Otázka, či bitcoin (BTC) môže nahradiť klasickú menu (fiat) vydanú a spravovanú centrálnymi bankami po celom svete, rezonuje už nejaký čas. S bitcoinom súvisí veľa pozitív, ale aj negatív a je potrebné zaujať postoj k tejto otázke, aby sme dospeli k plodnému záveru.
Fiat mena skrátene Fiat (fiat currency) je menou ak ide o mince alebo papierové peniaze.
Dôvod na diskusiu
Boli sme svedkami rozhovorov medzi Georgom Selginom, ktorý pôsobí ako riaditeľ centra pre menovú a finančnú alternatívu, Cato Institute a Saifedean Ammous, známym ekonómom a autorom knihy The Bitcoin Standard: Decentralizovaná alternatíva. Aj keď Selgin hovoril všetky dôvody, prečo nemôže bitcoín nahradiť centrálnu menu žiadneho národa, Ammous naopak zdôraznil, že iba BTC má schopnosť oslobodiť menový systém z okovou centrálnych bánk po celom svete. Diskusia sa zamerala predovšetkým na tri hlavné problémy: rýchlosť transakcií, náklady súvisiace s transakciami a faktor bezpečnosti a zabezpečenia v súvislosti s transakčnými postupmi.
Zdroj: kurs-bitcoina
Argument a protiargument
Selgin tvrdil, že celkové náklady na transakcie a ich konečné zúčtovacie náklady sú v prípade bitcoínov omnoho vyššie ako v iných menách fiat (mince alebo papierové peniaze). Nákladný spôsob ťažby BTC má vplyv na náklady, a preto pravdepodobne budeme svedkami vyšších čistých nákladov na konečné zúčtovanie prostredníctvom použitia BTC a niektorých ďalších kryptomen. Na druhej strane argument Ammous sa naďalej zameriava na schopnosť BTC vyrovnať platbu rýchlejšie ako ktorákoľvek iná bežná mena, ktorá je dnes k dispozícii.
Ammous tiež zdôraznil, že BTC je jediný spôsob, ako možno uvoľniť menový a finančný systém, ktorý prijali rôzne krajiny z odpútaní sa vládnych kontrol a centrálnych bánk. Povedal, že neexistuje iný spôsob, ako dosiahnuť cieľ decentralizácie a BTC je jedinou nádejou, že by sa mohol dosiahnuť tento hlavný cieľ. Avšak Selgin sa obrátil na Ammousa a upozornil na vysoké bezpečnostné hrozby, ktoré sú spojené s výmenou kryptomien.
Podľa Selgina je približne jedna tretina všetkých bitcoinových búrz, ktoré pôsobia na svete, napadnutá v jednom alebo druhom okamihu. Javí sa to ako vážna bezpečnostná hrozba pre investorov. Toto je skutočný problém a je jedným z najdôležitejších kameňov úrazu, pokiaľ ide o rozširšie a prijatie kryptomien vrátane bitcoínov. Je však potrebné poznamenať, že technológia sa v priebehu rokov vyvíjala a vďaka prísnejším kontrolám sa počet online podvodov výrazne znížil.
Svetlá budúcnosť kryptomien
Obidve strany predložili svoje argumenty a pokiaľ ide o kľúčové kroky, je možné ľahko uznať silu decentralizovaného systému prijatia bitcoínov a inými kryptomenami na zmenu vo svete financií. Zároveň sa však musí vyriešiť veľa problémov skôr, ako sa BTC stane základom finančných transakcií a výmeny peňazí.
Otázka či veriť kryptomenám je možno zbytočná. Ide o rovnako revolučnú technológiu, ako boli prenosné počítače, mp3 prehrávače (Apple) alebo elektromobil (Tesla), ktorej vačšina neverila.
Vyskušať burzu kryptomien coinbase
Dôležité upozornenie pre čitateľov
Informácie uverejnené na stránke relife.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Hoci sa venujeme téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. Portál relife.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.