12.2 C
Bratislava

Aktuálna online mapa: COVID-19

- Reklama -

Aktuálna situácia na Slovensku a všetky informácie o koronavíruse. K dispozícii sú aktuálne údaje z overených zdrojov.

Informácie o celoplošnom testovaní na COVID-19

Počet prípadov na Slovensku

Ako prebieha celoplošné testovanie

coronavirus.app

Približne 80% regiónov je aktualizovaných každých 15 minút. Aktualizujú sa automaticky všetky na základe čísel poskytnutých vlád jednotlivých krajín.

Coronavirus aktuálna mapa (Live)

Koronavírus na Slovensku a vo svete

Mapa coronavirus update (mobilná verzia)

Coronavirus aktuálna mapa (PC verzia)

Ako sa koronavírus prenáša?

Kvapôčkami z úst a nosa pri kýchaní a kašli. Pravdepodobne aj inými telesnými tekutinami vrátane moču.

 • Prenáša sa medzi ľuďmi, ktorí sú v úzkom kontakte (vo vzdialenosti do 2 metrov). Prečo? Keď niekto kašle alebo kýcha, striekajú z nosa alebo úst malé kvapôčky tekutiny, ktoré môžu obsahovať vírus. Ak si príliš blízko, môžeš tieto kvapôčky vdýchnuť vrátane vírusu COVID-19.
 • Cez kvapôčky, ktoré vznikajú, keď infikovaná osoba kašle alebo kýcha.
 • Tieto kvapôčky môžu pristáť v ústach alebo v nose ľudí, ktorí sú v blízkosti alebo následnom vdýchnutí do pľúc.

Je možné, že človek môže dostať COVID-19 dotykom povrchu alebo predmetu, na ktorom je vírus, a následne dotykom ich vlastných úst, nosa alebo možno aj očí, ale to sa nepovažuje za hlavný spôsob šírenia vírusu.
Koronavírus Slovensko

Aká dlhá je inkubačná doba?

Inkubačná doba je obdobie, keď už si nakazený a môžeš nákazu šíriť ďalej, ale ešte o tom nevieš, pretože nemusíš mať žiadne príznaky. Zatiaľ sa zdá, že typická inkubačná doba je päť dní, maximum sa odhaduje na 14 dní a od toho sa odvodzuje doba karantény. Existujú však obavy, že vo výnimočných prípadoch môže byť ešte dlhšia.

Ako sa rozšíril na ľudí?

COVID-19 sa objavil v čínskom meste Wuhan v decembri 2019. Aj keď zdravotnícki odborníci stále sledujú presný zdroj tohto nového koronavírusu, počiatočné hypotézy sa domnievali, že môže súvisieť s trhom s morskými plodmi v čínskom meste Wuhan.

Štúdia, ktorá bola zverejnená 25. januára 2020, uvádza, že jednotlivec s prvým oznámeným prípadom ochorel 1. decembra 2019 a nemal žiadny vzťah k trhu s morskými plodmi. Prebieha výskum, ako tento vírus vznikol a sa šíri.

Tento vírus sa pravdepodobne pôvodne objavil z živočíšneho zdroja, ale zdá sa, že sa šíri iba človeka na človeka.

Nový koronavírus NEMÔŽE byť prenášaný komárom.

Doteraz neexistujú žiadne informácie ani dôkazy, ktoré by naznačovali, že nový koronavírus by mohli prenášať komáre. Nový koronavírus je respiračný vírus, ktorý sa šíri primárne prostredníctvom kvapôčok vytvorených pri kašli alebo kýchnutím infikovanou osobou alebo kvapôčkami slín alebo výtoku z nosa. Aby ste sa ochránili, často si ruky čistite trením dezinfekčným roztokom alebo si ich umyvajte mydlom a vodou. Vyvarujte sa aj úzkeho kontaktu s každým, kto kašle a kýcha

Pri kúpaní nezabránite ochoreniu nového koronavírusu

Ak sa kúpete v horúcom kúpeli, nezabránite tomu, aby ste chytili COVID-19. Vaša normálna telesná teplota zostáva stále okolo 36,5 ° C až 37 ° C bez ohľadu na teplotu vášho kúpeľa alebo sprchy. V skutočnosti môže byť horúci kúpeľ s veľmi horúcou vodou škodlivý, pretože vás môže spáliť. Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred COVID-19, je časté čistenie rúk. Týmto odstránite vírusy, ktoré môžu byť na vašich rukách, a vyhnete sa infekciám, ktoré sa vyskytujú pri kašli, dotykom očí, úst a nosa.

Aké sú priznaky koronavírusu?

Medzi príznaky COVID-19 patrí:

 • suchý kašeľ
 • horúčka (38° C)
 • lapanie po dychu, dýchavičnosť
 • bolesti svalov

Ak si myslíš, že máš tieto príznaky do 14 dní a cestoval si do čínskeho mesta Wu-chan, Južnej Kórei, Iránu alebo Talianska, ihneď sa obráť na svojho lekára. Zavolaj skôr, ako pôjdeš do ordinácie alebo na pohotovosť, a povedz im o svojich príznakoch, ale hlavne nedávnom cestovaní do rizikových miest.

V zriedkavých prípadoch to môže viesť k ťažkým respiračným problémom, zlyhaniu obličiek alebo smrti.

Čo je to koronavírus?

Ich názov je odvodený od toho, že pod mikroskopom vyzerajú skutočne ako slnko obklopené korónou. Koronavírusy spôsobujú rôzne ochorenia dýchacích ciest, ľahké aj vážnejšie, a to u zvierat aj u človeka.

