13.9 C
Bratislava

Finančná gramotnosť: Aktuálna situácia na Slovensku

- Reklama -

Pojem finančnej gramotnosti je definovaný ako súbor vedomostí, zručností a skúseností potrebných pre efektívne riadenie osobných financií.

Tento súbor finančných pojmov a produktov na finančnom trhu zahrňuje schopnosť spravovať a plánovať osobné financie. Schopnosť rozhodovať o investíciách, pochopení rizík a správne využívanie finančných služieb. Tento koncept zdôrazňuje dôležitosť o finančných rozhodnutach pre osobný rast a stabilitu.

Aktuálna situácia vo finančnej gramotnosti na Slovensku ukazuje značné nedostatky, najmä medzi mladými ľuďmi a v školskom systéme.

„Súbor vedomostí, zručností a skúseností potrebných pre efektívne riadenie osobných financií.“

Podľa štúdie PISA z roku 2018 dosiahlo Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti len 481 bodov, čo je pod priemerom krajín OECD (505 bodov). Alarmujúce je, že v rámci krajín OECD malo horší výkon len Čile. Tento stav naznačuje, že slovenskí študenti nemajú dostatočné vzdelávacie aktivity v oblasti finančnej gramotnosti. To vedie k nesprávnym finančným rozhodnutiam už v mladom veku.

Situácia sa nezlepšuje ani v dospelosti. Výsledky prieskumu o finančnej situácii a spotrebe domácností (HFCS) ukazujú, že finančná gramotnosť na Slovensku sa mierne zhoršila. V roku 2017 len 9,6 % respondentov odpovedalo správne na všetky otázky, zatiaľ čo v roku 2014 to bolo 10,6 % respondentov

Na zlepšenie situácie v oblasti finančnej gramotnsoti musíme zaviesť viac vzdelávacích aktivít do vyučovacieho procesu a posilniť tak finančnú gramotnosť už od mladého veku. Taktiež je dôležité podporovať samoštúdium a využívať dostupné zdroje na zvýšenie finančnej gramotnosti. Pre záujemcov sú k dispozícii rôzne vzdelávacie portály a projekty, ako napríklad Zmudri alebo JA Slovensko, n.o..

Je zrejmé, že zvýšenie finančnej gramotnosti na Slovensku je kľúčové nielen pre jednotlivcov, ale aj pre celkové zlepšenie ekonomického stavu spoločnosti.

Finančná gramotnosť: priestor na zlepšienie

Podľa prieskumu nezávislej agentúry Focus, bola priemerná úroveň finančnej gramotnosti na Slovensku v roku 2022 na úrovni 62,5 %. Prieskum tiež ukázal, že takmer rovnaké percento opýtaných (64 %) si myslí, že sa dobre vyzná v oblasti financií a starostlivosti o vlastné peniaze. Napriek tomu až 43 % domácností neušetrí z mesačnej výplaty ani cent. Tieto údaje sú indikátorom, že na Slovensku je stále priestor na zlepšenie v oblasti finančnej gramotnosti.

Čo je dobré vedieť o finančnej gramotnosti

1. Základné finančné pojmy a produkty: Poznanie základných pojmov ako úroky, inflácia, akcie, dlhopisy.

2. Riadenie osobných financií: Schopnosť správne plánovať a spravovať príjmy, výdavky, sporenie a investície.

3. Rozhodovanie o investíciách: Porozumenie rôznym investičným možnostiam a ich rizikám.

4. Využívanie finančných služieb: Schopnosť porozumieť termínom pri využívaní služieb bánk, poisťovní a iných finančných inštitúcií.

5. Ochrana pred finančnými podvodmi: Rozpoznávanie bežných podvodov a schopnosť sa im vyhnúť.

Zdroj: OESD, Tatrabanka / Kurátor: Peter Miškus
4.9/5 - (9 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články