22.8 C
Bratislava

Zarábanie online cez internet. Koľko sa dá zarobiť cez AdSense?

- Reklama -

Zarábať a dosahovať príjem online z pohodlia od notebooku alebo mobilu je pekná predstava. Nie je to ale pre každého a ak si niekto myslí, že je to jednoduché, tak sa mýli. Ak ide o vytrvalosť jednotlivca, tak sa výsledky dostavia až po troch alebo viac rokoch. Ak máš tím ľudí tak aj do pár mesiacov.

Ako zarobiť online

To, že počúvaš o úspešných ľuďoch, ktorí zarábajú online a chceš tiež je super. Určite si ale nepočul a nečítal o neúspechoch a nezdaroch. Dokonca aj ten kto uspel v online neznamená, že mu to vyšlo na prvýkrát. Radi čítame o úspešných príbehoch. Čo je za ich úspechom alebo receptom na úspech? Na začiatku je to tvrdá práca.

V tejto Case Study sa úspech dostavil po 4 rokoch. Webstránke s umiestnením reklamy sa venuje jednotlivec a web tvorí len 260 článkov. S týmom redaktorov vieš dosahovať veľké zisky podstatne skôr.

Odhadované zárobky AdSense
Odhadované zárobky AdSense / Zdroj: Case Study Indy

Dnes ti jednoducho predstavím ako funguje Google AdSense

Viac ako dva milióny ľudí na svete sa rozhodli pre tento spôsob príjmu z AdSense. To koľko zarobíš záleži od množstva faktorov. Keď máš web so zaujímavím obsahom, potom o tvoj reklamný priestor súperia inzerenti. Tvorba obsahu ale zaberá veľa času.

Po registrácii v AdSense (musíš mať aj Gmail účet) si musíš pridať na svoj web útržok kódu a Google tak bude zobrazovať reklamy prispôsobené pre rozloženie tvojho webu, čím ti ušetrí čas na vykonanie zmien v kóde reklamy. Pred tým ako sa reklamy začnú zobrazovať ti musia web pre speňažovanie schváliť.

Po schválení sa začnú reklamy zobrazovať. A teraz môžeš zarábať online. Od inzerentov získaš odmenu za zhliadnutie a kliknutia. Môžeš blokovať reklamy, ktoré sa ti nepáčia, prispôsobiť, kde sa majú zobraziť, a vybrať si, ktoré sa najlepšie hodia na tvoj web.

Koľko môžeš na AdSense zarobiť na Slovenskom webe?

Ako som spomínal, to koľko budeš z reklám zarábať záleži od množstva faktorov. Rozhoduje región (Európa, Blízky východ, Afrika, Južná Amerika, Severná Amerika, Ázia a tichomorské krajiny), kategória tvojho webu a pochopiteľne návštevnosť, miera zobrazení a preklikov z reklám. Ďalej rozhoduje: dopyt inzerentov, poloha a zariadenie používateľov, odvetvie obsahu, sezónnosť, veľkosť reklamy a výmenné kurzy. Všetky tieto a ďalšie premenné sú v algoritme zohľadnené.

Zárobky AdSense
Zárobky AdSense / Zdroj: Case Study Indy

Kategória webu rozhoduje

Každý obsah kategórie webstránky má inú hodnotu. Je to pochopiteľné, že aj inzerenti platia za reklamu inú čiastku v segmente cestovného ruchu a inú v oblasti financii. A ešte inú podľa regiónu teda krajiny. Tu je ukážka ročného potencionálneho príjmu z AdSense podľa kategórie pri počte zobrazení 50 000/mes. z regiónu Európa.

Cestovanie: 5 526 $/rok

Financie: 10 734 $/rok

Hry: 2 310 $/rok

Jedlo a pitie: 3 420 $/rok

Krása a fitnes: 4 266 $/rok

Počítače a elektronika: 3 960 $/rok

Správy: 2 124 $/rok

Automobily a vozidlá: 3 780 $/rok

Zdravie: 4 770 $/rok

Ľudia a spoločnosť: 3 156 $/rok

Internet a telekomunikácie: 5 982 $/rok

Nakupovanie: 4 296 $/rok

Obchod a priemysel: 5 514 $/rok

Umenie a zábava: 3 066 $/rok

Šport: 2 448 $/rok

AdSence kalkulačka výnosov ti prepočíta iba orientačne koľko môžeš zarobiť. Ide ale o skreslený výsledok a neber ho preto vážne. Podľa kalkulačky by is mal pri 50 000 unykátnych návštev v kategórii cestovanie zarobiť 5 526 dolárov ročne. Pri 1 000 000 zobrazení je to 110 520 dolárov ročne. Poďme teda na našu case study.

Skutočné dáta zo zárábania online

Poďme sa pozrieť na skutočné dáta. Na to aby si mal organickú návštevnosť z vyhľadávania, potrebuješ kvalitný obsah na témy, ktoré ľudí zaujímajú a budú ich čítať. Predpokladajme, že tvoj web sa zobrazí vo výsledkoch vyhľadávania 1 202 808 krát za mesiac. Pri miere prekliku (CTR) 16,86% ho navštívy 184 000 unikátnych návštevníkov. Celkovo sa reklama zobrazí 1 179 020 krát. z týchto zobrazení je 4 660 kliknutí na reklamu. Cena za 1 000 zobrazení reklamy je v tomto príklade 0,26 €.

Odhadované zárobky online
Odhadované zárobky online / Zdroj: Adsense, Case Study

Ak sú tvoje návštevy na webe zo Slovenska, tvoje zárobky budú nižšie ako z iných krajín.

Zárobky AdSense podľa krajín inzerentov

V našom case study je cena za 1000 zobrazení (AdS) 0,26€

Rakúsko: 0,45 €

Česko: 0,23 €

Nemecko: 0,33 €

USA: 0,88 €

Švajčiarsko: 0,42 €

Anglicko: 0,25 €

Holandsko: 0,23 €

Írsko: 0,27 €

Líbya: 3,48 €

Skôr ako sa pustíš do založenia AdSense účtu maj pripravený web a naplnený obsahom. Odporúčam mať web optimalizovaný pre mobilné zariadenia. Dnes je to už nevyhnutnosť.

Druh reklám AdSense zarobky
Druh reklám AdSense zarobky / Zdroj: AdSense

Automatické textové a obsahové reklamy zarobia najviac a v našom hodnotení z amesiac je to 35,7 %. Štandardné 24,4 %, ukotvené/prekryvné reklamy 21,7 %, automatické natívne reklamy In-article 18,2 %, pútavé reklamy na celú obrazovku 0,0 %.

Responzívne reklamy tvoria dnes už podiel 100%. Z nich najúspešnejšie sú dynamické, ktoré tvoria 76,1 %, 300 x 250 8,1 %,  336 x 280 4,4 % a iné 11,3 %.

Druhá možnosť zarábania z reklám na webe je účasť v Affiliate programoch. Pre koho je vhodný? To si rozoberieme v ďalšom článku.

Automatické reklamy

Automatické reklamy skenujú celý váš web a umiestňujú reklamy tam, kde pravdepodobne dosiahnu dobrú výkonnosť a prípadne zabezpečia vyššie výnosy.

Zdroj: AdSense, Kurátor: Petrém
4.7/5 - (16 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články