20.5 C
Bratislava

Relaxačné metódy, ktoré vás zaručene dostanú do pohody

- Reklama -

Ako často venujete pozornosť tomu, čo cítite? Všímate si tie chvíle, keď je vaše telo preťažené a myšlienky sa automaticky stávajú negatívnejšími? Máte niekedy náhlu a bezdôvodnú bolesť v tele?

Nielen namáhavá fyzická práca, ale aj preťaženie mysle môže naše telo doslova odstaviť od normálneho režimu. Ako v takýchto chvíľach reagovať? Ako si pomôcť bez škodlivých liekov?

Vyskúšať môžete rôzne relaxačné metódy, ktoré vás zaručene dostanú do pohody.

Skúste okrem pracovného tempa spomaliť aj svoje dýchanie

Každý vie, že pomalé, hlboké dýchanie podporuje relaxáciu a upokojenie mysle. Nájdite si preň tiché, odľahlé miesto, kde môžete zostať 5-10 minút osamote, sadnite si do pohodlnej polohy pevného relaxačného kresla, zatvorte oči a položte si ruky do lona. Sledujte svoje dýchanie.

Dýchajte pravidelne a ľahko, a pokúste sa zbaviť všetkých zbytočných myšlienok. Zhlboka sa nadýchnite, potom zadržte dych na štyri sekundy a počas dvoch nesledujúcich sa snažte všetok zadržaný vzduch vydýchnuť.

Pokračujte v dýchaní týmto spôsobom desať minút a vaše telo a myseľ budú určite pokojné. Ak je to možné, zapnite si pre lepší efekt meditačnú hudbu, pomôže vám to rýchlejšie sa uvoľniť a sústrediť.

Technika uvedomovania tela

V každom človeku žije celý vesmír, ktorý sa neustále vyvíja a zlepšuje. Aj práve v tomto momente v nás všetkých prebiehajú rôzne chemické a biologické procesy, bolo by preto veľmi zaujímavé a poučné ich sledovať. Uvidíte, že vás to upokojí.

Aby ste ale efekt uvoľnenia dosiahli čo najskôr, nájdite si odľahlé miesto, sadnite si alebo ľahnite (len nie príliš pohodlne, aby ste nezaspali) a začnite si uvedomovať svoje telo od hlavy až po prsty na nohách. Snažte sa cítiť každú svoju bunku, každý svoj vlas. Cíťte teplo, uvoľnenie a pokoj, ktorý úplne obklopí vaše telo. Táto relaxačná technika vám pomáha budovať silu a energiu.

Poskladajte si puzzle

Aj odpočinok môže byť aktívny, dôležité je, nájsť si činnosť, pri ktorej sa telo aj mozog zabavia a zabudnú na starosti okolitého sveta. Takýmto spôsobom relaxácie môžu byť aj krásne puzzle, ktorých skladaním nielenže trénujete svoju myseľ, trpezlivosť a motoriku, ale sa aj pekne zabavíte a uvoľníte.

Navyše si z poskladaného obrazu môžete vytvoriť zaujímavý dekoratívny doplnok do interiéru, v ktorom sa budete cítiť príjemne. Mimochodom, aj kreatívne tvorenie a myslenie podporuje relaxáciu a vnútornú rovnováhu. Tak sa o tom presvedčte.

Zastavte sa

Často sa stáva, že sa pri aktívnej práci naša koncentrácia veľmi rýchlo stráca a je potom ťažké  dokončiť to, čo sme začali. Veľmi dôležité preto je, aby ste sa na ťažký výkon v práci pripravili už ráno za veľkým jedálenským stolom. Kvalitné raňajky sú predsa základ dlhodobej energie.

Ak to predsa len nestačí, v tom prípade vám radíme vyskúšať takzvanú „stop meditáciu“. Čokoľvek robíte, zastavte sa na desať sekúnd a snažte sa na nič nemyslieť, alebo sa sústrediť na nejakú úplne inú tému. Pár chvíľ vnútorného ticha vás privedie k väčšej jasnosti a pomôže vám naladiť sa na prácu.

A najlepšie urobíte, ak to vyskúšate hneď teraz! Pri čítaní tohto textu – zastavte sa, pozrite sa z okna, pokojne dýchajte, riaďte sa svojimi pocitmi a potom kontemplujte! Uvidíte, že to zaberie.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný.
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články