12.2 C
Bratislava

Štúdie ukazujú, že extrakt zo zeleného čaju môže znížiť zápal a obezitu

- Reklama -

Súvis medzi zeleným čajom a znížením obezity u myší dokazuje nová publikovaná štúdia z výskumu v meste Ohio. Výskum prebiehal na laboratórnych myšiach. Ich strava zahŕňala 2-percentný extrakt zeleného čaju, ktorý spôsobil zníženie zápalových biomarkerov, ale aj znížením hladiny obezity. Štúdia zistila, že zmeny v črevných baktériách môžu prispieť k pozitívnym účinkom.

Mikrobióm čreva, často označovaný ako „črevné baktérie“, je spojený s ľudským zdravím v mnohých smeroch. Aj keď negatívne zmeny v črevnom mikrobióme už boli spojené so zvýšeným rizikom obezity, tak pozitívne zmeny spôsobené extraktom zeleného čaju môžu mať skôr opačný účinok.

Pozitívne účinky boli pozorované u laboratórnych myší kŕmených stravou, ktorá obsahovala extrakt zeleného čaju na rozdiel od druhej skupiny myší, ktoré neboli kŕmené zeleným čajom. Strava trvala celkom 8 týždňov, počas ktorých bola polovica myší kŕmená stravou s vysokým obsahom tuku určenou na vyvolanie obezity a druhá polovica bola kŕmená bežnou stravou. V skupine s vysokým obsahom tuku sa myšiam, ktorým bol podávaný extrakt zeleného čaju, znížila hmotnosť približne o 20%. Na rozdiel od myší s vysokým obsahom tuku, ktoré nedostali extrakt zo zeleného čaju.

Zároveň skupina so stravou zo zelených čajov vykazovala nižšiu inzulínovú rezistenciu a mala menej tukových tkanív a zápalu čriev. Strava so zeleného čaju tiež pomáhala chrániť pred endotoxínovým pohybom z čriev do krvného riečišťa. Hoci bežná strava u myší s vysokým obsahom tukov kŕmených extraktom zo zeleného čaju vykazovali pozitívne účinky. Zmeny boli výraznejšie v skupine s vysokým obsahom tuku.

 

caj na chudnutie

Ako by sa to prejavilo u ľudí?

Je zelený čaj na chudnutie?

Podľa hlavného autora štúdie Richarda Bruna by množstvo, ktorým boli kŕmené myši, bolo ekvivalentom k ľudskému pitiu približne 10 šálok zeleného čaju denne.

Stále sú však potrebné ďalšie výskumy, aby sa určilo, či by sa tieto pozitívne účinky vzťahovali aj na ľudí. Rovnako tak je tu šanca, že doplnky extraktu zeleného čaju nemusia vykazovať rovnaké pozitívne zmeny v porovnaní s pitím tekutého zeleného čaju.

Zdroj: relife

Článok v PDF
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články