Návod ako si vyrobiť rúško doma a aký materiál chráni najviac
S vypredanými respirátormi a rúškami počas pandémie koronavírusu bude musieť veľa ľudí robiť to, čo vedci tvrdia, že je „posledná možnosť“: vyrobiť si rúško doma. Ak je však nutné vyrobiť si vlastnú masku, aký materiál je najvhodnejší na výrobu rúška?
Slovensko – mapa k 30.3.2020
Vznikla mapa bratislavských ulíc s nakazenými. Národné centrum k údajom nechtiac pustilo verejnosť.
Vedci z Cambridge University testovali širokú škálu materiálov, ktoré máme doma pre výrobu masky. Testovali, ako dobre dokážu tieto materiály zachytiť častice vírusu v porovnaní s chirurgickou rúškou.
Vystrelili baktérie Bacillus atrophaeus (veľkosť 0,93-1,25 mikrónov) a vírus Bacteriophage MS (veľkosť 0,233 mikrónov) na rôzne materiály, aby zistili, ako su efektívne.
Niet divu, že chirurgická maska bola najlepšia a zachytila 97% 1-mikrónových baktérií. Napriek tomu každý jednotlivý materiál odfiltroval najmenej 50% častíc.
Najlepší materiál na výrobu rúška pre domácich majstrov
V tomto teste sa použili baktérie, ktoré boli veľké 1 mikrón, avšak koronavírus má veľkosť 0,1 mikrónu – desaťkrát menej. Dokážu domáce masky zachytiť menšie častice vírusu? Odpoveď na túto otázku vedci testovali na 0,02 mikrónové častice Bacteriophage MS2 (5-krát menšie ako koronavírus).
Zdroj: smartairfilters
Všetkým domácím materiálom sa podarilo zachytiť 50% vírusových častíc alebo viac (s výnimkou šálu, ten zachytil 49%).
Sú dvojvrstvové rúška efektívnejšie?
Ak je problémom účinnosť filtrácie, fungovali by masky lepšie, keby sme vytvorili dve vrstvy? Vedci testovali častice veľkosti vírusov na dvojvrstvových verziách kuchynských utierkok (bavlnených), obliečok na vankúše a 100% bavlneného trička.
Celkovo dvojitá vrstva veľmi nepomohla. Dvojvrstvová obliečka z vankúša zachytila rovnaké množstvo častíc a dve vrstvy trička zachytilo iba o 2% viac častíc. Dvojtá vrstva kuchynských utierok (bavlnené) však zvýšila účinnosť o 14%. Vďaka tomu bola kuchynská utierka rovnako účinná ako chirurgická maska.
Kuchynská utierka a vrecko od vysávača sú najlepšími materiálmi na zachytávanie častíc vírusu. Vedci si ich však nevybrali ako najlepší materiál pre výrobu masky. Vybrali obliečku na vankúš a 100% bavlnené tričko, ktoré sú pre výrobu masky pre domácich majstrov najlepšie. Prečo?
Odpoveď spočíva v priedušnosti. Ľahkosť dýchania cez masku je dôležitý faktor, ktorý ovplyvní, ako pohodlné a teda ako dlho budeš masku nosiť. Okrem účinnosti častíc testovali aj pokles tlaku v každom type tkaniny. Potom porovnali priedušnosť každého materiálu pre rúško vyrobené doma s priedušnosťou chirurgickej masky. Tu je výsledok:
Zdroj: smartairfilters
Hoci kuchynská utierka a vrecko od vysávača zachytili najviac častíc, boli tiež najťažšie na dýchanie. S dvoma vrstvami bola kuchynská utierka dvojnásobne preťažená ako chirurgická maska. Naopak, obliečky na vankúš, tričko, šatka a ľanové plátno boli na dýchanie vhodnejšie ako chirurgická maska.
Výskumníci si vybrali materiál s najlepšou výkonnosťou pre masku
Na základe zachytávania častíc a ich priedušnosti vedci dospeli k záveru, že bavlnené tričko a obliečka na vankúše sú tou najlepšou voľbou pre výrobu rúška/masky pre domácich majstrov. Zrátané a podčiarknuté. Tu je návod ako si môžeš rúško vyrobiť.
Video ako si vyrobiť rúško
Návod na výrobu rúška
Pomôcť môže aj alternatíva maska na bicykel alebo lyžiarská maska
Návod na výrobu šatky
Zdroj: smartairfilters.com, Cambridge University Kurátor článku: Petrém / relife.sk