16.1 C
Bratislava
More

  Wirecard spôsobila kolaps v službách online bankovníctva

  Dňa 26. júna úrad pre finančné riadenie pozastavil povolenie na prevádzkovanie spoločnosti Wirecard Card Solutions Limited (spoločnosť, ktorá vydáva karty a spracováva transakcie).

  Subjekt Spojeného kráľovstva, spoločnosť Wirecard Card Solutions, poskytovala alebo v súčasnosti poskytuje služby typu back-end pre finské skupiny ako Revolut, Tymit, Stocard, Soldo, ANNA Money a Curve.

  Ovplyvní to Curve?

  V tejto fáze je ťažké povedať, aký veľký problém to bude pre Curve. Ak bolo ich cieľom prepnúť z Wirecard 28. júna, pravdepodobne existujú alternatívne riešenia. Keďže spoločnosť Wirecard UK už neobchoduje, môže mať spoločnosť Curve pri dokončovaní prechodu praktické problémy. Používatelia musia tiež počkať, či budú transakcie uskutočnené v posledných dňoch zaúčtované, a či budú nejaké problémy so spracovaním vrátených prostriedkov za nedávne nákupy.

  Ak bude Curve v priebehu niekoľkých dní opäť funkčný, je nepravdepodobné, že by to spôsobilo akékoľvek dlhodobé poškodenie, ale ak bude trvať dlhšie ako týždeň, používatelia rýchlo oputia službu Curve. Viac o službe Curve a aktuálne informácie. Curve ako aj iné spoločnosti sú v súčasnosti závislé od služieb Wirecard pri fungovaní kariet.

  Hovorca spoločnosti Curve zdôraznil, že v dôsledku prerušenia nebudú ohrozené žiadne finančné prostriedky zákazníkov.

  curve, n26, revolut karta slovensko
  Curve, Revolut karta / Zdroj: Relife.sk

  Ovplyvní to Revolut?

  Nemáme oficiálne stanovisko od Revolutu, zdá sa však, že Revolut migroval z kariet vydaných Wirecard v roku 2018, a preto by to nemalo služby obmedziť alebo sa ich nejak inak dotknúť.

  Ovplyvní to Pockit?

  Pockit sa snaží upokojiť zákazníkov, že finančné prostriedky spoločnosti nebudú ovplyvnené kolapsom spoločnosti Wirecard, ale ešte musia urobiť verejné vyhlásenie k svojim službám.

  „Všetky prostriedky držiteľa karty sú chránené a oddelené na účtoch vedených pod menom Wirecard Card Solutions LTD vo Veľkej Británii,“ spoločnosť reagovala na obavy zákazníkov týkajúce sa prostriedkov držaných v Pockit.

  Čo sa stalo vo Wirecard

  Úrad (FCA) pre finančné riadenie spoločnosti Wirecard UK dnes ráno zatvoril spoločnosť potom, čo materská spoločnosť požiadala o platobnú neschopnosť v Nemecku. Toto sa stalo po odhalení podvodu vo výške 1,9 miliardy EUR.

  FCA je určený orgán Spojeného kráľovstva zodpovedný za udeľovanie povolení spoločnostiam so sídlom v Spojenom kráľovstve, vykonávanie činností v oblasti elektronických peňazí a platobných služieb a v niektorých prípadoch je v právomoci FCA prijímať dozorné opatrenia na ochranu záujmov firiem a zákazníkov. “Naším primárnym cieľom je chrániť záujmy a peniaze spotrebiteľov, ktorí používajú kartu vydanú spoločnosťou Wirecard.” 

  The Financial Times zverejnil dokumenty, ktoré naznačujú, že zisky na Wirecard v Dubaji a Dubline boli podvodne nafúknuté a že zákazníci uvedení v dokumentoch poskytnutých EY neexistovali.

  Wirecard hovorí, že dokumenty nie sú autentické a znovu opakuje, že jej pracovníci neurobili nič zlé. Pod tlakom investorov prizve KPMG na vykonanie osobitného auditu, ktorý podľa nich odhalí toto protiprávne konanie.

  Kolaps nastal 16. júna kedy Filipínske banky BPI a BDO informujú spoločnosť E&Y o tom, že dokumenty, ktoré údajne vykazujú zostatky vo výške 1,9 mld. EUR, sú „falošné“. 18. júna má Wirecard zverejniť auditované výsledky za rok 2019. Namiesto toho oznamuje, že „chýba 1,9 miliardy EUR“.

  22. júna Wirecard prvýkrát uznal rozsah viacročného účtovného podvodu a upozornil, že hotovosť v hodnote 1,9 mld. EUR pravdepodobne „neexistuje“. Markus Braun bol 23. júna zatknutý pre podozrenie z chybného účtovníctva a manipulácie s trhom.

  Pre podrobnejšie informácie o kauze Wirecard odporúčame prečítať denník od kľúčového vyšetrovania Financial Times

  Zdroj: Relife, Curve, FT

  Najčítanejšie

  Recenzia: Redmi 9 a 9A od Xiaomi a sú za skvelé ceny

  Xiaomi predstavil novú radu Redmi 9. Recenzia, špecifikácia a ceny. Redmi 9 Disponuje štvoricou objektívov, 6,53" displej Full HD + Dot Drop (rozlíšenie 2340 x 1080, 394...

  Wirecard spôsobila kolaps v službách online bankovníctva

  Dňa 26. júna úrad pre finančné riadenie pozastavil povolenie na prevádzkovanie spoločnosti Wirecard Card Solutions Limited (spoločnosť, ktorá vydáva karty a spracováva transakcie). Subjekt Spojeného kráľovstva, spoločnosť Wirecard...

  Skúsenosti s O2 eSIM

  Službu eSIM (embeddedSIM) ponúka operátor O2 od konca apríla 2020. Stačí sa zastaviť v ktorejkoľvek O2 predajni, kde dostaneš kartičku eSIM s vytlačeným QR...

  Xiaomi Mi 10 Pro posúva limity. Toto sú jeho kľúčové vlastnosti a cena

  Mi 10 Pro bol uvedený na trh 13. februára 2020. V Európe sa začal predaj v apríli. Má 6,67-palcový dotykový displej s rozlíšením 1080x2340...

  Ako si ušiť rúško? Jednoduchý návod.

  Návod ako si vyrobiť rúško doma a aký materiál chráni najviac S vypredanými respirátormi a rúškami počas pandémie koronavírusu bude musieť veľa ľudí robiť to,...