13.9 C
Bratislava

Chcete mať istotu a kompletnú ochranu? Ktoré škody kryje PZP auta?

- Reklama -

Počet vozidiel na vozovke zo dňa na deň rastie, čo pre majiteľov áut znamená, že ich bezpečnosť je v tomto obrovskom počte na malej rozlohe našej krajiny výrazne ohrozená. O nič lepšie na tom nie sú ani naše účty v banke, ktoré sa v prípade dopravnej nehody alebo kolízie môžu dostať do mínusu a ohroziť tak našu aj existenciu celej rodiny. Jedinou istotou je dobre zvolené povinné zmluvné poistenie, ktoré vám v takýchto chvíľach poskytuje adekvátne krytie.

Čo je PZP

PZP, alebo povinné zmluvné poistenie, je Zákonom č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov stanovená pre všetkých majiteľov motorových vozidiel. Ide o poisťovňami poskytované krytie, ktorého hlavným cieľom je poskytnúť ochranu v prípade škôd vznikajúcich pri prevádzke motorového vozidla.

Aké škody sú povinným zmluvným poistením kryté?

PZP auta kryje širokú škálu poistných udalostí, zahŕňajúc nielen materiálne škody, ale aj následky pre život a zdravie. Závisí od toho, ktorú poisťovňu si vyberiete a aké má v ponuke služby. Medzi hlavné kategórie vo všeobecnosti patria:

  • Škody na zdraví a náklady pri usmrtení:

V tomto prípade správne PZP poskytuje krytie pre náklady spojené s lekárskym ošetrením po úraze v dopravnej nehode. V prípade úmrtia vodiča alebo pasažiera poskytuje kompenzáciu pre rodinu alebo spadá pod tzv. invalidný „rentálny“ systém.

  • Škody vzniknuté poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci:

PZP kryje škody na vozidle spôsobené nehodou, poškodením, vandalizmom, ale aj prípadným odcudzením alebo úplnou stratou vozidla.

  • Náklady spojené s právnym zastúpením:

V prípade právnych sporov súvisiacich s dopravnou nehodou – PZP kryje aj náklady na právne zastúpenie a súdne poplatky.

  • Ušlý zisk:

PZP môže poskytnúť kompenzáciu za ušlý zisk v prípade, že majiteľ vozidla nedokáže v dôsledku nehody vykonávať svoju zárobkovú činnosť.

Zaujímavá je aj výška krytia, ktorá je podľa spomínaného zákona stanovená v sume:

  1. 5 240 000 eur za škodu na zdraví a nákladov pri usmrtení ako aj náklady podľa § 4 ods. 3 bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených,
  2. 1 050 000 eur za škodu podľa § 4 ods. 2 písm. b) (teda majetku) až d) bez ohľadu na počet poškodených.

Porovnanie aj výber PZP si uľahčite online

Aby vám výber tejto životne dôležitej poistky nekomplikovala cesta na pobočku konkrétnej poisťovne, je možné si vhodné a nielen cenovo najlepšie krytie zvoliť a uzatvoriť online. V dnešnej digitalizovanej dobe je tento spôsob uzatvárania poistenia stále populárnejšou voľbou, pretože vám umožňuje mať o dostupných ponukách kompletný prehľad aj v pohodlí domova alebo práce.

Flexibilné PZP porovnanie cez online platformu je intuitívne, rýchle a s množstvom rôznych benefitov pre vaše individuálne potreby. Rovnako umožňuje majiteľom vozidiel spravovať svoje poistenie prostredníctvom online účtu, čo zvyšuje pohodlie a transparentnosť celej poistnej transakcie.

PZP auta je teda nevyhnutným prvkom pre každého majiteľa motorového vozidla. Bez kompletného porozumenia rozsahu poistenia sa však ponuka na mieru hľadá veľmi ťažko, preto sa aj v tejto oblasti ešte pred uzatvorením konkrétneho krytia dobre zorientujte, na čo môžete využiť spomínaný online nástroj od MojePZP.

Zdroj: Sponzorovaný príspevok
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články