19.4 C
Bratislava

Ako vybrať turistické topánky na túry? Nepremokavá obuv na turistiku je najlepšia

- Reklama -

Cesta na vrchol môže niekedy poriadne bolieť. O to viac, ak sa na túru vyberiete v nesprávnej obuvi. Kvalitné turistické topánky sú pre spoznávanie prírodných krás nevyhnutnou podmienkou a výber by sa rozhodne nemal podceňovať. Dôvodom nie je len komfort a príjemný pocit počas celodennej túry, ale taktiež bezpečnosť. S nesprávnou obuvou sa ľahko môže stať, že môžete šliapnuť vedľa. Neviete ako si vybrať turistické topánky? Týchto 5 rád zaručene pomôže.

Detské, dámske či pánske turistické topánky

Tak ako pri každom druhu obuvi aj tu platí, že dámske či pánske turistické topánky sa ani zďaleka nelíšia len veľkosťou. Často ide o odlišný strih či anatomické tvarovanie, ktoré je prispôsobené typickému tvaru chodidla a odlišným fyzickým parametrom muža, ženy alebo dieťaťa. Či nakupujete v kamennom obchode alebo cez eshop, takéto delenie je základ preto, aby výber mohol začať.

Topánky na turistiku a náročnosť túry

To, že topánky budete vyberať na turistiku je zrejmé, no dôležité je definovať si to, akej záťaži budú topánky vystavené – náročnosť terénu, typ podkladu, ročné obdobie alebo dĺžka túry. Inú obuv si vyžadujú turistické chodníky v dolinách s podkladom hliny a štrku a iné obutie budete potrebovať pri zdolávaní skalných terás s kamenistým povrchom. Pri horskej turistike musíte rátať aj s tým, že sa stretnete s horskými potokmi, blatom alebo dokonca námrazou či snehom. Záleží, aké obdobie si pre túry vyberiete. Taktiež je rozdiel, ak máte v pláne 3-hodinovú prechádzku národným parkom alebo sa 6 hodín šplháte po hrebeňoch hôr.

Topánky na turistiku
Topánky na turistiku / Zdroj: Shutterstock

Vysoká alebo nízka turistická obuv

Ak sa pozrieme na kategórie turistickej obuvi, práve náročnosť terénu je určujúcim parametrom. Pre nenáročné prechádzky postačuje nízka outdoorová obuv, ktorá môže mať označenie aj ako vychádzková. Má nízku hmotnosť a mäkšiu podrážku. V tejto kategórii dokonca natrafíte aj na trekové sandále.

Vyššou kategóriou je hikingová turistická obuv. Objavia sa tu nízke i členkové modely. Hodia sa na ľahké aj stredne náročné túry. Bez problémov s nimi zvládnete tiež menej náročné horské výstupy. Majú o niečo tuhšiu podrážku, takže kamenistejší terén nie je pre komfort chodidla takou prekážkou. Všeobecne platí, že vysoká obuv poskytuje lepšiu ochranu pred vyvrtnutím členka.

Na vysokohorskú turistiku už odporúčame trekovú – trekkingovú obuv. Tá je vhodná na skalnatý a kamenistý terén. Materiály sú odolnejšie a podrážka je tvrdšia. Aj v tejto kategórii natrafíte na nízku alebo členkovú obuv na turistiku. Ak plánujete viacdňové vysokohorské túry, lepšou voľbou je vyšší komín topánky. Výnimkou nie sú ani zateplené modely vhodné do zimných podmienok.

Najvyššiu kategóriu v segmente predstavuje horolezecká alebo expedičná obuv. Topánky majú extrémne pevnú podrážku a medzipodošvu. Disponujú drážkami pre upevnenie horolezeckých mačiek. Sú vhodné na pohyb po nespevnenom teréne. Rátať treba s vysokou cenou. Na lezenie slúži approach turistická obuv. Má veľmi pevnú podrážku a spevnenú špičku (climbing zone). Špecifické je aj šnurovanie topánky pre, čo najlepšie dotiahnutie. Využívajú sa aj na ferratách alebo pri zdolávaní zvislých skalných stien.

Nepremokavá obuv a použité materiály

Topánky sú vyrábané najčastejšie zo syntetických materiálov a textílií alebo kombinujú kožu a syntetiku. Celokožená turistická obuv má svoje špecifiká, no mnohí na jej kvality nedajú dopustiť. Predovšetkým ide zväčša o bezšvové topánky, sú nepremokavé, odolné a predpokladá sa dlhá životnosť. Nevýhodou je zhoršená priedušnosť a vyššia cena.

Nepremokavá obuv
Nepremokavá obuv / Zdroj: Shutterstock

Textilný zvršok je priedušnejší, ľahší a pre mnohých aj z hľadiska komfortu ide o priaznivejšiu voľbu. Ak je zvršok vybavený membránou, obuv je nepremokavá a má lepšie izolačné vlastnosti. Dôležitá je aj podrážka, ktorá by mala mať štruktúrovane pre lepšiu priľnavosť, aby sa minimalizovalo riziko pošmyknutia. Dôležitá je aj vložka a medzipodošva – využívaná býva pamäťová pena alebo ortopedická – antibakteriálna vložka.

Ako vybrať veľkosť turistických topánok

Pri výbere správnej veľkosti je vhodné držať sa niekoľkých zásad. Kamenný obchod alebo eshop, je to jedno, máte možnosť si vyskúšať množstvo modelov a zistiť, aká výška a tvar topánky vám vyhovujú.

Dôležité je pri skúšaní mať obuté ponožky, ideálne hrubšie. Obuv vždy zašnurujte. Topánky si obujte a skúšajte nielen bežnú chôdzu, ale aj našľapovanie na špičky. Simulujete tak stúpanie do kopca. Ak je možné, ideálne sú na skúšku schody.

Pri skoku a následnom dopade zistíte či je chodidlo dobre fixované. Keď je topánka rozviazaná mali by ste byť schopní za pätu strčiť jeden prst. Pri zviazaní už ani náhodou. Pri niektorých modeloch platí, že je vhodnejšie ísť o pol alebo celé číslo vyššie.

Siahnuť sa oplatí po renomovaných značkách. Veľmi obľúbené sú turistické topánky Mammut, Garmont, Salewa alebo trekkingová obuv SalomonColumbia. Ak preferujete pravú kožu, celokožená turistická obuv BOSP vás môže osloviť. Navyše ide o slovenského výrobcu.

Zdroj: spotrebitelskytest.sk
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články