3.3 C
Bratislava

Aktuálna online mapa: COVID-19

Aktuálna situácia na Slovensku a všetky informácie o koronavíruse. K dispozícii sú aktuálne údaje z overených zdrojov.

Informácie o celoplošnom testovaní na COVID-19

Počet prípadov na Slovensku za utorok 12.11.2020

Ako prebieha celoplošné testovanie

Zmeny od 15. októbra

Rúška

Nosenie rúšok bude povinné aj v exteriéri a to v obci a meste.

Výnimku bude mať nosenie rúška mimo obcí a miest, pre rodinu, alebo pokiaľ ľudia budú vzdialení od seba viac ako 5 metrov.

Podniky

Prevádzky verejného stravovania nebudú môcť podávať jedlo vo vnútri, môžu jedlo podávať len zabalené a so sebou, alebo v exteriéri.

Zatvoria sa fitness centrá, welness, kúpaliská a sauny.

Obchody

V obchodoch a nákupných centrách sa bude regulovať počet ľudí, tak že na jednu osobu musí byť 15 metrov štvorcových. Rozostupy sa musia aj naďalej dodržiavať a pri vstupe sa bude merať telesná teplota.

Združovanie sa

Zakazujú sa všetky hromadné podujatia.  Výnimku budú mať profesionálne športové ligy- futbal, hokej, basketbal, hádzaná a volejbal. Hráči pred zápasom budú musieť byť pretestovaní a zápasy budú bez divákov.

Druhú výnimku majú krsty, sobáše a pohreby.  V tom prípade budú platiť rovnaké pravidlá ako v prevádzkach. Ak sa budú konať v interiéri, tak musí byť  dodržaných 15 metrov štvorcových na účastníka.

Pri pohreboch, ktoré budú vonku platia dvojmetrové odstupy.

Na vláde chcú zajtra prerokovať aj zákaz zhromažďovania sa nad šesť ľudí. Inak povedané, stretávanie sa, by bolo možné len v skupine maximálne šiestich ľudí. Toto by mohlo platiť už od 13-teho októbra.

Vyhradené hodiny

Vracajú sa vyhradené hodiny pre seniorov nad 65 v potravinách a drogériách v čase od 9- 11 hodiny. Seniori môžu nakupovať aj v iných časoch, ale odporúča sa im, aby dodržiavali tieto vyhradené hodiny.


Aktualizované 30. september 2020

Rúška sa musia povinne nosiť v interiéri, pri športových aktivitách v interiéri ústredný krízový štáb „dôrazne odporúča ich nosenie“. V exteriéri bude od 1. októbra povinné nosiť rúška, ak sú ľudia, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti, vzdialení na menej ako dva metre.

Žiaci a študenti druhého stupňa základných škôl a na stredných školách budú musieť aj naďalej nosiť rúška. Na prvom stupni budú odporúčané, informoval premiér Matovič.

Sprísnili sa opatrenia: zákaz hromadných podujatí – Bude na nich môcť byť 50 ľudí, do toho sa rátajú aj účastníci. „Takže keď tam bude 50 športovcov spolu s realizačným tímom, tak áno, budú bez divákov. Keď v divadle budú mať 20 hercov, môžu si to doplniť 30 účastníkmi,“ povedal premiér. Rúška aj v exteriéri, reštaurácie len do 22. hodiny. Takéto pravidlá by mali byť pre športové, kultúrne podujatia i omše.

Obchody a obchodné domy budú mať obmedzený počet ľudí na prevádzku – 10 metrov štvorcových na zákazníka. Pri obchodných domoch sa obmedzenie bude počítať na zákazníkov jednotlivých prevádzok.

Slovensko a svet – mapa

coronavirus.app

Približne 80% regiónov je aktualizovaných každých 15 minút. Aktualizujú sa automaticky všetky na základe čísel poskytnutých vlád jednotlivých krajín.

