Čas čítania: 2 minúty

Slovo twerk vzniklo zložením dvoch anglických významov twist (vykrúcanie) a jerk (trhanie resp. trhanie). Twerkovanie je veľmi provokatívne až vulgárne natriasanie zadkom. Twerk bol označený ako provokatívny a sexy, a možno práve preto je tak veľmi obľúbený.

Twerkovanie - twerk

Vznikol v 90. rokoch

Tento atypický tanec sa začal šíriť v uliciach dynamického amerického mesta New Orleans v 90. rokoch 20. storočia a jeho pôvodný názov znel bounce. Samotný vznik tohoto tanca sa ale zrodil v Afrike, ako súčasť rituálnych tancov. V roku 2000 sa stal súčasťou hip-hopových relácií, klipov a videí. Popularitu tance z neworleanských ulíc preniesli na televízne obrazovky hudobné hviezdy. Najznámejšie osobností, ktorá verejne tancovala twerk je Miley Cyrus.

Štýl bounce je žáner hiphopu, ktorého pôvod je v samplovanie hiphopového songu z roku 1986 Drag Rap od New York-based Showboys. Tento beat bol uspôsobený na neskutočne rýchle tempo, boli pridané vokály a ovplyvnil ho tiež indiánsky spev. Prečo indiánsky? Objavuje sa totiž na Neworleanský festivale Mardi Gras. S jeho vývojom sa začali pridávať ďalšie beaty. V 90. rokoch bol bounce rozvinutý v ďalší silný prúd, ktorý začal byť obľúbený v kluboch a tanečných miestach po celom New Orleans.

Je súčasťou štýlu Dancehall, streetového tance z Jamajky. V roku 2013 bolo slovo twerk zaradené do slovníka Oxford Dictionary, a znamená sexuálne provokatívne tanec.

Twerkovanie je druh tanca

Twerk

Tance a pohyby, ktoré spoznáš vo videu

Od 2:52 začina twerkovanie 🙂 môžeš vyskúšať.