11.2 C
Bratislava

Ako ťažiť Ethereum. Oplatí sa ho ťažiť? Toto sú najlepšie grafiky na ťažbu

- Reklama -

Ethereum (ETH) sa ťaží na grafikách. Je tak dostupné aj pre bežného používateľa. Grafických kariet je na trhu aktuálne nedostatok a výkonne karty nejaký čas nezoženieš. Najdiskutovanejšou témou pri ťažbe krypta, je spotreba elektrickej energie. Koľko teda stojí ťažba Ethera? Oplatí sa ťažiť? To si rozoberieme tiež.

Oplatí sa ťažiť ethereum?

Ak uvažuješ nad ťažbou spočítaj si náklady. Nie každá karta je profitabilná teda zisková. Môže byť vhodná na ťažbu, ale nemusí pokryť tvoje náklady na energie prípadne chladenie.

Ak máš novú grafickú kartu, jej záruka je bežne 2 roky. Ťažením by si mal zarobiť do jedného roka na novú. To znamená, mala by sa ti cena za jej kúpu vrátiť. Ak tomu tak je v takom prípade sa ti ťažiť oplatí.

Koľko sa dá zarobiť / vyťažiť na grafike
Koľko sa dá vyťažiť na grafike (11. máj 2021) / Zdroj: relife.sk

Pri efektívnej návratnosti a najväčšiemu možnému zisku musíš ťažiť 24/7 – teda nonstop.

Spotreba energie pri nonstop ťažbe je rôzna, ale dá sa vypočítať. U mňa na grafike RTX 2080 Ti (11GB RAM) pri spotrebe 260 W sú náklady 11,87 € (pri cene €/0,0634kWh – tarifa DD1). Keď máš kariet viac, spotreba je vyššia. Samozrejme zdroj v počítači by si mal mať výkonný, aby zvládol viac grafických kariet.

Skúsenosti s ťažbou etherea
Skúsenosti s ťažbou etherea / Zdroj: relife.sk

Ťaženie je možné na Linuxe, Windowse alebo u poskytovateľov mining pool a ich OS.

Toto sú najlepšie grafiky na ťažbu

Web Kryptex monitoruje hashrate a ziskovosť dostupných GPU na trhu. Táto stránka ti pomôže porovnať GPU a zvoliť si tú najlepšiu na ťažbu. Referenčné hodnoty sú aktualizované každú hodinu.

Karta NVIDIA RTX 3090 je najlepšia na ťažbu, ale je drahá. Musím aj spomenúť, že Nvidia svojím ovládačom ťažbu tejto karty obmedzil o 50%. Ide hlavne o karty s hardvérom vyrobeným v roku 2021. Návratnosť ceny za karty je pri písaní článku 492 dní. Najlepšie riešenie ti poskytnú aj karty AMD VII, AMD RX 5700 a XT, NVIDIA RTX 2080 Ti, NVIDIA RTX 2070 a Ti.

Ako ťažiť ethereum
Ako ťažiť ethereum? Tabuľka február 2021 / Zdroj: kryptex

Moje grafické karty NVIDIA RTX 2080 Ti a NVIDIA RTX 2070 vyťažia 284 dolárov/mes. (pri kurze za jeden ether 1 358 dolárov). Elektrinu nemám zadarmo a tak si musím odpočítať cenu za energie, čo je celkom 15 eur/mes. V mojom prípade sa ťažiť oplatí.

Softvér na ťažbu

Je niekoľko spôsobov na mining krypta. Tieto mám overené. Ak začneš ťažiť maj pripravenú vlastnú peňaženku. Vyplácanie vyťaženého ethera odporúčam na hardvérovú peňaženku. Ak to chceš len vyskúšať prípadne vybrať do fiatu, tak ti postačí aj softvérová peňaženka.

Ťaženie kryptomeny Ethereum v mining poole je oveľa efektívnejšie ako ťažba jednotlivca. A tu je ešte niekoľko užitočných odkazov:

Budúcnosť ťaženia Ethera. Do kedy sa oplatí ťažiť?

Platforma Ethereum prejde v tomto roku na verziu 2.0. To znamená žiadne ASICy ani grafické karty nebude potrebovať. Zatiaľ súčasná sieť potvrdzuje transakcie pomocou algoritmu proof-of-work Ethereum 2.0 ich už nepotrebuje.

Validátorom budú bloky prideľované náhodne. Za správnosť potvrdených transakcií sa zaručia stávkovanými mincami a nie spálenou energiou. Namiesto toho, aby ether fungoval ako klasická virtuálna mena, je využívaný práve ako digitálne palivo celej jej siete.

Ako dlho to bude trvať? Pravdepodobne ešte rok. Potom sa niektorí ťažiari presunú na iné coiny.

Jazykové okienko

Stablecoiny

Stablecoiny sú ethereové tokeny určené na to, aby zostali na pevnej hodnote, aj keď sa zmení cena ETH.

Stablecoiny sú kryptomeny bez volatility. Zdieľajú veľa rovnakých právomocí ako ETH, ale ich hodnota je stabilnejšia ako tradičná mena. Máš teda prístup k stabilným peniazom, ktoré môžeš použiť.

Dopyt po stablecoinoch je vysoký, takže môžeš získať úrok za požičiavanie tých tvojich. Stablecoiny sú relatívne nový druh technológie a každá z nich prichádza s rôznymi implementáciami, likviditou, rizikami a akceptáciou.

DeFi

DeFi alebo decentralizované financovanie sa týka finančných služieb, ktoré sa nespolieha na centrálnych finančných sprostredkovateľov, ako sú maklérske spoločnosti, burzy alebo banky, ktoré ponúknu tradičné finančné nástroje. Namiesto toho sa využívajú inteligentné kontrakty na blockchainoch, najbežnejším je Ethereum.

Zaujímavosti

Neslávne známa bitcoinová pizza

V roku 2010 niekto kúpil 2 pizze za 10 000 bitcoinov. V tom čase mali hodnotu 41 dolárov. Na dnešnom trhu sú to milióny dolárov. V histórii Etherea je veľa podobných  oľutovania hodných transakcií. Stablecoiny tento problém riešia, takže si môžeš vychutnať svoju pizzu a držať sa svojho ETH.

Zdroj: relife.sk, Kurátor: Petrém

Článok slúži iba pre prehľad, nepovažuj ho za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.

 

 

 

4.8/5 - (48 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články