14 C
Bratislava

4k vs. UHD. Aký je rozdiel?

- Reklama -

Aký je rozdiel medzi UHD a 4K? Je UHD lepšie ako 4K

Najskôr si definujme čo je 4K

4K TV majú štyrikrát viac pixelov ako Full HD, čo znamená, že horizontálne rozlíšenie obrazovky predstavuje až 4 096 pixelov. Takýto vysoký počet pixelov si najviac vychutnáš na obrazovkách s uhlopriečkami 40” až 65”.

Čo sú pixely?

Rozlíšenie obrazovky sa vzťahuje na počet pixelov, ktoré tvoria obraz na televízore, alebo monitore. Pixely sú malé štvorčeky svetla, ktoré dokážu meniť farbu rýchlejšie ako Boris Kollár manželky. Pixel je teda malá svetelná bodka na obrazovke, ktorú môžeš vidieť ak sa pozeráš veľmi pozorne, ale na niektoré obrazovky budeš potrebovať lupu. Rozlíšenie je teda najbežnejšia špecifikácia pri predaji televízorov.

Pixel dots
Pixel / Zdroj: Relife.sk

Čo je UHD?

Takmer všetok streamovaný obsah na Netflixe a Amazone je v kvalite UHD a toto rozlíšenie je 3840 x 2160 px.

Toto porovnanie znázorňuje, že 4K je úplne niečo iné. 4k znamená zvyčajne rozlíšenie 4096 px a toto rozlíšenie je stanovené pre filmový priemysel. Je to tak preto, lebo filmy majú pomer strán, ktorý sa vzťahuje na presný tvar obdĺžnika, ktorý tvorí to, čo vidíš na obrazovke.

Ak vidíš čierny pás v hornej a dolnej časti obrazovky, je to iný pomer strán obrazu ako by mohla obrazovka skutočne využiť. To znamená, že Televízory s označením Ultra HD, nie sú technicky 4K, pretože ich rozlíšenie je 3840 x 2160.

Z marketingového pohľadu, je pre každého spotrebiteľa označenie 4K niečo, čo je najlepšie alebo najkvalitnejšie. Preto toto označenie 4K používa dokonca Netflix, Amazon, pretože sa tak lepšie predávajú ich služby. Je to teda marketingová finta. Je dobré vedieť aký je v tom rozdiel, ale pre bežné používanie je výber 4k UHD televízora úplne v poriadku.

Rozdiel 4k vs UHD
4k vs UHD / Zdroj: Relife.sk

Rozdiel v 4k UHD a 4K v skratke

UHD má o 13% pixelov (0,56 Mpx) menej ako 4K. 4K = 3840 px horizontálne. Jediné čo má UHD zo 4k spoločné je 2160 px vertikálne. UHD je formát určený pre bežného spotrebiteľa a 4K je filmový štandard.

Pomer strán na obrazovkách a mobiloch je bežne 16:9 alebo 1,78 (3840 / 2160px). Pre 4k je to približne 1,9 (4096 / 2160px). Jediný rozdiel medzi nimi je teda šírka obrazovky.

Takže ak používaš 4K UHD, vieš, že je to len UHD nie 4K. 4K rozlíšenie sa používa v komerčných a domácich kinách. Ak sa rozhoduješ akú 4K TV kúpiť, tak je úplne v poriadku ak vyberáš 4K UHD. Má totiž väčšie využitie pri pozeraní filmov doma.

Akú TV si vybrať 4k QLED alebo 4k OLED?

Zdroj: Relife.sk

Reklama, ktorá sa zobrazuje na stránke nám pomáha financovať fungovanie portálu. Podporiť nás môžeš zdieľaním článku alebo nám môžeš kúpiť kávu. Môžeš tak urobiť príspevkom cez Revolut. Sme ľudia, ktorí stoja za relife.sk – dvaja Slováci a hľadáme odpovede na otázky, ktpré inšpirujú.

4.9/5 - (23 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články