9.6 C
Bratislava

Ako položiť trávnikový koberec: Nezabudnite na sieť proti krtkom a správne zavlažovanie trávnika

- Reklama -

Krásny trávnik na záhrade či v predzáhradke nie je ani náhodou samozrejmosťou. Pri zakladaní trávnika dochádza často k rozhodovaniu či skúsiť trávnik siať alebo ísť rovno do kobercového trávnika. Obe varianty majú svoje pre a proti, ale zvládnuť ich obe môžete svojpomocne, potrebné je poznať správny postup, ktorý je nutné dodržať. Ak ste si mysleli, že pokladanie trávnikového koberca je procesom pre odbornú firmu, tieto rady vám ukážu, že so správnymi inštrukciami to zvládnete aj vy a ušetríte tak stovky eur.

Trávnikový koberec nie je lacný „špás“ a cena za jeden meter štvorcový začína niekde na sume okolo 5 – 10 eur. Samozrejme, reč je o cene v prípade, že pokládku si zabezpečíte vy sami. Pokiaľ doma nemáte futbalové ihrisko cena vôbec nemusí byť extra závratná. Cena trávnikového koberca sa môže líšiť aj v závislosti od typu trávneho semena. Najčastejšie však dodávatelia pre bežné použitie v rodinných domoch dodávajú univerzálny záhradný trávnik určený na štandardné zaťaženie.

Výhody a nevýhody trávnikového koberca

Ak máte predstavu, že položením predpestovaného koberca s trávou si prácu uľahčíte a budete mať doma okamžite „tip top“ trávnik, mýlite sa. Trávnikový koberec si vyžaduje minimálne rovnakú starostlivosť ako siaty trávnik. Hoci je faktom, že záhrada sa zazelená rýchlejšie. Druhým faktom pre zmenu je, že vysiať trávnik je predsa len o niečo jednoduchšie, ako svojpomocná pokládka trávnikového koberca. Ak si na tento proces neveríte, zverte túto prácu radšej odborníkom od prípravy pôdy až po položenie trávnej mačiny (pozn. pásy trávnikového koberca). Aj vzhľadom na riziká odporúčame postup riadne dodržať, aby ste nemuseli mať hlavu v smútku.

Výhody

  • Okamžitý efekt zeleného trávnika
  • Možnosť rýchleho používania trávnatej plochy po 7 – 10 dňoch
  • V prípade dažďov nehrozí splavenie pôdy a vyplavenie trávneho semena ako pri výseve
  • Jednoduchšia závlaha
  • Pokladať ho možno počas celého vegetačného obdobia
Výhody a nevýhody trávnikového koberca
Výhody a nevýhody trávnikového koberca / Zdroj: Shutterstock

Nevýhody

  • Vyššia obstarávacia cena
  • Zložitejší proces zakladania trávnika (svojpomocne)
  • Riziko nesprávneho zakorenenia
  • Riziko nevhodného trávneho semena (nevhodné podmienky)

Krok za krokom – pokladanie trávnikového koberca

Trávnikový koberec je ideálne pokladať v mesiacoch apríl až september. Leto nie je úplne ideálne vzhľadom na vysoké teploty. Pri objednávke trávnych pásov odporúčame rátať s rezervou aspoň 5 %.

  1. Plochu pre pokladanie trávnika je potrebné vytýčiť, aby ste vedeli, koľko trávnika presne potrebujete. Celú plochu je potrebné riadne vyčistiť. V prípade, že bola na ploche burina alebo starý trávnik, odporúčame použiť totálny herbicíd – 2 až 3 týždne pred pokladaním trávnika. Plochu po vyschnutí burín následne skultivujte do hĺbky aspoň 20 cm. Nezabudnite v tejto fáze aj zahnojiť, napríklad kompostom alebo použite trávne hnojivo podporujúce rast trávy. Odstráňte kamene, pôdu pohrabte a vyrovnajte ideálne drevenou latou, povalcujte.
  2. V tomto bode prichádza v prípade potreby (odporúčame) inštalácia automatickej závlahy, aby bol trávnik riadne hydratovaný. Uľahčí to starostlivosť o trávnik tesne po pokládke. Ak nie závlaha, samozrejmosťou by mala byť sieť proti krtkom. Odporúčame ju pokladať a priebežne upevňovať za pomoci plastových kolíkov. Jednotlivé časti siete by sa mali prekrývať. Sieť by mala mať aj mierne presahy, aby si krt nenašiel priestor po krajoch trávnika.
  3. Pred pokládkou môžeme pôdu aj s upevnenou sieťou pokropiť vodou. Na rade sú trávne pásy, ktoré kladieme kolmo na položenú sieť proti krtkom. Trávne pásy kladieme, čo najbližšie k sebe. Ideálne je ich gumeným kladivom pritĺkať k zemi i k sebe, aby nebol priestor na žiadne medzery.
  4. Kde je potrebné trávnik zarezať z dôvodu modelovania terénu, urobíme tak, aby po zarezaní neostali holé miesta, ale aby bola tráva tesne pri obrube či chodníku.
  5. Čerstvo položený trávnik následne uvalcujeme. Trávnik po pokládke precízne zalejeme. Zhruba 7 – 10 dní po pokládke by mal trávnik dostávať výdatnú závlahu každý deň, aby sa poriadne prekorenil do podkladovej vrstvy a pásy sa spojili navzájom.

Dobré rady na záver – trávnikový substrát, zavlažovanie trávnika a kosenie

Pred pokladaním dbajte o to, aby bola pôda dobre pripravená. Ak viete, že v danej oblasti nie je pôda príliš úrodná, odporúčame na vrstvu aspoň 5 – 10 cm navoziť trávnikový substrát. Alebo pred kultiváciou do pôdy zakomponujte piesok, kompost, trávne hnojivo.

Trávnikový substrát, zavlažovanie trávnika a kosenie
Trávnikový substrát, zavlažovanie trávnika a kosenie / Zdroj: Shutterstock

Zavlažovať trávnikový koberec po pokládke je ideálne dvakrát do dňa – skoro ráno a večer. V teplejšom počasí aj trikrát. Po tráve by ste nemali 7 až 10 dní stúpať, aby nedošlo k posuvom pásov a poškodeniu koreňového systému.

S kosením a hnojením trávnika môžete začať po dvoch až troch týždňoch od položenia. V takomto časovom horizonte, pri správnej pokládke a závlahe by mala byť tráva poriadne prekorenená. Hnojenie sa odporúča každých 5 až 6 týždňov. Prevzdušňovať trávnik (vertikutácia) by sa mal minimálne 2 – 3-krát ročne.

Zdroj: spotrebitelskytest.sk
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články