Česko je červenou krajinou

V praxi to bude znamenať:

Ktokoľvek sa vráti z územia Česka s výnimkou pendlerov do 30 km od najbližšieho hraničného priechodu, študentov, pedagógov, výskumníkov, zdravotníkov, poľnohospodárov, sociálnych pracovníkov, pracovníkov v kritickej infraštruktúre, niektorých športovcov a umelcov (vraciame sa k výnimkám z jari – presnejšie budú definované v uznesení ÚVZ) musí prísť buď s negatívnym testom nie starším ako 72 h., alebo prostredníctvom formuláru e-hranica nastúpiť do 5 dňovej domácej karantény a následne byť testovaný. Toto sa bude kontrolovať prostredníctvom námatkových kontrol, aj tzv. “trackovania” mobilných telefónov. Do platnosti to vstúpi OD PIATKA 18. septembra 2020.

Dopĺňam, že možnosť výberu 72 h. negatívny test vs. karanténa a testovanie umožníme pre všetky krajiny EÚ.

Rakúsko a Maďarsko zatiaľ zostávajú v zelenej kategórii. V ich prípade ale hrozí prepnutie do červenej v zásade kedykoľvek, preto už dnes odporúčame zvážiť cestovanie a necestovať do konkrétnych vytipovaných regiónov, ktoré čoskoro nájdete na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Coronavirus aktuálna mapa (Live)

Koronavírus na Slovensku a vo svete

Mapa coronavirus update (mobilná verzia)

Coronavirus aktuálna mapa (PC verzia)

Ako sa koronavírus prenáša?

Kvapôčkami z úst a nosa pri kýchaní a kašli. Pravdepodobne aj inými telesnými tekutinami vrátane moču.

 • Prenáša sa medzi ľuďmi, ktorí sú v úzkom kontakte (vo vzdialenosti do 2 metrov). Prečo? Keď niekto kašle alebo kýcha, striekajú z nosa alebo úst malé kvapôčky tekutiny, ktoré môžu obsahovať vírus. Ak si príliš blízko, môžeš tieto kvapôčky vdýchnuť vrátane vírusu COVID-19.
 • Cez kvapôčky, ktoré vznikajú, keď infikovaná osoba kašle alebo kýcha.
 • Tieto kvapôčky môžu pristáť v ústach alebo v nose ľudí, ktorí sú v blízkosti alebo následnom vdýchnutí do pľúc.

Je možné, že človek môže dostať COVID-19 dotykom povrchu alebo predmetu, na ktorom je vírus, a následne dotykom ich vlastných úst, nosa alebo možno aj očí, ale to sa nepovažuje za hlavný spôsob šírenia vírusu.
Koronavírus Slovensko

Aká dlhá je inkubačná doba?

Inkubačná doba je obdobie, keď už si nakazený a môžeš nákazu šíriť ďalej, ale ešte o tom nevieš, pretože nemusíš mať žiadne príznaky. Zatiaľ sa zdá, že typická inkubačná doba je päť dní, maximum sa odhaduje na 14 dní a od toho sa odvodzuje doba karantény. Existujú však obavy, že vo výnimočných prípadoch môže byť ešte dlhšia.

Ako sa rozšíril na ľudí?

COVID-19 sa objavil v čínskom meste Wuhan v decembri 2019. Aj keď zdravotnícki odborníci stále sledujú presný zdroj tohto nového koronavírusu, počiatočné hypotézy sa domnievali, že môže súvisieť s trhom s morskými plodmi v čínskom meste Wuhan.

Štúdia, ktorá bola zverejnená 25. januára 2020, uvádza, že jednotlivec s prvým oznámeným prípadom ochorel 1. decembra 2019 a nemal žiadny vzťah k trhu s morskými plodmi. Prebieha výskum, ako tento vírus vznikol a sa šíri.

Tento vírus sa pravdepodobne pôvodne objavil z živočíšneho zdroja, ale zdá sa, že sa šíri iba človeka na človeka.

Nový koronavírus NEMÔŽE byť prenášaný komárom.

