17.7 C
Bratislava

Odkyslenie organizmu: tretie najdrahšie korenie na svete a jeho použitie

- Reklama -

So sviežou a štipľavou príchuťou upriam pozornosť na kardamon. Ovocná a intenzívna vôňa korenia je orientálneho pôvodu. Málokto však vie, že toto korenie má aj liečivé vlastnosti.

Ako na prekyslenie organizmu?

Kardamóm (kardamón) sa často indikuje na podporu trávenia a proti opuchom brucha. Znižuje hladinu cukru v krvi a chráni dýchacie cesty. Predovšetkým vďaka silnej a príjemnej vôni je kardamóm jednou z hlavných zložiek zimných bylinkových čajov.

Kardamóm poznali v Stredomorí aj Gréci a Rimania, ktorí ho používali na prípravu parfumov a v súčasnosti je známy ako tretie najdrahšie korenie na svete po šafrane a vanilke.

Vlastnosti kardamomu

Kardamóm je bohatý na minerálne soli, vitamíny a éterické oleje, je to korenie so silnými antiseptickými a tráviacimi vlastnosťami. Je to užitočné korenie pre dobré trávenie.

Semená kardamómu sú koncentrátom dôležitých živín. Predovšetkým draslíka (1 119 mg na 100 g), vápnika a mangánu. Obsahuje aj fytosterolov (užitočné pri znižovaní cholesterolu) a cineolu, látky, ktorá dodáva tomuto koreniu jeho antibakteriálne vlastnosti.

Užívanie kardamómu by mohlo priniesť výhody aj tým, ktorí trpia žalúdočnými poruchami: rastlina by v skutočnosti mala ochranný účinok na steny žalúdka. Ale aj čo sa týka pôsobenia na črevá. Može podporovať trávenie počas jedla a po jedle vo forme nálevu.

Okrem toho pôsobí proti nadúvaniu brucha znížením črevných plynov.

Kardamóm sa používa na dochutenie jedál: zeleniny, ryže alebo strukovín, na dochutenie polievok a omáčok. Často sa používa na prípravu indického čaju (masala chai) so škoricou a čiernym korením.

Vedľajšie účinky

Nie sú hlásené žiadne zvláštne vedľajšie účinky súvisiace s užívaním kardamónu. Neodporúča sa užívať ho dlhodobo. Rovnako tiež u ľudí, u ktorých sa prejavila precitlivenosť na jeho zložky. Najlepšie je vyhnúť sa mu počas tehotenstva a dojčenia a keď ťa trápia žlčníkové kamene. Nemali by ho používať ľudia užívajúci lieky, ktoré patria do skupiny liekov nazývaných protidoštičkové lieky.

Tipy a zaujímavosti

Lepšie je kupovať priamo celé bobule zeleného kardamómu (najcennejšia odroda, pochádza z Indie).

Zdroj: paginemediche.it, relife.sk Kurátor: Petrém
5/5 - (1 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články