12.2 C
Bratislava

Nová hrozba pre kozmonautov vo vesmíre: Herpes

- Reklama -

Astronauti trpia nepríjemným herpesom, ktorý sa objavuje pri pobyte vo vesmíre.

NASA zistila, že astronauti, ktorí cestujú do vesmíru by mohli po návrate domov trpieť veľmi nepríjemným herpesom. Polovica ľudí, ktorí cestujú mimo zemskú atmosféru trpia podľa nového výskumu na palube raketoplánu, alebo Medzinárodnej vesmírnej stanice  „reaktiváciou“ vírusu herpes.

Predpokladá sa, že podmienky vo vesmíre vyvolávajú zmätok v imunitnom systéme.

„Astronauti NASA vydržia týždne, alebo dokonca mesiace vystaveniu mikrogravitácii a kozmickému žiareniu – nehovoriac o extrémnych preťaženiach G pri vzletoch, alebo návratoch“ povedal D. Satish K. Mehta z Johnson Space Center.

„Táto fyzická záťaž je znásobená známejšími stresormi ako je sociálne odlúčenie a zmena cyklusu spánku a bdenia.“

Počas vesmírneho letu sa zvyšuje vylučovanie stresových hormónov ako je kortizol a adrenalín, o ktorých je známe, že potláčajú imunitný systém.

„V súvislosti s týmito zisteniami, že imunitné bunky astronautov – najmä tie, ktoré normálne potláčajú a odstraňujú vírusy – sa stávajú menej účinnými počas vesmírneho letu a niekedy aj 60 dní po ňom.“

Astronauts_who_travel_into_space_area

Proces reaktivácie nevyhnutne nespôsobuje vznik vredov, alebo vírusov, ktoré opäť napadnú ľudské telo. Avšak raz na Zemi by vírusy mohli infikovať iných ľudí. Obzvlášť zraniteľní sú novorodenci.

Približne 53% kozmonautov z raketoplánu a 61% astronautov ISS malo stopy po víruse. Čím dlhšie ľudia trávia vo vesmíre, tým aktívnejší sa vírus stal a tým väčšie sú množstvá v ktorých bol vírus detekovaný.

NASA prvýkrát zverejnila 8k zábery z vesmíru

[fusion_youtube id=“7k2uKb9vCOI“ alignment=““ width=““ height=““ autoplay=“false“ api_params=““ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ class=““ css_id=““][/fusion_youtube]

 

Zdroj: Výskum bol publikovaný v časopise Frontiers in Microbiology

- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články