Doteraz neexistujú žiadne informácie ani dôkazy, ktoré by naznačovali, že nový koronavírus by mohli prenášať komáre. Nový koronavírus je respiračný vírus, ktorý sa šíri primárne prostredníctvom kvapôčok vytvorených pri kašli alebo kýchnutím infikovanou osobou alebo kvapôčkami slín alebo výtoku z nosa. Aby ste sa ochránili, často si ruky čistite trením dezinfekčným roztokom alebo si ich umyvajte mydlom a vodou. Vyvarujte sa aj úzkeho kontaktu s každým, kto kašle a kýcha

Pri kúpaní nezabránite ochoreniu nového koronavírusu

Ak sa kúpete v horúcom kúpeli, nezabránite tomu, aby ste chytili COVID-19. Vaša normálna telesná teplota zostáva stále okolo 36,5 ° C až 37 ° C bez ohľadu na teplotu vášho kúpeľa alebo sprchy. V skutočnosti môže byť horúci kúpeľ s veľmi horúcou vodou škodlivý, pretože vás môže spáliť. Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred COVID-19, je časté čistenie rúk. Týmto odstránite vírusy, ktoré môžu byť na vašich rukách, a vyhnete sa infekciám, ktoré sa vyskytujú pri kašli, dotykom očí, úst a nosa.

Aké sú priznaky koronavírusu?

Medzi príznaky COVID-19 patrí:

 • suchý kašeľ
 • horúčka (38° C)
 • lapanie po dychu, dýchavičnosť
 • bolesti svalov

Ak si myslíš, že máš tieto príznaky do 14 dní a cestoval si do čínskeho mesta Wu-chan, Južnej Kórei, Iránu alebo Talianska, ihneď sa obráť na svojho lekára. Zavolaj skôr, ako pôjdeš do ordinácie alebo na pohotovosť, a povedz im o svojich príznakoch, ale hlavne nedávnom cestovaní do rizikových miest.

V zriedkavých prípadoch to môže viesť k ťažkým respiračným problémom, zlyhaniu obličiek alebo smrti.

Čo je to koronavírus?

Ich názov je odvodený od toho, že pod mikroskopom vyzerajú skutočne ako slnko obklopené korónou. Koronavírusy spôsobujú rôzne ochorenia dýchacích ciest, ľahké aj vážnejšie, a to u zvierat aj u človeka.

Smrteľných prípadov je v pomere k počtu nakazených menej. Zodpovedá to všeobecnej zákonitosti: vysoko nákazlivé vírusy spravidla nebývajú smrteľné. Keby často zabíjali hostiteľa, nemohli by sa šíriť rýchlo.

koronavirus

Choroba sa označuje ako COVID-19. „COVI“ pre koronavírus, „D“ pre označenie „choroba“ a „19“ pre rok, v ktorom bol identifikovaný.

 

Webinár pre zdravotníkov

Ako sa koronavírus diagnostikuje?

Diagnóza môže byť vykonaná iba pri fyzickom vyšetrení, pretože zriedkavé prípady COVID-19 sa môžu javiť podobne ako chrípka alebo prechladnutie. Laboratórny test môže ale diagnózu potvrdiť.

Ako sa lieči (koronavírus) COVID-19?

V súčasnosti neexistuje žiadna liečba a liek na tento vírus. Ľudia, ktorí ochorejú na COVID-19, by sa mali liečiť podpornými opatreniami: tými, ktoré zmierňujú príznaky. V závažných prípadoch môžu existovať ďalšie možnosti liečby, vrátane výskumných liekov a liečiv. V súčasnosti sa testujú antivírusové lieky. K dispozícii ale nie je žiadna vakcína, hoci na nej pracujú. Vývoj vakcíny trvá priemerne 18 mesiacov.

Spôsobuje koronavírus smrť?

Úmrtnosť je vypočítaná matematicky z dvoch hodnôt: uzdravených vs tých, čo nákaze podľahli. Mnohé media vypočítavajú úmrtnosť nesprávne a to z počtu udravených vs celkového počtu nakazených (to je samozrejme nesprávne, lebo nie je zrejmé ako dopadne zvyšok nakazených.) Držme sa preto faktov, dát a matematiky.

