14.8 C
Bratislava

Jednoduché tipy, ako mať zdravé a krásne stromy aj na vašej záhrade

- Reklama -

Stromy sú napriek ich kráse a významu, často zanedbávané. Dôvodom je ich výška, v ktorej sú pre úpravu náročnejšie. Avšak, aj o tie najvyššie porasty na záhrade sa môžete s menším úsilím veľmi jednoducho postarať.

A s nasledujúcimi tipmi starostlivosti sa o tom môžete presvedčiť.

Správna starostlivosť o korene je základ

Aby ste si s lahodnou chuťou príjemnej čučoriedkovej cigarety mohli užiť pobyt na čerstvom vzduchu plným priehrštím, je potrebné sa o krásu svojho okolia starať. A začať treba najpevnejšími porastmi. Udržujte okolie v oblasti kmeňov stromov čo najotvorenejšie. Samozrejme, že prerastené okolie stromu neublíži, no starostlivosť a úprava okolia v oblasti kmeňa podporí lepší rast a vývoj dreviny.

Dôvodom je, že zarastené okolie kmeňa stromu trávou alebo burinami zabraňuje presakovaniu vody ku koreňom stromov, čím trpia suchom a nedostatkom živín. Dajte si preto pozor, čo budete v okolí vašich stromov vysádzať a v akom stave je ich okolie.

Nezabudnite na včasný orez

Zhnité a krížiace sa konáre treba odstrániť – to je súčasť pravidelnej starostlivosti o stromy. Samozrejme, nie o všetky. Hlavne v prípade ovocných stromov pravidelný rez zaisťuje správnu násadu plodov a udržiava stromy dlhodobo vitálne. No aj mladé okrasné dreviny sa dajú dať do formy správnym rezom, na ktorého vykonanie, ak sú stromy vysoké, si môžete zavolať odborníkov na výškové práce z Banskej Bystrice.

Aplikujte špeciálnu „kozmetiku“

Pokiaľ máte kompletný orez stromov za sebou, netreba zabudnúť na starostlivosť o samotný kmeň a kôru stromu.

Vápenný náter slúži ako ochrana pred mrazom pre voľne stojace okrasné a ovocné stromy, tiež odrádza hladnú zver a ako druh krému na vrásky zabraňuje tvorbe machu.

Natrite celý kmeň a základňu prvých konárov. Biela farba odrazí slnečné lúče, aby sa kmeň cez deň nezohrieval a vysoký teplotný rozdiel voči mrazivým nociam sa nevybíjal v pozdĺžnych trhlinách. Rovnaký efekt majú aj biele plastové návleky, ktoré sa dajú omotať okolo kmeňa. Vápenná farba tiež zaisťuje prezimovanie stromov bez škodcov.

Dbajte na „pitný režim“

K pravidelnej starostlivosti o strom samozrejme patrí aj pravidelné polievanie. A nakoľko vedia byť veľké stromy poriadne smädné, s malou krhličkou takáto starostlivosť nekončí. Najmä plytkokoreniace rastliny , ako sú buk, magnólia a väčšina ovocných stromov, by sa mali v prvých rokoch po výsadbe v suchom lete dôkladne polievať, v horúcom období aspoň raz týždenne. Najlepšie je jednoducho položiť záhradnú hadicu na rošt stromu, otočiť kohútikom a nechať 10 až 15 minút tiecť vodu. V závislosti od veľkosti stromu by malo do zeme vsiaknuť aspoň 50 až 200 litrov vody, na čo môžete využiť tú dažďovú.

Stromy sa vám za tento prístup odvďačia svojou krásou a príjemným tieňom.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný.
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články