Čistenie zubov, ranná káva, čítanie kníh pred spaním v posteli. Celý náš život pozostáva z užitočných, ale aj škodlivých návykov. Pokiaľ tie zdravé nad škodlivými prevažujú, potom je všetko v poriadku. Ak je to ale naopak, zrejme by ste mali svoj životný štýl prehodnotiť a začať pracovať na zmene k lepšiemu, pretože daň v podobe podlomeného zdravia nie je nič príjemné. Samozrejme, v praxi to tak jednoducho vždy nejde a mnohí z nás majú s tým obrovský problém.
Nielen súčasné a denne aktualizované čísla pandémie nás radia na najhoršie priečky. Podľa prieskumov sa dožívame v plnom zdraví až o 8 rokov menej ako susedia za hranicami nášho štátu. Zlozvyky nám ničia nielen zdravie, ale aj vzťahy, prácu a budúcnosť. Existujte však niekoľko spôsobov, pomocou ktorých by ste túto situáciu mohli zvrátiť a zlých návykov sa zbaviť.
Majte viac pohybu a oddychu
Ak vaša práca spočíva v dlhodobom sedení, nezabudnite si na konci každej hodiny urobiť prestávky. Prestávky však nevypĺňajte len pitím kávy a duchaplnými rozhovormi s kolegami, ale aj krátkou prechádzkou, drepmi a chôdzou po schodoch.
Využite obednú prestávku na intenzívnejší pohyb, vďaka ktorému sa zvýši krvný obeh a vaše telo nebude tak trpieť.
Populárna alternatíva – státie za stolom – nie je tiež ideálnou možnosťou. Aj v tejto polohe stagnuje krv, čo môže neskôr vyvolať tvorbu kŕčových žíl. Skúste takéto státie kombinovať so správnym sedením v kvalitnom kancelárskom kresle a negatívne dopady sedavej práce sa vám podarí postupne eliminovať.
Nezanedbávajte odborné vyšetrenia
Je ťažké prinútiť sa k návšteve lekára, keď nás nič nebolí, pravidelné sledovanie zdravotného stavu je ale dôležité, pretože nie všetky ochorenia majú viditeľné príznaky.
Platí to však aj pre návštevy zubného lekára, gynekológa, oftalmológa alebo dobrého urológa, kde sa raz za rok vykonajú všetky potrebné testy a vy máte istotu, že je všetko v poriadku. Táto investícia času a peňazí do udržania vášho zdravia sa rozhodne vyplatí, pretože akékoľvek ochorenie v počiatočnom štádiu sa potom prekonáva oveľa ľahšie.
Konzumujte viac zeleniny a ovocia
Bez zdravej stravy vám pravidelný lekársky dohľad život vždy nezachráni. Je to aj na vašom odhodlaní, zmeniť svoje stravovanie. Podľa prieskumov je podiel rastlinných potravín v strave obrovského počtu ľudí zanedbateľný. A práve konzumácia zeleniny a citrusových plodov minimalizuje riziko srdcových chorôb a rakoviny. Každé jedlo by preto mala dopĺňať určitá porcia rastlinných potravín.
V prípade ovocia dávajte pozor na jeho nasýtenie cukrom a škrobom. Ak je obsah týchto látok vysoký, je lepšie dať si menšie porcie.
Pite viac vody
Okrem toho, že je to najlepší spôsob, ako uhasiť smäd, voda je potrebná aj na odstránenie odpadových, toxických látok, obnovu pokožky, fungovanie svalového systému a normálny krvný obeh.
Objem príjmu tekutín si môžete vypočítať rôznymi spôsobmi – podľa telesnej hmotnosti alebo rád odborníka na výživu. V každom prípade bude potrebné túto hodnotu upraviť, pretože dôležité správy zo sveta hovoria, že až 75 % ľudí má s dehydrovaným problém.
Zabráňte dehydratácii, ale tiež nepite príliš veľa, prebytočná tekutina preťažuje vylučovací systém. Počúvajte svoje pocity, sledujte stav tela, ktoré vám povie, koľko vody denne potrebujete.
Poriadne sa vyspite
V mladom veku nám prebdená noc až tak veľmi neprekáža, pretože telo dokáže tento deficit veľmi rýchlo dohnať. S pribúdajúcimi rokmi je to ale už čoraz horšie a chronický nedostatok spánku negatívne vplýva na nielen na fyzické, ale aj duševné zdravie.
Preto tí, ktorí zanedbávajú spánok a venujú nočnému odpočinku 5 alebo menej hodín, sú vystavení riziku srdcových chorôb, vzniku nepríjemnej depresie a stresu. Ale pozor, o nič menej škodlivé to nebude ani v prípade, ak spíte príliš dlho.
Nájdite si preto vo všetkom správnu mieru a uvidíte, že život bude pre vás krajší a lepší. Nie je to nič náročné, chce to len pevné nervy a poriadnu dávku odhodlania.
Zdroj: kurátor: relife.sk / Foto: Unsplash, Shutterstock
Tento obsah je sponzorovaný.
Prieskum: Eurostat