Miera úmrtnosti COVID-19 podľa veku:

* Death Rate = (počet úmrtí / počet prípadov) = pravdepodobnosť úmrtia v prípade infikovania vírusom (%). Táto pravdepodobnosť sa líši v závislosti od vekovej skupiny. Nižšie uvedené percentuálne podiely nemusia rásť až do 100% , pretože nepredstavujú podiel úmrtí podľa vekových skupín. Pre osobu v danej vekovej skupine skôr predstavuje riziko úmrtia, ak sa nakazí vírusom COVID-19.

VEK
DEATH RATE
potvrdené prípady
Percento úmrtí
všetky prípady
80+ rokov
21,9%
14,8%
Vo veku 70 – 79 rokov
8,0%
Vo veku 60 – 69 rokov
3,6%
Vo veku 50 – 59 rokov
1,3%
Vo veku 40 – 49 rokov
0,4%
Vo veku 30 – 39 rokov
0,2%
Vo veku 20 – 29 rokov
0,2%
10 – 19 rokov
0,2%
0-9 rokov
žiadne úmrtia

* Death Rate = (počet úmrtí / počet prípadov) = pravdepodobnosť úmrtia v prípade infikovania vírusom (%). Percentá sa nemusia sčítavať do 100% , pretože nepredstavujú podiel úmrtí podľa vekových skupín.

Vo všeobecnosti sa medzi deťmi vyskytuje pomerne málo prípadov.

Zdroj: worldometers.info (aktuálne k 1. marcu 2020)

Líši sa koronavírus od SARS?

SARS znamená ťažký a akútny respiračný syndróm. V roku 2003 v Číne prepuklo šírenie SARS a do konca roku 2004 sa rozšírilo do ďalších krajín. Vírus spôsobujúci COVID-19 je podobný vírusu, ktorý spôsobil vypuknutie SARSu v roku 2003: obidva typy sú koronavírusom. Zdá sa ale, že COVID-19 sa šíri rýchlejšie ako SARS z roku 2003.

Ako sa chrániť pred koronavírusom?

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uvádza tieto odporúčania:

 • Umývaj si ruky často a dôkladne najmenej 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, používaj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
 • Pri kašli a kýchaní používaj vreckovku a potom ju vyhoď do koša.
 • Vyvaruj sa kontaktu s očami, nosa alebo úst špinavými rukami.
 • Keď si chorý, zostaň doma.
 • Čisti a dezinfikuj povrchy a predmety, ktorých sa ľudia často dotýkajú.

Zdravotnícké agentúry v Číne a ďalších krajinách, vrátane Centra pre kontrolu chorôb (CDC) v Spojených štátoch a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), pozorne sleduje túto chorobu a podniká všetky kroky na zabránenie jej šírenia.

Rúško na tvar – návod ako si vyrobiť rúško

Strih na rúško - návod na výrobu rúška

Všeobecne o koronavírusoch

 • Koronavírusy sú bežné u rôznych zvierat. Zvierací koronavírus môže ale zriedkavo infikovať človeka.
 • Existuje mnoho rôznych druhov koronavírusov. Niektoré z nich môžu spôsobiť prechladnutie alebo iné mierne dýchacie (nosové, krčné, pľúcne) ochorenia.
 • Iné koronavírusy môžu spôsobiť závažnejšie ochorenia, vrátane závažného akútneho respiračného syndrómu (SARS) a respiračného syndrómu na Blízkom východe (MERS).
 • Koronavírusy sú pomenované podľa ich vzhľadu: Vírusy vyzerajú pod mikroskopom, akoby boli pokryté špicatými štruktúrami, ktoré ich obklopujú ako koróna alebo koruna.
Zdroj: hopkinsmedicine.org, who.int, cdc.gov, coronavirus.app / Kurátor: redakcia Relife.sk

 

Najčítanejšie