-1.7 C
Bratislava

Čo je to bitcoin (BTC)?

- Reklama -

Bitcoin je prvá kryptomena typu peer-to-peer na svete. Vynašiel ho záhadný vynálezca Satoshi Nakamoto v roku 2009 a považuje sa za prvú digitálnu menu.

Bola to prvá kryptomena, ktorá prelomila niektoré základy vytvárania digitálnych peňazí, ktoré sa nedajú kopírovať ako bežné súbory. Kto to ale vynašiel a prečo to bolo také dôležité? To a ešte viac preskúmame nižšie.

Čo je to bitcoin?

Bitcoin je peer-to-peer kryptomena. Čo to znamená? Je to nový spôsob platby za tovar a služby, ako aj ukladanie hodnoty online, ktorý sa nespolieha na centralizovanú banku, vládu alebo poskytovateľa meny (fiat).

Fiat je menou ak hovoríme o mincách alebo papierových peniazoch.

Vytvorená je pomocou blockchainu, čo je zásadne nový spôsob prenosu údajov a hodnoty cez internet, všetko od sendvičov po domy sa dá kúpiť pomocou bitcoinu.

Vedel si?

Prvý oficiálny nákup pomocou bitcoinu bol za pizzu v máji 2010. Dve pizze Papa John’s boli vymenené za 10 000 BTC. 22. máj sa teraz oslavuje ako Bitcoin Pizza Day.

Kto vynašiel bitcoin?

Nikto to naozaj nevie naisto. Ale osoba alebo osoby, ktoré sú najpriamejšie zodpovedné, si o sebe hovorí ako o Satoshi Nakamotovi.

Vynálezca alebo vynálezcovia sa nazývajú Satoshi Nakamoto

Stručná história

V novembri 2008 bol na malom zozname adresátov pre fanúšikov kryptografie uverejnený príspevok s názvom Bitcoin: Peer-to-Peer Electronic Cash System . Autor sa volal Satoshi Nakamoto a vysvetlil, ako bude mena fungovať.

O niekoľko mesiacov neskôr, v januári 2009, bol vydaný softvér na vytvorenie meny a krátko nato nasledoval vôbec prvý blok, ktorý sa ťažil v sieti. Toto sa zvyčajne nazýva blok Genesis: Prvý blok v blockchaine.

Prvou identifikovateľnou osobou, ktorá sa zapojila do bitcoinu, bol programátor Hal Finney, ktorý si stiahol softvér potrebný na jeho spustenie a získal 10 bitcoinov, čo z neho urobilo vôbec prvú bitcoinovú transakciu, ktorá sa uskutočnila 12. januára 2009.

Satoshi Nakamoto a niekoľko ďalších istý čas ťažili v sieti tejto meny, kým záhadne zmizli a odovzdali kontrolu ďalšiemu programátorovi menom Gavin Andresen.

Čo také zvláštne na tom bolo?

Bitcoin urobil niečo, čo predtým nikto nedokázal.

  • Decentralizované – nikto ani skupina to nevlastni ani nekontrololuje.
  • Trustless (peer-to-peer) – na vykonávanie transakcií už nies ú potrebné žiadne ďalšie tretie strany.
  • Bez hraníc – peniaze by sa dali ľahko presunúť do celého sveta bez nutnosti výmeny.
  • Immutabile – Na rozdiel od dnešných finančných systémov sa to nikdy nedá zmeniť ani zvrátiť.
  • Zabránené dvojitému míňaniu – vyriešilo to problém, ktorý sa predtým pokúšali prelomiť mnohé digitálne meny, ale nepodarilo sa im to.
  • Bol to prvý proof-of-concept pre blockchain v akcii.

Vedel si?

Stratilo sa asi 25% všetkých bitcoinov. 13. novembra 2018 IT konzultant omylom vyhodil pevný disk so súkromnými kľúčmi k 7 500 bitcoinom. Táto strata má dnes hodnotu medzi 15 až 20 miliónmi dolárov (jan. 2019). Ojoj.

Ako sa bitcoin vyrába?

Predstav si zlato pod zemou. Vieme, že tam je, ale jeho hodnota je skrytá, kým ho baník „nevykope“. Vo svete bitcoinov miner objaví bitcoin vytvorený z „blokov“ všetkých transakcií prebiehajúcich v sieti a pridá ich do blockchainu.

V bielej knihe Satoshi Nakamota je zaznačené, že môže existovať iba 21 miliónov bitcoinov – zatiaľ však neboli objavené všetky. Pri súčasnej miere ťažby budú všetky „vykopané“ niekedy v roku 2140.

Ako získavať bitcoiny

Existujú tri hlavné spôsoby, ako ho získať:

  • Môžeš ich kúpiť za použitia bežnej meny (napríklad $, £, €) na burzách. Na ich uloženie a výmenu budeš potrebovať peňaženku a sadu kľúčov.
  • Môžeš sa stať baníkom a pokúsiť sa vyriešiť tajnú hádanku pre aktuálny blok, ktorá ťa odmení 12,5 BTC.
  • Môžeš ich vyhrať! Objavili sa stránky s hazardnými hrami, ktoré pomáhajú ľuďom míňať a vyhrať bitcoiny.

Vedel si?

Asi 1 000 ľudí vlastní takmer 40% všetkých bitcoinov, ktoré sú v súčasnosti v obehu.

Čo môžeš s bitcoinom robiť?

  • Nakúpiť si veci – za všetko sa dá zaplatiť bitcoinom od Tesly, domu, dovolenky, hier, vzdelania a dokonca aj právnej pomoci.
  • Hazardovať – ak máš šťastie, existuje celá rada webov s hazardnými hrami, ktoré akceptujú platbu bitcoinom.
  • Správa digitálnych práv – bitcoin – a blockchain, protokol, na ktorom je založený – môžu byť použité na to, aby pomohli hudobníkom a umelcom kontrolovať, kto má prístup k ich IP.
  • Identita – vďaka jedinečnému systému dvojitého kľúča používaného v bitcoinových peňaženkách by sa mohol stať hlavným spôsobom, ako sa identifikovať online.

Vedel si?

V roku 2013 FBI zarobila 48 miliónov dolárov predajom 144 000 bitcoinov, ktoré zadržala, zločincom používajúcich túto menu.

Bitcoin používa veľa elektriny. Až tak, že jedna transakcia spotrebuje takmer 4 000-násobok energie použitej pri spracovaní transakcie kreditnou kartou.

Budúcnosť

Vieme, že všetky bitcoiny vyťažia niekedy do roku 2140. Medzitým je budúcnosť bitcoinu a jeho hodnota neistá.

Obmedzenia kryptomeny – viedli k vytvoreniu ďalších desiatok špecializovaných altcoinov.

Existujú ľudia, ktorí tvrdia, že by sa z neho mohol stať uchovávateľ hodnoty, ako napríklad zlato v skutočnom svete. Ostatní zatiaľ chcú, aby to bol spôsob nákupu tovaru a služieb.

Budúcnosť bitcoinu je neistá. Potenciál blockchainu sa však ešte len začína.

Aktuálna hodnota bitcoinu

Zdroj: Decrypt, Kurátor: Petrem
4.9/5 - (9 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články