14 C
Bratislava

Skúsenosti: Smartie 365.bank vs. Revolut Junior

- Reklama -

Aj toto je spôsob ako naučiť deti narábať s peniazmi. Aké možnosti nám ponúkajú banky pre založenie bankového účtu deťom? Vyskúšali sme dva smart produkty a toto sú naše skúsenosti. Otestovali sme produkt SMARTIE od 365.bank a produkt Junior od Revolut banky.

Výhodou je, že si deti vytvoria správne finančné návyky, ktoré ich budú sprevádzať celý život.

Cieľom produktov je naučiť deti ako sa peniaze používajú, ako sa nimi platí a učia ich uvedomovať si ich hodnotu. To pomáha deťom v budovaní finančnej gramotnosti už od 6 rokov. A to nie je všetko. Rodičia im môžu takto posielať vreckové priamo na ich kartu a dávať im rôzne ciele. Po ich splnení získajú od rodičov odmenu. Naučia ich tak aj to, že peniaze nerastú na stromoch a treba si ich zarobiť.

Hodnotenie produktov Smartie od 365.bank a Revolut Junior

Opäť sme hodnotili niekoľko kľúčových parametrov, ktoré sú dôležité a definujú jednoduchosť a využitie moderných technológií. Hodnotíme UX (User Experience), skúsenosti používateľa s produktom alebo službou. Zameriavame sa na používateľa a jeho cestu produktom.

Nemenej dôležitá časť hodnotenia je UI (User Interface), pri ktorej sa sústredíme na používateľské rozhranie. To sa vzťahuje na estetické prvky, pomocou ktorých ľudia s produktom interagujú.

Pre jednoduché vysvetlenie môžeme použiť analógiu: stavba domu a jeho dispozícia je UX. Nábytok, veľkosť vane, skrine a to, akú farbu majú steny je UI.

Po prvýkrát hodnotíme aj environmentálny a klimatický dopad. Pozrieme sa udržateľný prístup banky na životné prostredie.

Poďme teda na hodnotenie.

Smartie karta a náramok (365.bank)

365.bank ponúka detskú predplatenú platobnú kartu s čipom, náramok pre bezkontaktné platenie a mobilnú aplikáciu. Pre získanie SMARTIE účtu pre dieťa je potrebné, aby sa do SMARTIE zaregistroval najskôr rodič. A to aj napriek tomu, že už v banke účet má. Toto považujeme za zbytočný krok. Takto musíš mať ako rodič v mobile dve aplikácie, 365.bank a 365.smartie.

Skúsenosti so SMARTIE 365
Skúsenosti so SMARTIE 365 / Zdroj: relife.sk

Proces prebieha cez stránku banky 365 s popisom produktu alebo priamo cez SMARTIE. Po prihlásení požiadaš o zaslanie a vydanie karty s náramkom. PIN kód je náhodne vygenerovaný a nemôže ho rodič ani dieťa nastaviť v aplikácii. PIN kód môžeš zmeniť po doručení cez bankomat (bezplatne v 365 a za poplatok 3€ v inom bankomate). Keď Ti pošta s kartou a náramkom prídu, zaregistruješ sa na stránke SMARTIE alebo v jej aplikácii ako rodič.

Aktivácia detskej karty sa vykonáva zaslaním akejkoľvek čiastky na účet banky SK94 6500 0000 0017 17171717 a pre správnu identifikáciu a poukázanie prostriedkov (vreckového) musíš zadať variabilný symbol. Bez neho nevedia platbu pripísať na kartu. Dobíjať účet môžeš aj z aplikácie 365.bank čo bude rýchlejšie (približne do 45 minút). Takto môže dobíjať účet dieťaťu ktokoľvek, babka alebo dedko.

Smartie náramok od 365 banky
Smartie náramok od 365 banky / Zdroj: relife.sk

Ak si sa zaregistroval ako rodič s variabilným číslom a konto máš vytvorené, môžeš poslať na mobil dieťaťa pozvánku. To si aplikáciu stiahne a zaregistruje sa ako dieťa. Ak dieťa mobil nemá, karta aj náramok budú aktívne prvým dobitím. Dieťa bez mobilu, ale nebude mať prehľad o transakciách a zostatku.

