12 C
Bratislava
More

  4k vs. UHD. Aký je rozdiel?

  Aký je rozdiel medzi UHD a 4K? Je UHD lepšie ako 4K

  Najskôr si definujme čo je 4K

  4K TV majú štyrikrát viac pixelov ako Full HD, čo znamená, že horizontálne rozlíšenie obrazovky predstavuje až 4 096 pixelov. Takýto vysoký počet pixelov si najviac vychutnáš na obrazovkách s uhlopriečkami 40” až 65”.

  Čo sú pixely?

  Rozlíšenie obrazovky sa vzťahuje na počet pixelov, ktoré tvoria obraz na televízore, alebo monitore. Pixely sú malé štvorčeky svetla, ktoré dokážu meniť farbu rýchlejšie ako Boris Kollár manželky. Pixel je teda malá svetelná bodka na obrazovke, ktorú môžeš vidieť ak sa pozeráš veľmi pozorne, ale na niektoré obrazovky budeš potrebovať lupu. Rozlíšenie je teda najbežnejšia špecifikácia pri predaji televízorov.

  Pixel dots
  Pixel / Zdroj: Relife.sk

  Čo je UHD?

  Takmer všetok streamovaný obsah na Netflixe a Amazone je v kvalite UHD a toto rozlíšenie je 3840 x 2160 px.

  Toto porovnanie znázorňuje, že 4K je úplne niečo iné. 4k znamená zvyčajne rozlíšenie 4096 px a toto rozlíšenie je stanovené pre filmový priemysel. Je to tak preto, lebo filmy majú pomer strán, ktorý sa vzťahuje na presný tvar obdĺžnika, ktorý tvorí to, čo vidíš na obrazovke.

  Ak vidíš čierny pás v hornej a dolnej časti obrazovky, je to iný pomer strán obrazu ako by mohla obrazovka skutočne využiť. To znamená, že Televízory s označením Ultra HD, nie sú technicky 4K, pretože ich rozlíšenie je 3840 x 2160.

  Z marketingového pohľadu, je pre každého spotrebiteľa označenie 4K niečo, čo je najlepšie alebo najkvalitnejšie. Preto je toto označenie 4K používa dokonca Netflix, Amazon, pretože sa tak lepšie predávajú ich služby.

  Rozdiel 4k vs UHD
  4k vs UHD / Zdroj: Relife.sk

  Rozdiel v 4k UHD a 4K v skratke

  UHD má o 13% pixelov (0,56 Mpx) menej ako 4K. 4K=2160px vertikálne. UHD je formát určený pre bežného spotrebiteľa a 4K je filmový štandard. Pomer strán na obrazovkách a mobiloch je bežne 16:9 alebo 1,78 (3840 / 2160px). Pre 4k je to približne 1,9 (4096 / 2160px). Jediný rozdiel medzi nimi je teda šírka obrazovky.

  Takže ak používaš 4K UHD, vieš, že je to len UHD nie 4K. 4K rozlíšenie sa používa v komerčných a domácich kinách. Ak sa rozhoduješ akú 4K TV kúpiť, tak je úplne v poriadku ak vyberáš 4K UHD. Má totiž väčšie využitie pri pozeraní filmov doma.

  Akú TV si vybrať z 4k QLED a 4k OLED sa dozvieš v článku, ktorý pripravujeme.

  Zdroj: Relife.sk

  Reklama zobrazujúca sa na stránke nám pomáha financovať fungovanie portálu. Podporiť nás môžeš zdieľaním článku alebo nám môžeš kúpiť kávu. Môžeš tak urobiť príspevkom cez Revolut. Sme ľudia, ktorí stoja za relife.sk – dvaja Slováci Peter a Dávid. Hľadáme odpovede na tvoje otázky s cieľom pomôcť. Informácie si overujeme a produkty a služby testujeme.

  Najčítanejšie

  iPhone 12 vs iPhone 11: Zmeny, ktoré možeš očakávať

  Nový iPhone 12 prináša niekoľko vylepšení oproti iPhone 11. Tu je ich porovnanie. Uvedený bude na trh v októbri s niekoľkými kľúčovými aktualizáciami oproti iPhone...

  Recenzia: Redmi 9 a 9A od Xiaomi a sú za skvelé ceny

  Xiaomi predstavil novú radu Redmi 9. Recenzia, špecifikácia a ceny. Redmi 9 Disponuje štvoricou objektívov, 6,53" displej Full HD + Dot Drop (rozlíšenie 2340 x 1080, 394...

  Wirecard spôsobila kolaps v službách online bankovníctva

  Dňa 26. júna úrad pre finančné riadenie pozastavil povolenie na prevádzkovanie spoločnosti Wirecard Card Solutions Limited (spoločnosť, ktorá vydáva karty a spracováva transakcie). Subjekt Spojeného kráľovstva, spoločnosť Wirecard...

  Skúsenosti s O2 eSIM

  Službu eSIM (embeddedSIM) ponúka operátor O2 od konca apríla 2020. Stačí sa zastaviť v ktorejkoľvek O2 predajni, kde dostaneš kartičku eSIM s vytlačeným QR...

  Xiaomi Mi 10 Pro posúva limity. Toto sú jeho kľúčové vlastnosti a cena

  Mi 10 Pro bol uvedený na trh 13. februára 2020. V Európe sa začal predaj v apríli. Má 6,67-palcový dotykový displej s rozlíšením 1080x2340...