14.8 C
Bratislava

Prvý ročník súťaže Jaguar Primary School Challenge na Slovensku

- Reklama -

Žiaci zo Seredi vyhrali prvý ročník súťaže JAGUAR CHALLENGE

Výzvu Jaguar Primary School Challenge (Jaguar Challenge pre základné školy) nadchlo až 18 tímov z 8-mich škôl z celého Slovenska. Slovensko sa tak zaradilo k USA, Singapuru, Grécku, Austrálii a Veľkej Británii, kde súťaž v roku 2011 vznikla.

Počas súťaže mali žiaci zadanie navrhnúť, postaviť a spojazdniť miniatúrne vozidlá poháňané na stlačený vzduch. Národné finále súťaže prebiehalo v závode Jaguar Land Rover v Nitre.

Hodnotiaca komisia potom pri prezentácii výsledkov snaženia sledovala aj ich komunikačné zručnosti, inžinierske znalosti a tímovú prácu. Spomedzi všetkých potom komisia vybrala víťazov, ktorí získali ocenenie v kategóriách Najrýchlejší automobil, Najlepšie vyrobené vozidlo, Najlepšia verbálna prezentácia, Najlepšie portfólio, ako aj Titul majstrov.

„Takýmto spôsobom vzdelávania chceme inšpirovať viac mladých ľudí, ktorí raz budú tými, čo nám pomôžu rozvíjať novú generáciu trvalo udržateľných vozidiel a technológií. Jaguar Challenge pre základné školy potvrdzuje význam a dôležitosť technických predmetov a dáva mladým ľuďom príležitosť dozvedieť sa viac o reálnom dizajne a inžinierskych procesoch. Blahoželáme všetkým žiakom, ktorí sa podujatia zúčastnili, najmä víťaznému tímu, ktorý veľmi tvrdo pracoval na tom, aby si zabezpečil víťazstvo.“

– Alexander Wortberg, prevádzkový riaditeľ Jaguar Land Rover Slovensko

Jaguar Primary School Challenge Slovensko

Partnerom súťaže na Slovensku je vzdelávacia organizácia Junior Achievement Slovensko.

“Teší nás vidieť toľko nadaných detí, ktoré usilovne zlepšovali svoje vedomosti, technologické a inžinierske poznatky, tímovú prácu aj komunikačné zručnosti. Prvý rok Jaguar Primary Schools Challenge pre základné školy dokazuje, že máme na Slovensku dobrý základ pre ďalšiu generáciu inžinierov.

Veríme, že sa žiakom prvé kolo tejto inovatívnej súťaže páčilo a tešíme sa na nasledovné ročníky.“

Eva Vargová, riaditeľka neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko

Súťaže pre školy

Nezisková organizácia ponúka spolu s Jaguar Land Rover Nitra súťaže pre základne aj stredné školy. Škola sa môže dozvedieť viac informácii na jlr.jaslovensko.sk/jaguar-land-rover/

Sereď Jaguar Nitra Slovensko

Zdá sa, že nie je dôvod obávať sa o nedostatok záujmu detí o inžinierske predmety – do druhého ročníka súťaže Jaguar Challenge pre základné školy sa totiž prihlásil dvojnásobný počet škôl ako v prvom roku.

Víťaznú trofej národného šampióna Jaguar Challenge získal tím Car Builders Základnej školy Jána Ámosa Komenského v Seredi, ktorý pozostával zo 6-tich chlapcov a dievčat.

“Je skvelé, že sme sa dokázali presadiť spomedzi toľkých žiakov. Spolu s našou pani učiteľkou sa nám vyplatilo tráviť toľko času na príprave. Bavilo nás postaviť skutočné autíčko, ktoré aj funguje!”

Michal Kabrhel z víťazného tímu

Jaguar Land Rover Challenge v skratke

  • Súťaž vznikla v roku 2011 v Spojenom kráľovstve, kde ju Jaguar s cieľom ponúknuť žiakom základných škôl pútavý inžiniersky projekt, ktorý inšpiruje dlhodobý záujem o vedecké, technické, inžinierske a matematické predmety.
  • V roku 2018 sa súťaž poprvýkrát uskutočnila aj na Slovensku, v nitrianskom závode
    Jaguar Land Rover.
  • Tímy navrhujú a vyrábajú aerodynamické pretekárske vozidlá poháňané stlačeným vzduchom, s ktorými súťažia na 20 metrovej trati.

Súťažné skupiny sú hodnotené na základe rýchlosti auta (rozhodoval reakčný čas súťažiaceho) a tiež dizajnu, verbálneho prejavu
a marketingového spracovania.

Foto: JA Slovensko / Peter Miškus
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články