Má tvoje dieťa mobil, stiahnutú aplikáciu a poslal si mu pozvánku? Pri vytváraní použije rovnaké variabilné číslo. Konto môže dieťa vytvoriť aj na inom mobile s iným číslom, ale SMS a overovacie kódy budú chodiť vždy na číslo, ktoré si ako rodič uviedol v pozvánke. Po registrácii dieťaťa je detský účet plnohodnotne pripravený na používanie.

Smartie 365 bank
Smartie 365 bank / Zdroj: relife.sk

Funkcie

Dieťa môže používať kartu na platby podobne ako jeho rodič:

 • vyberať hotovosť z bankomatov,
 • platiť kartou s použitím PIN kódu,
 • platiť cez terminál.

Celý proces ako aj ďalšie kroky na registráciu boli zdĺhavé a používateľsky nie šťastne riešené. Už samotný fakt, že ako rodič sa musíš registrovať dvakrát, aj napriek tomu, že už v banke účet a aplikáciu. To považujeme za veľký nedostatok a zlú skúsenosť.

Ako funguje náramok SMARTIE?

V podstate jednoducho. Ty ako rodič vlastníš platobnú kartu, ktorá podporuje bezkontaktné platby. Priložíš kartu k terminálu pri pokladni v obchode a nákup je zaplatený (do 50 € bez PIN kódu). Platobná karta má okrem čipu v sebe zabudovanú technológiu pre bezkontaktné platby.

SMARTIE balíček od 365.bank, ktorý príde domov bude obsahovať tiež platobnú kartu s čipom. Technológiu pre bezkontaktné platby nemá. Je ale integrovaná na samostatnej kartičke, ktorá pripomína SIM kartu. Túto kartičku odlúpneš a vložíš do plastového náramku. Umožňuje platby bezkontaktne a pri čiastke nad 50 EUR zadá dieťa PIN kód.

Smartie náramok
Malá násobilka a smartie náramok / Zdroj: relife.sk

Náramok nepotrebuje žiaden zdroj energie. Nenabíja sa. Bezkontaktnú platbu vykoná dieťa iba prostredníctvom náramku. Dieťa si môže zostatok kontrolovať cez mobilnú aplikáciu alebo prehliadač v počítači, ktorý simuluje internet banking. Slúži na prehľad transakcii, informácii o zostatku a zmenu hesla.

Cez aplikáciu si môže dieťa sledovať tiež zostatok a pohyb na účte. Aplikácia SMARTIE má ešte funkciu sporenia. Dieťa si môže vytvoriť cieľ a sporiť. Pomenuje si napríklad sporenie ako Bicykel, zadá cieľovú sumu a priradí obrázok z ponuky, alebo fotografiu. Potom si môže dieťa kedykoľvek samé zvoliť a presunúť čiastku na sporenie. SMARTIE ti umožňuje v nastaveniach zmeniť heslo, jazyk aplikácie (English, Slovensky), ohodnotiť aplikáciu a deaktivovať účet.

Aplikácia smartie 365
Aplikácia smartie / Zdroj: relife.sk

Aplikácia SMARTIE ponúka deťom zbierať body zlepšovaním finančnej gramotnosti, prostredníctvom kvízov. Odmenou sú funkcie ako zmena farby aplikácie, pridanie ilustrácii a podobne.

Náramok nám fungoval dobre. Sem tam sa stalo, že ho nezobralo. Záleží od terminálu a umiestnenia jeho bezkontaktnej čítačky, ale aj či dieťa prikladá náramok cez oblečenie. Menšie deti, môžu mať napríklad niekde problém dočiahnuť s rukou na správne miesto na platobnom termináli.

