22.8 C
Bratislava

Správna inštalácia fotovoltiky: Vplyvný faktor výkonu a životnosti systému

- Reklama -

Fotovoltaické systémy sa stávajú v dnešnom svete stále populárnejšími, pretože ľudia hľadajú ekologické a udržateľné spôsoby výroby elektrickej energie. Mnohí pritom však zabúdajú na jeden podstatný fakt, že pod super výkon systému sa podpisuje nielen jeho vysoká kvalita, ale aj správna inštalácia.

Správna inštalácia fotovoltaiky je kľúčovým faktorom pre dosiahnutie optimálneho výkonu a efektívnosti týchto solárnych systémov. Okrem výberu by ste preto nemali podceňovať ani voľbu odbornej montáže, ktorá vám prinesie niekoľko výhod.

Zaručuje optimálnu orientáciu a správny náklon fotovoltaických panelov

Správna inštalácia fotovoltaiky je jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich efektívnosť celého systému. Dôvodom je niekoľko logických faktov. Orientácia panelov na juh zaisťuje, že panely sú vystavované maximálnemu slnečnému žiareniu počas dňa, čo je pre ich plnohodnotný výkon dôležité.

Rovnako podstatný je aj správny náklon panelov, ktorý by mal byť nastavený podľa geografickej šírky miesta inštalácie, čím je zabezpečené optimálne využitie slnečnej energie.

Eliminuje prítomnosť a vplyv tieňov

Účinnosť skutočne dobrých modulov môže dosahovať až 20 % s garanciou 80 % výkonu aj po 25 rokoch, čo však neplatí vždy.

Pod výrazné zníženie výkonu moderných fotovoltaických panelov sa môžu podpísať napríklad tiene. Pri inštalácii je preto potrebné dôkladne analyzovať možné zdroje svetelných prekážok, ako sú stromy, budovy alebo iné. Ich eliminácia alebo minimalizácia je pre dosiahnutie maximálneho slnečného ožiarenia a teda aj výkonu solárnych panelov nevyhnutná a dá sa dosiahnuť len odbornou montážou profesionálmi.

Zaisťuje správne pripojenie

Rozmiestnenie solárnych panelov a kvalita ich pripojenia sú ďalšie faktory ovplyvňujúce výkon fotovoltaického systému. Dôležitá je napríklad optimálna vzdialenosť medzi panelmi a ich správne pripojenie, ktoré zabezpečujú efektívny prenos energie medzi jednotlivými časťami systému.

Správne pripojenie solárnych panelov
Správne pripojenie solárnych panelov / Zdroj: shutterstock

Zjednodušuje pravidelnú údržbu a monitorovanie systému

Aj keď je fotovoltaický systém správne nainštalovaný, je dôležité pravidelne monitorovať jeho výkon a realizovať údržbu. Čistenie solárnych panelov od prachu a nečistôt a skontrolovanie stavu ostatných komponentov sú kroky, ktoré pomáhajú udržiavať vysokú účinnosť systému na dlhú dobu. Aj v tomto smere sú najviac nápomocní profesionáli, ktorí vám môžu s údržbou a kontrolou pomôcť, poprípade poradiť, ako riešiť najčastejšie problémy.

V správnej inštalácii fotovoltaiky sa ukrýva kľúč k dosiahnutiu maximálneho výkonu a efektívnosti solárneho systému. Investícia do kvalitného návrhu a inštalácie sa vám vráti v podobe úspor na energiách. Prispeje tiež k ochrane životného prostredia a udržateľnému využívaniu obnoviteľných zdrojov energie.

Zdroj: Sponzorovaný príspevok
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články