátor: Korisť)

Akčný / 2022, 1h 39min / 82 %

Možno si myslíš, že už vo svojom živote nepotrebuješ ďalší film Predátor, ale potrebuješ tento lebo je skvelí. Dustupný je aj so slovenským dabingom. Predátor je z prostredia kmeňa Komančov zo začiatku 18. storočia.

Tento nevypovedaný príbeh hovorí o mladej žene, Naru, divokej a šikovnej bojovníčke, ktorá vyrastala medzi najväčšími lovcami, ktorí brázdili Veľké pláne. S istotou, že je rovnako schopná ako ostatní mladí lovci, sa vydáva ochrániť svoj ľud, keď táboru Komančov hrozí nebezpečenstvo. Vyzbrojená je iba najprimitívnejšími zbraňami. Naru sleduje svoju korisť, a čoskoro zistí, že je to jevysoko vyvinutý mimozemský predátor s technicky pokročilým arzenálom.

Gray Man

Akčný / 2022, 2h 02min / 64 %

Je to zábavný akčný triler. Natáčalo sa aj v Prahe (2021). Záhadný agent CIA odhalí tajomstvá, ktoré by mohli agentúru úplne zničiť. Bývalý kolega, vypíše odmenu na jeho hlavu a naháňa ho po celom svete. Film s doteraz najväčším rozpočtom na Netflixe, a to 200 mil. dolárov.

Zaujímavosti:

Pohreb na začiatku filmu sa odohráva v Bangkoku, avšak je točený na Národnom pamätníku na Vítkove, pod sochou Jána Žižku. Osláv thajského Nového roku, ktoré sa točili v Prahe, sa zúčastnilo 800 ázijských komparzistov.

Na účely natáčania filmu v Prahe nechali filmári postaviť električku, ktorá bola vyrobená z kusov električiek 14T, ktoré boli poškodené pri dopravných nehodách. Vďaka veľkému prispôsobeniu jej napríklad chýbalo spojenie s trolejami alebo nemala zadnú časť. Tieto kusy boli však iba prenajaté, po skončení natáčania boli opäť vrátené Dopravnému podniku hl. m. Prahy.

Vo filme sa objaví nočná scéna v Bangkoku. Táto scéna bola z logistických dôvodov natáčaná tiež v Prahe, v areáli kancelárskych budov v Karlíne. Z podobných dôvodov sa na Hlavnej stanici v Prahe nakrúcala scéna dejovo zasadená do Viedne. Náklady na natáčanie v Prahe odhadol producent na 30-35 miliónov dolárov.

Top Gun: Maverick

Akčný / 2022, 2h 11min / 93 %

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Tvárou v tvár neistej budúcnosti a konfrontácii s duchmi svojej minulosti je Maverick vtiahnutý do konfrontácie so svojimi najhlbšími obavami, ktoré vyvrcholia misiou, ktorá si vyžaduje najvyššiu obetu od tých, ktorí budú vybraní, aby s ním lietali.

Budeš sa cítiť ako v lietadle. Odporúčame pozrieť v pôvodnom znení s titulkami.

Batman

Akčný / 2022, 2h 56min / 80 %

Dva roky po tom, čo Batman (Robert Pattinson) sám seba vymenoval za stelesnenie pomsty v Gotham City, zaútočí zabijak na mestskú elitu sériou sadistických machinácií.Záhadné stopy zavedú najlepšieho detektíva na svete do podsvetia, kde sa stretne s postavami ako Selina Kyle alias Catwoman (Zoë Kravitz), Oswald Cobblepot alias Penguin (Colin Farrel), Carmine Falcon (John Turturro) a Edward Nashton alias Riddler.Batman musí nadviazať nové kontakty, odhaliť vinníka a priniesť spravodlivosť do zneužívania moci a korupcie, ktoré už dlho sužujú Gotham City. (Continental film) (premiéra 3. 3. 2022)

Severan

Akčný / Dobrodružný / 2022, 2h 20min / 70 %

Príbeh sa odohráva na Islande začiatkom 10. storočia. Vikingský princ sa vydáva na misiu pomsty po vražde svojho otca. (premiéra 14. 4. 2022)

Doctor Strange v multivesmíre šialenstva

Akčný / 2022, 2h 06min / 75 %

Marvel otvára brány do paralelných svetov a dáva do nich nahliadnuť ako nikdy predtým. Cesta do neznáma s Doctorom Strangom, ktorý za pomocou starých známych a nových spojencov vstupuje do šialených a nebezpečných paralelných svetov mnohovesmíru, aby sa stretol so záhadným súperom.(premiéra 5. 5. 2022)

Elvis

Životopisný / Dráma / 2022, 2h 39min / 85 %

Film skúma život a hudbu Elvisa Presleyho (Austin Butler).Príbeh sa ponorí do komplexnej dynamiky medzi Presleym a Parkerom trvajúcej viac ako 20 rokov, od Presleyho vzostupu k sláve až po jeho bezprecedentnú hviezdu, na pozadí rozvíjajúcej sa kultúrnej krajiny a straty nevinnosti v Amerike.Stredobodom tejto cesty je jedna z najvýznamnejších a najvplyvnejších osôb v Elvisovom živote, Priscilla Presley (Olivia DeJonge).

Avatar 2

Fantasy / Akčný / 2022, -h -min / 85 %

Jake Sully (Sam Worthington) a Neytiri (Zoe Saldana) založili rodinu a urobia čokoľvek, aby zostali spolu. Sú však nútení opustiť svoj domov a preskúmať rôzne oblasti Pandory, keď sa ich stará hrozba vráti, aby dokončila to, čo začala. (premiéra 16. 12. 2022)

Margrete: Kráľovná severu

Dráma / Historický / 2022, 2h 1min / 91 %

Fantastické a fascinujúce stvárnenie obdobia škandinávskych dejín pod vedením ženy. Margrete sa podarilo to, čo žiadnemu mužovi pred ňou. Spojila Dánsko, Nórsko a Švédsko do mierovo orientovanej únie, ktorej sama vládne prostredníctvom svojho mladého adoptívneho syna Erika. Únia je však obkľúčená nepriateľmi, a tak Margrete plánuje manželstvo medzi Erikom a anglickou princeznou. Spojenectvo s Anglickom by únii zaručilo status vznikajúcej európskej veľmoci, ale hroziace sprisahanie môže zničiť Margrete a všetko, čomu verila. (Film Europe)

Podvodník Tinder

Dokumentárny film / 2022, 1h 54min / 93 %

Toto je skutočný príbeh.Muž sa vydával za bohatého diamantového magnáta, ktorý si na internete hľada ženy a následne ich oberá o milióny dolárov.Teraz niektoré obete plánujú odplatu.

Najpútavejšou časťou filmu nie je podvodník alebo povaha podvodu, ktorého mechanika funguje ako dobre premazaná Ponziho schéma. Tento dokument má viac lekcií, ako by ste si mysleli.

Vynájdenie Anny

Dráma / 2022, 1h 7min / 62 %

Novinárka, ktorá toho musí veľa dokázať, vyšetruje prípad Anny Delvey, ktorá presvedčila newyorskú elitu, že je nemeckou dedičkou. Na základe skutočného príbehu.

To sú najlepšie filmy 2022. Pozri si aj náš zoznam Top filmy 2021, Top filmy 2020, Top seriály 2021, Top seriály 2020 alebo Top dokumenty

Zdroj: Relife, Kurátor: @Petrém
4.9/5 - (59 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články

Top filmy roku 2024

Top seriály roku 2024

Top seriály roku 2023