Sopka na Islande vybuchla 10. júla 2023 a láka cestovateľov z celého sveta. 19. júla zmenila láva smer potom, čo sa v noci prelomil okraj krátera. Vidieť sopku je veľkolepé a vidieť ju zblízka je zriedkavé. Ostrov je známy ako krajina ohňa a ľadu. V súčasnosti má 32 aktívnych sopečných systémov.
Veľkolepé zábery z drónu (19. júl 2023).
Island je zároveň najväčšou a najaktívnejšou sopečnou oblasťou v Európe, kde sa nachádza tretina lávy, ktorá tiekla na Zem za posledných 5000 rokov – od stredoveku, uvádza Visit Island.
Fagradalsfjall (Krásny hrebeň) je štítová sopka pri hore Litli-Hrutur, ktorá vybuchla na Islande v marci 2021, opäť v auguste 2022 a naposledy 10. júla 2023.
Online kamery na sopku Fagradalsfjall:
A kamera: https://youtube.com/live/9yNdN9RHDng
B kamera: https://youtube.com/live/_SfH7t3eP24
C kamera: https://www.youtube.com/live/2BBd2aDgkYU
Multi-Cam: https://youtube.com/live/m82bI1QCRdA
Aktualizované 19. júl 2023: Láva tečie novým smerom na juhozápad. Láva zo sopečnej erupcie na polostrove Reykjanes teraz tečie smerom na Litla Hrút po tom, čo sa prelomil v noci okraj krátera. Neexistuje riziko kvôli zmenenému prúdu lávy, pokiaľ nie sú ľudia veľmi blízko erupcie.
Verejnosť má už povolený vstup ku kráterom. Počasie a podmienky na cestách na Islande sú iné ako tie, na ktoré ste zvyknutí, a môžu sa rýchlo meniť. Ak chceš viac informácii, použi aplikáciu Safetravel pre iOS alebo Android. Ak si na turistike alebo pešej turistike, aplikácia umožní odoslať tvoju polohu GPS na tiesňové linky 112, aby ťa mohli nájsť.
Neuveriteľné zábery z dronu zachytili erupciu sopky Fagrafalsfjall na Islande.
Pozri si jej aktívny kráter Fagradalsfjall na islandskom polostrove Reykjavík online alebo naživo. Množstvo turistov a cestovateľov cestuje k mladému kráteru, aby nahliadli na tento vzácny prírodný úkaz. Úchvatné zábery zachytávajú tečúcu lávu vytekajúcu z hlavného prieduchu krátera a po stenách sopky.
Prúdy červenej lávy bublajú a vytekajú z pukliny v údolí v Geldingadalur na juhozápade ostrova. Láva sa hromadí v kotline a chladnutím pomaly tmavne.
Podľa odborníkov sa doteraz (júl 2023) zo zeme vylialo asi 300 000 metrov kubických lávy, hoci erupcia sa považuje za relatívne malú a kontrolovanú.
Trhlina na dne oceánu oddeľuje euroázijskú a severoamerickú tektonickú dosku. Posun týchto dosiek je čiastočne zodpovedný za intenzívnu sopečnú činnosť Islandu.
Zatiaľ čo sú erupcie na Islande bežné, tak k jednej väčšej dochádza v priemere každých päť rokov. Zvyčajne sa vyskytujú ďaleko od obývaných oblastí v ťažko prístupnom teréne.
Návšteva miesta erupcie
Sopka Fagrafalsfjall sa nachádza len 30 kilometrov od hlavného mesta Reykjavík. V blízkosti mesta Grindavik a medzinárodného letiska Keflavik.
Najkratšia turistická trasa k miestu erupcie Litli-Hrútur (v preklade Malý baran, 312 m.n.m.) má 20 km po nerovnom teréne. Čo znamená približne šesť až osem hodín pešej turistiky, bez započítania času stráveného na mieste erupcie. Na pozorovanie erupcie je zriadený turistický chodník. Celkovo počítaj, že trip autom a pešo so zastávkou môže trvať kludne aj 12 hodín. Túra je mierna až náročná a minimálny vek na tento trip je 12 rokov. Maj na pamäti, že na mieste erupcie nie sú dostupné žiadne služby.
Z Reykjaviku na parkovisku k značke sa dostaneš autom za hodinu, alebo z Grindaviku za 30 minút jazdy. Odtiaľ parkoviska pôjdeš 9 km pešo. Otvorené sú aj ďalšie turistické chodníky, ktoré ťa však k novej erupcii momentálne neprivedú.
Lávu zblízka môžeš pozorovať aj po šesťkilometrovej túre z cesty pri rybárskom prístave Grindavik, najbližšie obývané mesto s 3500 obyvateľmi, ktoré sa nachádza neďaleko známej turistickej lokality Blue Lagoon geothermal SPA.
Ako sa dostať k sopke na Islande?
Túra začína vždy od parkoviska. K tejto lokalite NEJDE MHD. K dispozícii sú dve platené parkoviská (P1 a P2). Poplatok je 1 000 ISK (6,90 €) a platí 24 hodín. Poplatky sa platia elektronicky na Parka.app alebo naskenovaním QR kódu na parkovisku. Parkovisko P2 je pre túto túru najlepšie.
Povolená je aktuálne iba jedna turistická trasa. Tu je aktuálna mapa:
Prístup sa neodporúča počas zlého smeru vetra, kedy sa môžeš nadýchať nebezpečných plynov. Keď sa priblížiš k láve tečúcej po zemi, teplota stúpne aj o 10 – 15 stupňov. Nové erupčné trhliny a krátery sa môžu otvoriť kdekoľvek bez akéhokoľvek upozornenia. Prístup k sopke je pre návštevníkov povolený podľa prísnych pokynov polície, ktorá usmerňuje ľudí, aby sa nepribližovali príliš blízko k láve.
