9.1 C
Bratislava

Dôležité faktory výberu televízie, na ktoré vás v obchode neupozornia

Rozhodli ste sa pre nový televízny prijímač? Výber tohto zariadenia si vyžaduje zvážiť niekoľko dôležitých krokov, na ktoré vás ale v obchode vždy neupozornia a vaše očakávania potom nie sú splnené.

Aby ste sa tomu vyhli, máme pre vás zoznam dôležitých bodov, na ktoré by ste sa mali pri kúpe novej televízie zamerať.

Skontrolujte dostupné miesto

Veľkosť televízora nezávisí iba od vášho výberu a financií, ktoré môžete do nákupu investovať. Rozhodujúce slovo má aj priestor v mieste inštalácie. V prvom rade sa preto oplatí zhodnotiť, či sa k vám nové zariadenie zmestí. Zmerajte rozmery výklenku skrinky alebo priestoru steny a zapíšte si ich. Aj vďaka tomu budete s kúpou nového televízora maximálne spokojný.

Pozor na uhlopriečku

Čím väčšia je obrazovka, tým silnejší je pohlcujúci efekt. Avšak, kúpiť si veľký televízor za všetky peniaze nie je vždy ideálne riešenie. O dokonalú súhru a pôžitok z využitia televízie sa predsa veľmi dobre postarajú aj špeciálne nábytkové kovania.

Výber uhlopriečky totiž ovplyvňuje vzdialenosť od obrazovky a kvalita obsahu s týmito parametrami úzko súvisia. Čím bližšie budete k veľkej obrazovke, tým realistickejší obraz bude a výraznejšie všetky nedostatky.

Za optimálnu vzdialenosť sa považuje 1,2–2,5 násobok uhlopriečky. Odporúčajú to aj samotní výrobcovia.

Rozhodnite sa pre správnu frekvenciu aktualizácie

Tento parameter zobrazuje obnovovaciu frekvenciu obrazovky za jednu sekundu a meria sa v hertzoch (Hz, Hz). Takže 60 hertzov znamená, že obraz sa zmení 60-krát za sekundu. Čím vyššia frekvencia, tým plynulejšie budú akčné scény, ako sú športové prenosy alebo videohry, vyzerať.

Obrazovky s frekvenciou 60 Hz sú dostatočné na sledovanie väčšiny obsahu vrátane televíznych relácií, filmov a seriálov. 120 Hz sa môže hodiť len vtedy, ak plánujete pripojiť konzolu k televízoru a hrať videohry. Veľký vplyv na zobrazenie bude mať aj správna satelitná technika, bez ktorej vám bude nový televízor zbytočný. Tak na ňu pri výbere nezabudnite.

Zvážte typ podsvietenia

Všetky televízory, okrem OLED, používajú maticové LED podsvietenie. V súčasnosti výrobcovia používajú dve technológie: Edge LED a Direct LED.

Prvý predpokladá umiestnenie LED po obvode obrazovky, zatiaľ čo samotná matica je osvetlená cez difúzny panel. Táto možnosť je lacnejšia a umožňuje dosiahnuť menšiu hrúbku puzdra.

V Direct LED sú LED diódy inštalované priamo za matricou a sú rovnomerne rozložené po celej jej rovine. Tento dizajn, aj keď sa ukázal byť hrubší, poskytuje rovnomernejšie podsvietenie bez bleskov a umožňuje zhasnúť určité oblasti obrazovky, aby ste dosiahli hlbšiu a prirodzenejšiu čiernu.

Tak čo, ktoré kritérium z toho uprednostníte pri výbere vy?

- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

Reklama

Súvisiace články