365 smartie
365 smartie náramok a karta / Zdroj: relife.sk

Účet SMARTIE

 • od 8 do 15 rokov
 • maximálne 3 karty s náramkom
 • vydanie karty a náramku: 0 EUR (iba počas akcie)
 • výber z bankomatu: do 1000 EUR / mes. (prednastavený na 200 EUR) v bankomatoch 365 bez poplatku.
 • platby (nákup) cez internet: NIE
 • bezhotovostné platby: do 1000 EUR / mes. (prednastavený na 200 EUR)
 • maximálny zostatok na účte: 1000 EUR (zostatok vrátane sporenia)
 • dieťa nemôžu cez aplikáciu SMARTIE odosielať ani prijímať prevody.

Skúsenosti a hodnotenie

+ náramok

+ predplatená platobná karta

+ jednoduchá aplikácia (UX/UI)

+ zablokovanie a odblokovanie karty

– registrácia nie je možná cez 365.bank aplikáciu rodiča (UX)

– nutnosť registrácie samostatného SMARTIE účtu pre rodiča (UX)

– predplatená platobná karta iba na čip

– zmena PIN kódu iba cez bankomat

– nepodporuje Google Pay, Apple Pay

– maximálny zostatok na účte je 1000 EUR

– nie je možné povoliť platby cez internet

Záver pre produkt SMARTIE

Na bankovom trhu nám tieto produkty pre deti chýbali. Sú totiž potrebné na získanie správnych návykov pri spravovaní a používaní peňazí, ale aj pochopení ich hodnoty. Prispieva k tomu aj aplikácia SMARTIE od 365.bank.

Hodnotenie

Registrácia ★★☆☆☆
Funkcie ★★★☆☆
Poplatky a limity ★★★☆☆
UX ★★☆☆☆
UI ★★★★☆
EKO frendly ★★☆☆☆

Aplikácia SMARTIE má svoje muchy a nedokonalosti po stránke UX už v prvej fáze. Čo je kľúčové a škoda, že jej nevenovali väčšiu pozornosť. Ako zákazník by som stratil trpezlivosť a registráciu nedokončil, alebo počkal pokiaľ vychytajú nedostatky.

Mrzí nás, že sme boli nútení niekoľkokrát volať na linku podpory pre získanie dodatočných informácií. Pre trpezlivejších čaká na konci registrácie a aktivácie detského účtu prívetivá aplikácia pre dieťa, náramok, ktorým môže platiť, platobná karta, s ktorou si môže vyberať peniaze z bankomatu.

Junior karta (Revolut)

Skúsenosti s Revolutom nám prinieslo niekoľko prekvapení. Dieťa nedostane náramok, ale pokiaľ má smart hodinky s NFC, môže si kartu prepojiť s hodinkami.

Revolut ponúka detskú platobnú kartu s čipom, bezkontaktným platením a mobilnú aplikáciu. Pre získanie Junior účtu pre dieťa je potrebné, aby rodič o kartu Junior požiadal cez svoj účet Revolut. Nie je nutná samostatná registrácia pre rodiča ak už má účet v Revolute. Takto stačí, keď má rodič v mobile iba svoju aplikáciu Revolut a dieťa Revolut Junior.

Proces žiadosti o produkt Junior prebieha priamo cez aplikáciu Revolut, ktorú už má rodič v banke založenú. Pred vydaním karty vyplní rodič údaje (Meno, dátum narodenia, pohlavie a email), a nastaví pre kartu PIN. Po vytvorení žiadosti o vydanie a zaslanie karty môže dieťa účet používať. Dieťa si iba stiahne aplikáciu Revolut Junior do mobilu. Účet sa aktivuje nasnímaním QR kódu od rodiča, ktorý slúži pre vstup do aplikácie. Pokiaľ si nastaví dieťa face ID a PIN môže tak pristupovať do aplikácie aj bez QR kódu.

Do 7 dní karta príde na adresu, ale dieťa môže účet používať už od prvého dňa. Ak má mobil, ktorý podporuje NFC, môže platobnú kartu priradiť k Apple Pay alebo Google Pay. Karta teda podporuje aj tieto smart funkcie pre platby.