Vzhľadom na neustále sa meniace podmienky v Litli-Hrutur, môže byť oblasť na krátku dobu uzavretá z dôvodu verejného ohrozenia. Pred začiatkom cesty si preto nezabudni skontrolovať webovú stránku SafeTravel a vždy rešpektuj bezpečnostné uzávery.
Ďalšia možnosť ako navštíviť sopku je rozbiť prasiatko a cez víkend prelietavať nad sopkou helikoptérou. Výhľad z vtáčej perspektívy je pohodlný, ale nezažiješ mocné sily, ktoré hrajú pod povrchom.
Vybavenie na trip k sopke
Mnoho turistov – nováčikov podceňuje poveternostné podmienky na ostrove a potom vonku premrznú. Budeš potrebovať dobré vybavenie.
Zoznam vecí na cestu
- batoh
- turistické topánky (najlepšie nad členky)
- nepremokavá bunda
- vrstvené oblečenie, rukavice, nákrčník (vlna a fleece, nie bavlnené)
- čiapka
- plne nabitý mobil a powerbanka
- svetlo/čelovka s extra batériami
- dostatok jedla a vody na viac času, ako očakávaš
- horúca káva, čaj alebo čokoláda v prípade prechladnutia
- nezanechávaj po sebe žiadne stopy a vezmi si všetok odpad so sebou
V letných mesiacoch si zober slnečné okuliare. Vodu odporúčame čistú neperlivú a 2 L. Z jedla sú energetické tyčinky najvhodnejšie – šetria miesto v batohu. Pri náhlom zmene vetra sa chráň rúškom aby si sa nenadýchal plynov. Rovnako budeš môcť robiť fotografie a zábery z dronu, rezervná batéria sa môže hodiť.
Buď pripravený na chlad, mokro, veterno a možno aj ľad, aj keď začínaš túru za dobrého počasia.
Na túru môžeš ísť aj sám, ale najbezpečnejší spôsob, ako sa dostať k cieľu je využiť služby sprievodcov. S ním sa dostaneš tak blízko ako je to možné, a poskytne ti dostatok času na preskúmanie oblasti. Nezabudni, že západ slnka na Islande je teraz okolo 23:00 (júl/august), takže cesta so sprievodcom prebieha zvyčajne uprostred noci.
Z pukliny vyfukujú toxické výpary CO2 a SO2, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné pre zdravie. Predovšetkým oxid siričitý SO2, čo je látka, ktorá je nebezpečná a má najvyššiu koncentráciu. So zvyšujúcou sa koncentráciou zápach zmizne, pri tejto hranici sa plyn stáva nebezpečným pre ľudské zdravie. Jeho prílišné vdychovanie môže viesť k otrave plynom, preto pred začiatkom cesty skontroluj smer vetra a kvalitu vzduchu v danej oblasti. Získané informácie si môžeš overiť aj na live kamere, ktorá vulkán sníma 24/7. Sopečné plyny môžu byť prudko jedovaté a preto sa vyhni nízko položeným miestam.
Treba si tiež uvedomiť, že prúd lávy pod zemou pokrýva veľmi veľkú oblasť a existuje nebezpečenstvo otvorenia ďalších trhlín na neočakávaných miestach.
Drony na Islande
Samozrejme si môžeš priniesť svoj dron. Len buď mimoriadne opatrní, veľa ľudí už stratilo svoje drony, dostali sa do blízkosti lávy a dron sa začal topiť primo vo vzduchu. Nad lávovým poľom sú tiež veľmi horúce prúdy kvôli rastúcemu teplu.
Pred vzletom kontroluj svoje okolie! Láva sa môže rýchlo nahromadiť a vyliať. Je ťažké odolať pohľadu na príťažlivú erupciu z pohľadu dronu. V okolí sopky je však veľa nebezpečenstiev. A to vrátane mnohých bezpilotných lietadiel v okolí, lietadiel s posádkou, ktorá lieta v nízkych nadmorských výškach, mnohých návštevníkov a blízkosť medzinárodného letiska. Nehovoriac o horúcej láve sálajúcej k drónu. Operátor dronu by mal sledovať Islandský dopravný úrad a aktuálne predpisy.
Všeobecné pravidlá pre drony:
- Nelietaj s dronom vo výške nad 120 m nad zemou.
- Drony musia vždy ustúpiť pilotovaným lietadlám.
- Nelietaj s dronmi mimo zorného poľa.
- Let príliš blízko lávy môže viesť k roztaveniu dronu.
- Pre komerčné drony si over ďalšie požiadavky.
Maj dostatočnú rezervu
V prípade veľkej erupcie a sopečného popola v ovduší tiež hrozí, že zastavia letovú prevádzku a na ostrove uviazneš pár hodín, alebo dní. Náklady na ostrove sú podstatne väčšie. Maj preto dostatočnú finančnú rezervu na neočakávané výdaje.
V roku 2010 erupcia sopky Eyjafjallajökull chrlila do atmosféry obrovské oblaky dymu a popola, čo narušilo leteckú dopravu na viac ako týždeň a zrušilo takmer 100 000 letov po celom svete.
Erupcia Fagradalsfjall je pripomienkou sily prírody. Je to dôkaz, že Island je vulkanicky aktívna krajina a erupcie sa môžu vyskytnúť kedykoľvek.
„Spomienky, ktoré si vytvoríte pri tejto ceste, zostanú na celý život.“