So sviežou a štipľavou príchuťou upriam pozornosť na kardamon. Ovocná a intenzívna vôňa korenia je orientálneho pôvodu. Málokto však vie, že toto korenie má aj liečivé vlastnosti.
Ako na prekyslenie organizmu?
Kardamóm (kardamón) sa často indikuje na podporu trávenia a proti opuchom brucha. Znižuje hladinu cukru v krvi a chráni dýchacie cesty. Predovšetkým vďaka silnej a príjemnej vôni je kardamóm jednou z hlavných zložiek zimných bylinkových čajov.
Vlastnosti kardamomu
Kardamóm je bohatý na minerálne soli, vitamíny a éterické oleje, je to korenie so silnými antiseptickými a tráviacimi vlastnosťami. Je to užitočné korenie pre dobré trávenie.
Semená kardamómu sú koncentrátom dôležitých živín. Predovšetkým draslíka (1 119 mg na 100 g), vápnika a mangánu. Obsahuje aj fytosterolov (užitočné pri znižovaní cholesterolu) a cineolu, látky, ktorá dodáva tomuto koreniu jeho antibakteriálne vlastnosti.
Užívanie kardamómu by mohlo priniesť výhody aj tým, ktorí trpia žalúdočnými poruchami: rastlina by v skutočnosti mala ochranný účinok na steny žalúdka. Ale aj čo sa týka pôsobenia na črevá. Može podporovať trávenie počas jedla a po jedle vo forme nálevu.
Okrem toho pôsobí proti nadúvaniu brucha znížením črevných plynov.
Kardamóm sa používa na dochutenie jedál: zeleniny, ryže alebo strukovín, na dochutenie polievok a omáčok. Často sa používa na prípravu indického čaju (masala chai) so škoricou a čiernym korením.
Vedľajšie účinky
Nie sú hlásené žiadne zvláštne vedľajšie účinky súvisiace s užívaním kardamónu. Neodporúča sa užívať ho dlhodobo. Rovnako tiež u ľudí, u ktorých sa prejavila precitlivenosť na jeho zložky. Najlepšie je vyhnúť sa mu počas tehotenstva a dojčenia a keď ťa trápia žlčníkové kamene. Nemali by ho používať ľudia užívajúci lieky, ktoré patria do skupiny liekov nazývaných protidoštičkové lieky.
Tipy a zaujímavosti
Lepšie je kupovať priamo celé bobule zeleného kardamómu (najcennejšia odroda, pochádza z Indie).