12.2 C
Bratislava

Akcie Nvidia rastú s príchodom Blackwell

- Reklama -

Najväčšia správa zo všetkých prišla od Nvidie (NASDAQ:NVDA): Technologický gigant oznámil 22. mája rozdelenie akcií v pomere 10 za 1. Toto rozdelenie nadobudne platnosť 7. júna. Čo to znamená pre investorov?

Čo by mali robiť investori?

Je to dôvod na kúpu akcii? „Zrýchlené výpočty a generatívna AI dosiahli bod zlomu,“ uviedol v správe o ziskoch, zakladateľ a generálny riaditeľ Nvidie Jensen Huang. Po správach o výnosoch Nvidie vzrástli ďalšie ceny akcií spojených s AI, vrátane Super Micro Computer vzrástli o 6 %, Advanced Micro Devices o 3 % a výrobci čipov Broadcom o 2 %, uviedla agentúra Reuters. Zabudnite na blížiace sa rozdelenie akcií Nvidie a investujte.

Blackwell prichádza

„NVIDIA RTX, predstavená pred menej ako šiestimi rokmi, je teraz masívnou počítačovou platformou pre generatívnu AI, ktorú si užíva 100 miliónov hráčov a tvorcov,“ povedal Huang. „Tento rok prinesie veľké a nové produktové cykly s výnimočnými inováciami, ktoré pomôžu posunúť náš priemysel vpred.“

V marci Nvidia oznámila svoj doteraz najpokročilejší produkt AI – Blackwell. Toto nie je nový čip; je to nová architektúra pre GPU. Nvidia hovorí, že je to „motor novej priemyselnej revolúcie“, ktorý „poháňa novú éru výpočtovej techniky“.

Nvidia dokazuje, že môže pokračovať v inováciách.

Blackwell podporuje veľké jazykové modely (LLM) s 1 biliónom parametrov. Aby sme to uviedli do perspektívy, GPT-4 údajne používa osem LLM s 220 miliardami parametrov. Nová platforma Nvidie umožňuje trénovať generatívne modely AI až štyrikrát rýchlejšie a odvodiť až 30krát rýchlejšie ako jej GPU H100. Blackwell má tiež celkové náklady na vlastníctvo a spotrebu energie, ktoré sú až 25-krát nižšie ako pri architektúre GPU spoločnosti Hopper.

Akcie Nvidia rastú s príchodom Blackwell
Nvidia má silnú konkurenčnú výhodu / Zdroj: Nvidia

Blackwell budú využívať všetci špičkoví poskytovatelia cloudových služieb: Amazon Web Services, Google Cloud spoločnosti Alphabet , Microsoft Azure a Oracle Cloud. Rovnako bude aj materská spoločnosť Facebooku Meta Platforms , tvorca ChatGPT OpenAI, Tesla a nová spoločnosť Elona Muska AI, xAI.

Finančná riaditeľka spoločnosti Nvidia Colette Kressová vo vyhlásení výsledkov spoločnosti za 1. štvrťrok uviedla, že dopyt po Blackwell je „výrazne pred ponukou“. Generálny riaditeľ Jensen Huang prezradil, že produkčné dodávky sa začnú v druhom štvrťroku 2024 a zrýchlia sa v 3. štvrťroku.

Zdá sa, že žiadny iný výrobca čipov na planéte nedokáže držať krok s Nvidiou. Blackwell je toho dôkazom. 

A čo rozdelenie akcií?

Mnoho investorov môže mať stále Nvidia obavu zo rozdelenia akcií. Pripúšťam, že nadchádzajúce rozdelenie akcií spoločnosti môže prilákať niektorých retailových investorov k nákupu akcií za nižšiu cenu. Akékoľvek posilnenie z rozdelenia akcií však bude takmer určite len dočasné. Rozdelenie akcií nezmení nič na základnom podnikaní alebo vyhliadkach spoločnosti.

Základné podnikanie a smerovanie Nvidie sú pôsobivé či už s, alebo bez rozdelenia akcií. V minulosti som mal určité obavy z ocenenia akcií. Úroveň rastu, ktorý spoločnosť poskytuje, a tempo jej inovácií však výrazne prispievajú k zmierneniu týchto obáv.

Mal by si teraz investovať do Nvidie?

