14 C
Bratislava

Symbol spravodlivosti a inteligentné zariadenie, ktoré vám to spočíta

- Reklama -

Váhy sa stali veľmi vyspelými zariadeniami. Od kúpeľňových modelov s pripojením na Wi-Fi až po ultra presné zariadenia používané vo výskume alebo priemysle. Moderné váhy sú nám dnes jednoducho schopné poskytnúť veľmi presné merania takmer okamžite. Tento komfort ľudia vždy ale nemali.

Prvé zariadenia alebo pokusy o správne zistenie hmotnosti telies boli založené na jednoduchom princípe dvojramennej páky, kde boli na konci ramien upevnené misky, do ktorých sa vec položila a na druhej strane vyvážila konkrétnym závažím. Dnes sa stačí postaviť alebo položiť vec na rovnú plochu modernej obchodnej váhy a v priebehu sekundy zistíte presný výsledok bez potreby ďalších špeciálnych úkonov.

Uľahčujú chod a fungovanie spoločnosti

Váhy sa zrodili z nevyhnutnosti. Keď sa obchodovanie počas staroveku rozvíjalo, obchodníci potrebovali spôsob, ako zistiť a odhadnúť hodnotu tovaru, ktorý sa nedal tak jednoducho spočítať podľa jednotlivých kúskov.

Najstaršie relikvie váh boli objavené v údolí rieky Indus neďaleko dnešného Pakistanu a pochádzajú z doby okolo roku 2 000 pred naším letopočtom. Úplne prvé váhy využívali dve platne pripevnené k trámu, ktorý bol umiestnený na stredový stĺp. Meranie sa uskutočňovalo tak, že sa predmet položil na jednu dosku a kamene na váženie na druhú, až kým sa nedosiahla rovnováha.

Dnešné váhy sú na to tom oveľa lepšie a behom niekoľkých minút dokážu zvážiť akékoľvek množstvo a objekty. Aj vďaka ich výhodám sa v mnohých smeroch automaticky zjednodušila dôležitá preprava tovaru a mnohým aj samotné podnikanie.

Majú pod palcom aj vaše zdravie

Dnešné moderné váhy dokážu naozaj zázraky. Tie z konca 18. storočia začali využívať nové spôsoby merania hmotnosti, pri ktorých sa už nespoliehali len na protizávažia. Pružinová váha bola vynájdená britským výrobcom váh Richardom Salterom okolo roku 1770.

Takáto váha merala a v niektorých prípadoch ešte aj stále meria vďaka tlaku vyvíjanému na pružinu. Stále sú veľmi často používané, pretože ich cena je pre ľudí výhodnejšia, horšie je už na tom ich presnosť. Tá je u elektronických váh Kern oveľa vyššia a preto sa s obľubou využívajú v rôznych odvetviach.

Pri meraní hmotnosti sa spoliehajú na elektroniku a moderné funkcie, ktoré sú v súčasnosti veľmi často  využívané. Aj vďaka tomu sa z vašej osobnej alebo obchodnej váhy môže stať inteligentné zariadenie, ktoré vám to všetko spočíta bez najmenších problémov.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný. Náhľadový obrázok: Shutterstock
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články