Dobíjať účet môže deťom iba rodič zo svojho účtu. Jednotlivé funkcie sa aktivujú prvým použitím. Nakoniec bude môcť dieťa používať platby kartou ako jeho rodičia:

 • vyberať hotovosť z bankomatov
 • platiť kartou bezkontaktne alebo použitím PIN kódu
 • zaplatiť cez Apple Pay alebo Google Pay
 • platiť online
 • platiť cez terminál

Vyskúšali sme všetky spôsoby platby a všetko prebehlo korektne.

Funkcie a obmedzenia Revolut Junior

Existuje niekoľko obmedzení pre Junior a niektoré možnosti sú dostupné iba keď má rodič platený účet. Napríklad ak má rodič účet v Revolute zadarmo, môže založiť iba jeden detský účet a nevie zadávať deťom výzvy a ciele.

S funkciou Výzvy, môžu deti poprosiť rodičov, aby im nastavili pár výziev týkajúcich sa školy alebo domácich prác a po ich splnení získajú od rodičov odmenu. Môžu si takto zvýšiť vreckové.

Funkcia Ciele funguje tak, že si samé dieťa vytvorí cieľ. Napríklad ho zaujalo niečo pekné v obchode, čo naozaj chce. Vytvorí si cieľ, nastaví si požadovanú sumu a sleduje ako sa k nej približuje. Peniaze sú oddelené podobne ako v SMARTIE od 365.bank. V prípade potreby si ich môže presunúť späť na kartu.

Obidve funkcie sú dostupné pokiaľ rodič upgradoval na Revolut Plus (2,99 € mesačne). Zároveň okrem všetkých funkcii služieb Junior môžeš vytvoriť až 2 účty Junior, máš bezplatné doručenie a tiež ďalšie výhody k svojmu účtu. Okrem toho môžeš pridať ďalšieho rodiča aby ste mohli detský účet spravovať spoločne. Pri upgrade na Revolut Metal (13,99 € mesačne), môžeš ako rodič vytvoriť až 5 účtov Junior.

Dieťa, ktoré aplikáciu používa, môže cez svoj QR kód posunúť kamarátovi informácie o produkte. Ak pozvanému kamarátovi rodičia zriadia Revolut Junior, tak ten kto ho odporúčal získa odmeny (nové motívy aplikácie, balíček značkového tovaru alebo svietiacu kartu).

Účet Junior

 • od 6 do 17 rokov (a to len vtedy, ak si jeho zákonný zástupca alebo inak zaňho nesieš právnu zodpovednosť. Keď junior dovŕši 18 rokov, môže účet Revolut Junior používať, až kým nebude mať 19 rokov alebo kým nevyprší platnosť jeho karty, podľa toho, čo nastane skôr.)
 • maximálne 5 účtov s kartou (ak má rodič bezplatný Standard účet, tak iba 1 účet Junior)
 • vydanie karty: 0 EUR (6,99 € ak má rodič bezplatný Standard účet)
 • výber z bankomatu: do 40 EUR / mes. bezplatne z ktoréhokoľvek bankomatu (po prekročení 2 % poplatok, maximálne 120 EUR mesačne, maximálne 3 výbery z bankomatu a týždenne ich môže byť dokopy maximálne 6)
 • platby (nákup) cez internet: ÁNO (blokujú sa iba typy obchodníkov, ktoré nie sú vekovo vhodné pre juniorov tzv. MCC kód)
 • bezhotovostné platby: do 500 EUR / deň. (maximálne 15 transakcií)
 • celkový limit – maximálny zostatok na účte: 3000 EUR (zostatok vrátane sporenia, maximálne môžeš na účet poslať 4000 EUR ročne)
 • dieťa nemôžu cez aplikáciu Junior odosielať ani prijímať prevody.

