1.4 C
Bratislava

Triky, vďaka ktorým zabudnete na problémy so spánkom veľmi rýchlo

- Reklama -

Spánok je pre telo veľmi dôležitý proces, počas ktorého sa telo uvoľní a zároveň naberie energiu na ďalší deň. Ako to už ale chodí, úspech celej operácie vždy závisí od dobrej prípravy. Správna príprava na kvalitný spánok však nezačína 5 minút pred vstupom do postele, ale oveľa skôr. 

Cieľom je dostať svoje telo do spánkového režimu tak, aby bol spánkový tlak veľmi vysoký a do postele sa vám chcelo ísť iba spať.

Začnime teda našimi trikmi, ktoré by vám v tejto snahe mali pomôcť.

Žiadne svetlo

Veľkým zabijakom spánku je svetlo. Avšak, nielen to prirodzené denné, ktoré sa dá veľmi jednoducho v spálni regulovať kvalitnými záclonami, ale aj svetlo vychádzajúce z tabletov alebo mobilov.

Modré svetlo je súčasťou slnečných lúčov a pomáha vášmu mozgu pochopiť, že je deň a vy ste hore. Ak preto tesne pred zaspávaním pozeráte televíziu alebo hráte hry na mobilnom telefóne, váš mozog verí, že je ešte denné svetlo.

Nevytvára sa u vás spánkový hormón melatonín a vy sa neunavíte. Aj keď sa vám nejakým zázrakom podarí zaspať hneď po pozeraní televízie, vaše telo potrebuje ďalšie 2 hodiny na to, aby produkovalo melatonín, ktorý potrebuje na lepší spánok. Skúste to zmeniť a minimálne obmedziť pred spánkom pozeranie do mobilu.

Posteľ používajte iba na spanie a intímne zblíženie

Svoj výkon dokážeme zvýšiť až o 30 % vyvinutím rutín, ktoré sú prepojené s konkrétnymi miestami. Toto sa tiež nazýva kondicionovanie alebo priming.

Keď si vaša hlava spojí posteľ s miestom, kde robíte všetko možné, len nie spíte, spočiatku len veľmi ťažko rýchlo zaspíte.

Na druhej strane, ak posteľ naozaj používate len na spanie, vaša myseľ sa dokáže prispôsobiť a hneď vie, čo robiť, keď si do nej ľahnete. Vybavte si ju pre ešte väčší komfort špeciálnym pružinovými matracmi a zaspávanie bude bezproblémové.

Izolujte interiér spálne pred vysokými teplotami a hlukom

Počas svojej nečinnosti sa ochladzujú nielen stroje, ale aj ľudské telo. Kým spíme, telesná teplota klesá asi o 1,5 °C. To znamená, že telo dokáže vypnúť a tým sa lepšie zotaviť. Tomuto procesu napomáha, ak má spálňa chladnejšiu izbovú teplotu. Ideálnych je 17 až 21°C, o ktoré sa postará včasné vetranie.

Nezabudnite pritom izolovať interiér spálne pred hlukom z ulice, pretože naše telo vníma svoje okolie aj prostredníctvom sluchu. Pomôcť môžu kvalitné žalúzie na oknách či kročajová izolácia pod kvalitnou podlahou ter Hürne.

Žiadny kofeín po 16:00

Ak sa chcete dobre vyspať, po 16:00 by ste už kofeín nemali prijímať. Či už ako kávu, čierny alebo zelený čaj, čokoládu, tablety alebo iné formy, ktoré ho obsahujú.

Kofeín používame na zvýšenie sústredenia, lepší výkon a prebudenie, čo je presný opak našej snahy. Najhoršie na tom je, že v tele sa drží veľmi dlho, polčas rozpadu má zhruba niekde okolo 4 hodín, čo znamená, že každé 4 hodiny sa jeho obsah v tele zníži na polovicu.

V praxi to funguje tak, že po 4 hodinách máte v tele 50 % kofeínu, po 8 hodinách 25 %, po 12 hodinách 12,5 % atď. Odborníci na spánok preto odporúčajú, aby ste poslednú konzumáciu kofeínu  vykonali 6-8 hodín pred spánkom.

Uvidíte, že spolu s ostatnými odporúčaniami to zaberie!

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný.
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články