27.2 C
Bratislava

Štúdium v zahraničí: Aké dokumenty budete potrebovať? Úradným prekladom sa nevyhnete

- Reklama -

Láka vás štúdium v zahraničí? V dnešnej dobe je napĺňanie osobných ambícií a realizácia plánov spojených so vzdelávaním v cudzine pomerne jednoduchá. Keď nastane čas zaslania prihlášok, budete k nej musieť doložiť aj iné sprievodné dokumenty. Ktoré to sú?

Dokumenty potvrdzujúce dosiahnuté vzdelanie

Školské systémy sa v jednotlivých krajinách môžu líšiť, preto neexistuje systém automatického uznávania týchto dokumentov. K prihláške budete teda musieť priložiť diplom, maturitné alebo koncoročné vysvedčenie.

Pozor! Musí ísť o ich overené preklady do úradného jazyka danej krajiny – zvyčajne je však uznaný aj súdny preklad do Angličtiny.

Medzinárodný pas

Ešte predtým ako vám univerzita vystaví pozývací list (pre účely študentského víza), budete sa musieť preukázať medzinárodným cestovným pasom. Je tiež potrebný, ak žiadate o štipendium.

Dôkaz o prostriedkoch a podpore

Hostiteľské krajiny zvyčajne vyžadujú preukázanie dostatočnej finačnej zabezpečenosti – prostriedky na školné, ubytovanie a iné výdavky. Prostriedky môžu pochádzať z akéhokoľvek zdroja – očakáva sa predloženie výpisu z účtu.

Tento dokument bude potrebný aj pre nahlásenie pobytu zahraničným úradom. Úradný preklad Angličtina, Nemčina či iné jazykové variácie musí vystaviť osoba poverená Ministerstvom spravodlivosti SR.

Odporúčací list

Je dôležitou súčasťou prihlášky – zohráva úlohu v prijímacom procese, hlavne ak sa uchádzate o štipendium. Vypracovať by ho mala osoba s hodnotným statusom, ideálne profesor z predchádzajúcej univerzity.

Študentské vízum

To získate až po predložení potrebných náležitostí na veľvyslanectve danej krajiny. Ide o pozvánku zo strany zahraničnej školy, pas, vízové fotografie a pod. Počas žiadosti o prijatie sa toto vízum nevyžaduje, avšak je potrebné získať ho najneskôr pred vycestovaním.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný.
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články