Skúsenosti a hodnotenie

+ už od 6 rokov

+ predplatená platobná karta

+ jednoduchá aplikácia (UX/UI)

+ zablokovanie a odblokovanie karty

+ nastavenie PIN kódu pred vydaním karty

+ registrácia cez aplikáciu rodiča v Revolute (UX)

+ predplatená bezkontaktná platobná karta s čipom

+ poruje Google Pay, Apple Pay

+ maximálny limit na účte je 3000 EUR

+ platby cez internet

+ nastavenie akéhokoľvek jazyka aplikácie (iPhone)

– zmena PIN kódu iba cez bankomat

– doručenie karty za poplatok 6,99 € pri Standard účte

– PIN do aplikácie sa dá zmeniť iba cez QR kód od rodiča

Záver pre produkt Junior

Služba Junior od Revolut banky je určená pre rodičov, ktorí chcú, aby si ich deti osvojili finančnú gramotnosť a naučili sa správne používať a spravovať peniaze.

Hodnotenie

Registrácia ★★★★★
Funkcie ★★★★☆
Poplatky a limity ★★★★☆
UX ★★★★☆
UI ★★★★★
EKO frendly ★★★★☆

Aplikácia Junior, ktorú sme testovali nemala žiadne nedostatky po stránke UX/UI, ktoré bránia v pohodlnom používaní. Už v prvej fáze registrácie prebehlo všetko jednoducho a rýchlo. Do jednej minúty bola karta objednaná. Potešilo nás, že účet môže dieťa používať skôr ako kartu doručia.

Platobná karta, s ktorou si môžu deti jednoducho vyberať peniaze z bankomatu, platiť bezkontaktne alebo urobiť nákup cez internet. Aj keď je cieľom aplikácie Junior aj vzdelávať v oblasti finančnej gramotnosti, je veľká škoda, že funkcie na vytvorenie cieľov a výziev musí rodič upgradovať na platený účet. Môže to ospravedlniť aj známy fakt, že nič nie je zadarmo.

Čo na to Relife?

K funkciám karty, ktorú používajú rodičia sa najviac približuje Revolut Junior. Náramok síce nemá, ale to nebráni pridať kartu dieťaťu do smart hodiniek podporujúcich NFC. Ich cena je približne 50 EUR a majú podstatne viac funkcií. Pridanie karty do mobilu a využívanie bezkontaktných platieb a spárovanie s hodinkami berieme už ako samozrejmosť.

Táto funkcia však chýba v produkte SMARTIE od 365.bank. SMARTIE má jednoduchý plastový náramok a možno práve to bude vhodný štart do sveta financií pre tvoje deti, bez ďalších nastavení, ktoré si Apple Pay a Google Pay vyžaduje.

V hodnotení ekologického dopadu nás sklamal produkt, pri ktorom ti príde oproti konkurencii o jednu plastovú kartu naviac a k tomu aj plastový náramok.

Presvedčila ťa banka, ktorá ponúka náramok s kartou, alebo platobná karta s množstvom funkcií? My sme si už vybrali, ale nech sa rozhodneš akokoľvek, vývoj každej aplikácie, ktorú hodnotíme pokračuje a ich funkcie sa môžu rozširovať a zlepšovať.

Tip pre produkt SMARTIE od 365.bank

Bezkontaktnú kartičku, ktorá je určená pre plastový náramok môžeš vložiť kamkoľvek. Napríklad do kľúčenky, peňaženky, pod obal mobilného telefónu. A potom už len dieťa priloží pri platení. Vhodné pokiaľ už dieťa nosí nejaké hodinky a vadil by mu ďalší náramok.

Upozornenie:

Keďže ide o podúčet tvojho osobného účtu a zároveň si zákonný zástupca, nesieš zodpovednosť za všetky akcie detí v rovnakej miere, ako keby si ich vykonal ty sám.

Testovanie prebiehalo počas decembra 2021 a januára 2022. Ak ešte nemáš účet, môžeš si ho založiť cez oficiálne stránky 365.bank alebo Revolut.

Rovnako nezabúdajme, že na vzdelávanie v oblastí financií nestačí ovládať inovácie, ktoré banky prinášajú vašim deťom. Porozumieť financiám pomáha predovšetkým praktické vzdelávanie žiakov už na základnej škole, kde sa učia dôležité pojmy, zručnosti pre efektívne riadenie a plánovanie svojej finančnej budúcnosti.

Zdroj: Relife.sk, Revolut, 365.bank / Autor a kurátor: Petrém

 

4.9/5 - (30 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články