Pred nákupom akcií v Nvidii zváž toto:

Investori by si mali uvedomiť, že rozdelenie akcií neovplyvní hodnotu Nvidie ani neovplyvní investičnú pozíciu. Napríklad, ak akcionár vlastní jednu akciu v hodnote 1 000 USD pred rozdelením, po rozdelení bude vlastniť 10 akcií v hodnote 100 USD. Ich podiel v spoločnosti zostane nezmenený. Ale rozdelenie akcií môže stále vytvárať hodnotu pre investorov. Investovať môže každý buď cez svojho finančného poradcu alebo môže využiť overené platformy.

Konkrétne, rozdelenie akcií vo všeobecnosti nasleduje po značnom zhodnotení ceny akcií, a to sa zriedka stáva náhodou. Namiesto toho zhodnotenie ceny často poukazuje na konkurenčne zvýhodnenú spoločnosť s vynikajúcimi vyhliadkami na rast. Nvidia určite zapadá do tejto formy, rovnako ako ServiceNow(NYSE: NOW), softvérová spoločnosť zameraná na AI, ktorá by mohla ďalej rozdeliť svoje akcie.

Prečo je Nvidia úspešná a jej akcie rastú?

Grafické karty (GPU) Nvidia sú synonymom pre špičkovú grafiku v multimédiách a zrýchlené výpočty v dátových centrách, najmä pokiaľ ide o umelú inteligenciu (AI). Spoločnosť má viac ako 95 % podiel na trhu s grafickými procesormi pre pracovné stanice a viac ako 90 % podiel na trhu s GPU dátových centier.

Prečo je Nvidia úspešná
Prečo je Nvidia úspešná / Zdroj: Nvidia

Okrem toho The Wall Street Journal nedávno uviedol, že „čipy Nvidie sú základom všetkých najpokročilejších systémov AI. Vďaka tomu má spoločnosť podiel na trhu odhadovaný na viac ako 80 %. To je dobré pre Nvidiu a jej akcionárov, pretože podľa Grand View Research sa predpokladá, že výdavky na AI na hardvér, softvér a služby budú do roku 2030 každoročne rásť o 36 %.

Jedným z dôvodov, prečo bola Nvidia taká úspešná, je jej ekosystém podporného softvéru. Hlavným z týchto produktov je CUDA, programovací model, ktorý umožňuje GPU urýchliť všetky druhy úloh. Nvidia však ponúka aj predplatený softvér a cloudové služby, ktoré podporujú vývoj a nasadenie aplikácií AI v rôznych prípadoch použitia. Spoločnosť ďalej rozšírila svoju prítomnosť v dátových centrách rozvetvením do sieťového hardvéru a centrálnych procesorových jednotiek (CPU), z ktorých obe sa stali rýchlo rastúcimi produktovými radmi.

Zhrnutie

Stručne povedané, Nvidia poskytuje full-stack zrýchlené výpočtové systémy – zahŕňajúce hardvér, softvér a služby – pre aplikácie AI a iné.

Táto stratégia, spolu s jej bezkonkurenčnou technologickou zdatnosťou, poskytuje spoločnosti materiálnu konkurenčnú výhodu, ktorá podporuje silné finančné výsledky na relatívne konzistentnom základe.

Nižšie uvedený graf zobrazuje výnosy Nvidie a non-GAAP rast čistého príjmu počas posledných piatich štvrťrokov. Rozdelenie akcií prináša priestor vlastniť jej akcie.

Nvidia za posledné štyri štvrťroky vykázala silný rast výnosov a non-GAAP čistých príjmov.
Nvidia za posledné štyri štvrťroky vykázala silný rast výnosov a non-GAAP čistých príjmov / Zdroj: Nvidia

ServiceNow by mohla byť ďalšou spoločnosťou s umelou inteligenciou, ktorá rozdelí svoje akcie. Akcie ServiceNow vzrástli za posledné desaťročie o 1 130 % a za posledných päť rokov o 145 %, čím v oboch prípadoch prekonali index S&P 500 (SNPINDEX: ^GSPC) . Toto zhodnotenie ceny akcií kvalifikuje spoločnosť ako kandidáta na rozdelenie akcií, ale čo je dôležitejšie, ukazuje ServiceNow ako konkurenčne zvýhodnenú spoločnosť s vynikajúcimi vyhliadkami na rast, podobne ako Nvidia.

Zakladateľ a generálny riaditeľ NVIDIA Jensen Huang prednesie živú hlavnú prednášku 2. júna o 19:00 taiwanského času v športovom centre NTU a podelí sa o to, ako éra AI poháňa novú priemyselnú revolúciu na celom svete.

Zdroj: finance.yahoo, Kurátor: Peter Miškus
4.9/5 - (9 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články