14.8 C
Bratislava

Zdravé dary z prírody, ktoré vás postavia na nohy

- Reklama -

Obsahujú menej kalórií ako stolový cukor, dokážu povzbudiť chuť do jedla. Majú protizápalové enzýmy, bioaktívne látky a antioxidanty, ktoré sú pre naše telo, srdce a krvný tlak veľmi zdravé. Reč je o vzácnych daroch prírody, ktoré vás postavia na nohy.

Najlepšie urobíte, ak sa s nami o pozitívnych účinkoch medu a propolisu na naše telo presvedčíte.

Med a jeho účinky

Med je nielen chutná a zdravá alternatíva cukru, ale aj látka, ktorá môže znížiť LDL cholesterol a zvýšiť HDL cholesterol a zlepšiť hladinu lipidov v krvi, čím zníži riziko srdcových ochorení a cukrovky 2. typu. Samozrejme diabetici by mali aj med konzumovať opatrne, pretože môže zvýšiť hladinu cukru v krvi.

Kvalitný med je zdravý aj pre vašu pokožku, pretože dokáže vyliečiť rôzne kožné ochorenia, ako je psoriáza, hemoroidy a opary. Med navyše pôsobí antibakteriálne a protizápalovo a dokáže pomôcť pri popáleninách a ranách.

Skvelý pomocník pri liečbe vírusových ochorení

Med je skutočným zabijakom vírusov, posilňuje imunitný systém, pomáha pri akútnom suchom kašli a narastajúcej  nádche. Ale pozor, ak si med pridáte do čaju alebo horúceho mlieka, nápoj by mal predtým trochu vychladnúť, pretože liečivé enzýmy v mede sa pri teplote 40 stupňov ničia.

V niektorých štúdiách sa med ukázal aj ako veľmi účinný proti bolestiam hrdla a kašľu u detí, v niektorých prípadoch dokonca účinnejší ako klasické lieky proti kašľu. Postará sa aj o váš lepší spánok. Denná konzumácia kvalitného medu je vďaka týmto a mnohým iným zdravotným benefitom pre telo niečo ako príjemný wellness pobyt pre dvoch v krásnom hoteli a prostredí.

Nezabudnite na propolis

35 °C, vysoká vlhkosť vzduchu, 60 000 včiel na veľmi malom priestore. Znie to ako ideálna živná pôda pre baktérie, však? Ale vnútro úľa je takmer tak sterilné ako operačná sála. Dôvodom je propolis a jeho silný účinok proti baktériám, vírusom a plesniam.

Touto ochrannou živicou včely dezinfikujú svoj úľ a chránia sa pred choroboplodnými zárodkami a votrelcami. Účinky propolisu sú známe veľmi dlho, už starí Egypťania ho používali na balzamovanie múmií. Dnes sa však používa najmä proti infekciám – vďaka jeho silnému antibiotickému, antivírusovému a protiplesňovému účinku.

Pravý propolis tak pôsobí ako prírodné antibiotikum proti širokému spektru baktérií a tiež bojuje proti vírusom a plesniam. Často sa preto používa proti infekciám kože a dýchacích ciest. Okrem toho propolis podporuje hojenie rán a je vhodný na dezinfekciu a starostlivosť o rany. Vďaka svojmu stimulačnému a antioxidačnému účinku na imunitný systém je propolis tiež obľúbeným prostriedkom na podporu celkového zdravia. Stačí sa o tom len presvedčiť a zásoby kvalitného včelieho medu i propolisu si pre istotu doplniť.

- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články