-3.5 C
Bratislava

Chcete zaradiť plávanie do svojho tréningového plánu? Tipy pre začiatočníkov

- Reklama -

Ak hľadáte spôsob, ako obohatiť svoj tréningový plán alebo chcete začať s novou rutinou, ktorá vám pomôže zlepšiť fyzickú kondíciu a celkové zdravie, plávanie je skvelou voľbou. Začiatky sú vždy ťažké, no keď sa do toho dostanete, budete sa sami seba pýtať, prečo ste nezačali už dávno. Aké výhody prináša a ako by mal vyzerať plavecký tréning začiatočníka?

Plávanie je skvelý šport! Toto sú jeho benefity

Plávanie, ako aeróbne cvičenie, prináša množstvo zdravotných benefitov bez ohľadu na vek či fyzickú kondíciu. Podieľa sa na zvyšovaní kardiovaskulárnej vytrvalosti, podporuje lepšie okysličenie tela a tiež efektívne spaľovanie kalórii. Okrem toho zapája rôzne svalové skupiny, a tak zvyšuje silu, flexibilitu a koordináciu. Ide o komplexné cvičenie, ktoré posilňuje celé telo a vďaka nízkej záťaži na kĺby je skvelou voľbou aj pre ľudí s rôznymi zraneniami a pohybovými obmedzeniami.

Plávanie je výborné nielen pre fyzickú kondíciu, ale tiež pre duševné zdravie – v našom tele sa pri plávaní, ako aj pri inej fyzickej aktivite, uvoľňujú endorfíny – jedny z tzv. hormónov šťastia, ktoré sú zodpovedné za dobrú náladu a pocit uvoľnenosti.

Postupné zvyšovanie náročnosti

Náročnosť plávania (vzdialenosť a tempo) zvyšujte postupne – predídete tak preťaženiu svalov a kĺbov, ktoré by mohlo viesť k vážnejším zraneniam. Optimálnou vzdialenosťou pre začínajúcich plavcov alebo ľudí, ktorí sa vracajú k plávaniu po dlhšej pauze, sú štyri kolá akéhokoľvek plaveckého štýlu – jedno kolo v štandardnom plaveckom bazéne zvyčajne predstavuje 100 metrov. Dôležité je pohybovať sa vlastným tempom a nestarať sa o to, čo robia v bazéne iní ľudia. Zamerajte sa na svoj vlastný pokrok.

Naučte sa koordinovať svoje pohyby

Pri všetkých plaveckých štýloch je dôležitá koordinácia pohybov nôh s rukami, čo nemusí byť spočiatku jednoduché. Začnite tým, že sa naučíte správnu techniku kopania. Použite kickback (plaveckú dosku), ktorá pomáha začiatočníkom lepšie pochopiť, ako správne kopnúť, čo je kľúčové pre efektívne plávanie. Plavec sa nemusí sústrediť na udržanie rovnováhy alebo pohyb rúk, keďže mu doska poskytuje dostatočnú podporu, čo umožňuje bezpečne sa sústrediť na techniku.

Základné štýly plávania

Existujú štyri hlavné plavecké štýly (znak, motýlik, prsia a kraul), pričom pre začiatočníkov sú najjednoduchšie prsia, ktoré sú charakteristické pomalším tempom. Pokiaľ si nechcete ponoriť hlavu, vyskúšajte plávanie znaku, pri ktorom je na rozdiel od ostatných štýlov hlava stále nad vodou – plavec leží na chrbte, takže hlava je prirodzene nad hladinou. Voda však vie aj tak často vniknúť do nosa, preto si môžete vziať štipec na nos.

Ako správne dýchať?

Správne dýchanie môže pomôcť udržiavať lepší rytmus plávania a stabilitu vo vode. Konkrétny spôsob dýchania sa odvíja od plaveckej techniky. Vo všeobecnosti je však lepšie dýchať ústami, nie nosom. To umožňuje rýchlejší a hlbší nádych. Skvelou pomôckou, ktorá pomáha udržiavať kontrolu nad dýchaním je štipec na nos. Využívajú ho nielen rekreační, ale aj profesionálni plavci.

Zdroj: Sponzorovaný článok
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články

Najnovšie články