16.5 C
Bratislava

Na hory len bezpečne

- Reklama -

Letná sezóna znamená pre niekoho dovolenku v rezorte pri mori, niekto ďalší zase obľubuje poznávacie výlety a pre niekoho je vrchol leta možnosť ísť na hory. Práve v letných mesiacoch sú turistické chodníky plne otvorené a vy si tak môžete vychutnať skvelé trasy na Slovensku alebo v okolitých krajinách. Našťastie, cestovanie je už zase viac a viac dostupnejšie.

Noha v pohodlí

Predtým, než sa ale vydáte na hory a spoznávať krásy hôr, presvedčte sa, že budete v bezpečí a vedome limitujete možné zranenia či iné nepríjemnosti, ktoré vás môžu na turistických trasách stretnúť.

Najdôležitejšie je, aby bola vaša noha pevná, stabilná a v suchu. To sa vám podarí, len ak je vaša treková obuv kvalitná, vodoodolná a máte na nohe tú správnu veľkosť. Pozor však na nosenie úplne nových, nerozchodených topánok na dlhé vzdialenosti. Môže sa vám to bolestivo vypomstiť.

Nielen kvalitná lesnícka obuv je dôležitá, ale aj výber oblečenia. Nechcete kráčať do prevýšenia, keď vám je príliš teplo a zase na ceste dole vám nemôže byť zima. Najlepšie poslúži funkčné oblečenie, ktoré odvádza pot, je vzdušné a v kombinácii s dobrou mikinou aj zahreje.

Čo so sebou?

Najmä pre nováčikov, môže byť náročné zistiť, ako sa zbaliť na turistiku, no s dostatkom informácií a následnou vlastnou skúsenosťou na to veľmi rýchlo prídete. Vždy je dobré mať pre istotu so sebou nepremokavú bundu, dosť vody a jedla, a extra tričko na prezlečenie.

Do hôr, kde viete, že je väčší výskyt medveďov, sa vám oplatí mať pre všetky prípady píšťalku a raz za čas ju použiť. Skúste sa vyhýbať turistike, na ktorú sa vydáte bez spoločnosti.

Ak si nie ste istí, že sa stihnete vrátiť pred zotmením, pribaľte si aj jednu čelovku. Tá vám nezaberie takmer žiadne miesto, no ak vás prekvapí tma, pomôže vám. Nikdy nepodceňujte bezpečnosť a silu prírody. Hory si máte vychutnávať a nie v nich prísť k zraneniu.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný.

 

 

- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články