Smrteľných prípadov je v pomere k počtu nakazených menej. Zodpovedá to všeobecnej zákonitosti: vysoko nákazlivé vírusy spravidla nebývajú smrteľné. Keby často zabíjali hostiteľa, nemohli by sa šíriť rýchlo.

koronavirus

Choroba sa označuje ako COVID-19. „COVI“ pre koronavírus, „D“ pre označenie „choroba“ a „19“ pre rok, v ktorom bol identifikovaný.

 

Webinár pre zdravotníkov

Ako sa koronavírus diagnostikuje?

Diagnóza môže byť vykonaná iba pri fyzickom vyšetrení, pretože zriedkavé prípady COVID-19 sa môžu javiť podobne ako chrípka alebo prechladnutie. Laboratórny test môže ale diagnózu potvrdiť.

Ako sa lieči (koronavírus) COVID-19?

V súčasnosti neexistuje žiadna liečba a liek na tento vírus. Ľudia, ktorí ochorejú na COVID-19, by sa mali liečiť podpornými opatreniami: tými, ktoré zmierňujú príznaky. V závažných prípadoch môžu existovať ďalšie možnosti liečby, vrátane výskumných liekov a liečiv. V súčasnosti sa testujú antivírusové lieky. K dispozícii ale nie je žiadna vakcína, hoci na nej pracujú. Vývoj vakcíny trvá priemerne 18 mesiacov.

Spôsobuje koronavírus smrť?

Úmrtnosť je vypočítaná matematicky z dvoch hodnôt: uzdravených vs tých, čo nákaze podľahli. Mnohé media vypočítavajú úmrtnosť nesprávne a to z počtu udravených vs celkového počtu nakazených (to je samozrejme nesprávne, lebo nie je zrejmé ako dopadne zvyšok nakazených.) Držme sa preto faktov, dát a matematiky.

Miera úmrtnosti COVID-19 podľa veku:

* Death Rate = (počet úmrtí / počet prípadov) = pravdepodobnosť úmrtia v prípade infikovania vírusom (%). Táto pravdepodobnosť sa líši v závislosti od vekovej skupiny. Nižšie uvedené percentuálne podiely nemusia rásť až do 100% , pretože nepredstavujú podiel úmrtí podľa vekových skupín. Pre osobu v danej vekovej skupine skôr predstavuje riziko úmrtia, ak sa nakazí vírusom COVID-19.

VEK
DEATH RATE
potvrdené prípady
Percento úmrtí
všetky prípady
80+ rokov
21,9%
14,8%
Vo veku 70 – 79 rokov
8,0%
Vo veku 60 – 69 rokov
3,6%
Vo veku 50 – 59 rokov
1,3%
Vo veku 40 – 49 rokov
0,4%
Vo veku 30 – 39 rokov
0,2%
Vo veku 20 – 29 rokov
0,2%
10 – 19 rokov
0,2%
0-9 rokov
žiadne úmrtia

* Death Rate = (počet úmrtí / počet prípadov) = pravdepodobnosť úmrtia v prípade infikovania vírusom (%). Percentá sa nemusia sčítavať do 100% , pretože nepredstavujú podiel úmrtí podľa vekových skupín.

Vo všeobecnosti sa medzi deťmi vyskytuje pomerne málo prípadov.

Zdroj: worldometers.info (aktuálne k 1. marcu 2020)

Líši sa koronavírus od SARS?

SARS znamená ťažký a akútny respiračný syndróm. V roku 2003 v Číne prepuklo šírenie SARS a do konca roku 2004 sa rozšírilo do ďalších krajín. Vírus spôsobujúci COVID-19 je podobný vírusu, ktorý spôsobil vypuknutie SARSu v roku 2003: obidva typy sú koronavírusom. Zdá sa ale, že COVID-19 sa šíri rýchlejšie ako SARS z roku 2003.

Ako sa chrániť pred koronavírusom?

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uvádza tieto odporúčania:

 • Umývaj si ruky často a dôkladne najmenej 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, používaj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
 • Pri kašli a kýchaní používaj vreckovku a potom ju vyhoď do koša.
 • Vyvaruj sa kontaktu s očami, nosa alebo úst špinavými rukami.
 • Keď si chorý, zostaň doma.
 • Čisti a dezinfikuj povrchy a predmety, ktorých sa ľudia často dotýkajú.

Zdravotnícké agentúry v Číne a ďalších krajinách, vrátane Centra pre kontrolu chorôb (CDC) v Spojených štátoch a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), pozorne sleduje túto chorobu a podniká všetky kroky na zabránenie jej šírenia.

Rúško na tvar – návod ako si vyrobiť rúško

Strih na rúško - návod na výrobu rúška

Všeobecne o koronavírusoch

 • Koronavírusy sú bežné u rôznych zvierat. Zvierací koronavírus môže ale zriedkavo infikovať človeka.
 • Existuje mnoho rôznych druhov koronavírusov. Niektoré z nich môžu spôsobiť prechladnutie alebo iné mierne dýchacie (nosové, krčné, pľúcne) ochorenia.
 • Iné koronavírusy môžu spôsobiť závažnejšie ochorenia, vrátane závažného akútneho respiračného syndrómu (SARS) a respiračného syndrómu na Blízkom východe (MERS).
 • Koronavírusy sú pomenované podľa ich vzhľadu: Vírusy vyzerajú pod mikroskopom, akoby boli pokryté špicatými štruktúrami, ktoré ich obklopujú ako koróna alebo koruna.
Zdroj: hopkinsmedicine.org, who.int, cdc.gov, coronavirus.app / Kurátor: redakcia Relife.sk

 

5/5 - (21 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články