Ako zdaniť kryptomeny na Slovensku a v Česku?

- Reklama -

Zdaňovať alebo nie? Odpoveď je jednoduchá. Dane platiť treba. Je jedno, či je to zisk z predaja bitcoinu alebo zisk z ťažby ETH (Ethereum). Zaplatiť daň musíš aj z výmeny kryptomeny za inú kryptomenu.

Daňovník by mal pri podaní daňového priznania použiť ten kurz, ktorý bol platný v momente predaja kryptomeny.

Zdaňuješ zisk, teda rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou, ponížený o transakčné náklady, ktoré ti vznikajú pri kúpe a predaji. 19% je daň, 14% sú zdravotné odvody.

Dane platiť treba

Daň sa platí aj keď sa kryptomena vymenila za tovar, služby alebo inú virtuálnu menu. Presne tak. Keď napríklad hodnota Bitcoinu stúpne a ty ho vymeníš (nakúpiš) za Ethereum, musíš daň zo zisku zaplatiť aj keď zamieňaš a predávaš jej časť.

Ak zisky z predmetného roku nezdaníš a daňový úrad na to príde o dva alebo tri roky neskôr, spätná daň a penále budú vysoké, čiže to ignorovať vyslovene neodporúčame.

Vláda môže od teba vymáhať nezaplatené dane aj o pár rokov, keď Európska Únia zreguluje kryptomeny buď si istý, že potom si poriadne priplatíš. Novela zákona z októbra 2018 jasne špecifikuje, ako daniť na Slovensku zisky z kryptomien. Viac informácií o zdaňovaní kryptomien, ale aj dane z ťaženia.

Používaš burzu Coinbase?

V tom prípade by si mal rozhodne upriamiť pozornosť na ich prvý transparency report, v ktorom odhalili, ako intenzívne daňováci po celom svete vyšetrujú daňové úniky zo zisku, z držania či obchodovania s kryptomenami.

Vo svete existuje niečo ako prezumpcia neviny a daňováci musia mať dôvodné podozrenie, aby si mohli vypýtať informácie o konkrétnej osobe.

Ideálne je vybaviť si živnosť a daniť v Česku, kde zaplatíš iba 15%. Na Slovensku pri živnosti, cez ktorú by si vykázal zisk, to môže byť aj 35%.

Zdaňovať alebo nie?

Ak nechceš platiť dane a poistné do zdravotnej poisťovne, ostáva ti investovať skôr do cenných papierov obchodovaných na burze ako do Bitcoinu. Ak budeš cenné papiere držať aspoň jeden rok neplatíš z nich dane. Daň z výnosu neplatíš, neplatia sa dokonca ani zdravotné odvody.

 

Dá sa to obchádzať?

Neodporúčame. Nákup kryptomien je anonymné iba do chvíle, pokiaľ nie je spojené tvoje aktívum v krypte s tvojou osobou. Ak obchoduješ na burze kde krypto držíš a zisk si vyberieš v ktorejkoľvek FIAT mene, si prakticky vystopovateľný. Zdaňovať tento zisk teda musíš.

Aby si nebol vystopovateľný musel by si nakupovať na čiernom trhu mimo burzu. Prípadne z burzy tvoje aktívum stiahnúť do hardvérovej peňaženky a vyberať si hotovosť z bitcoinmatoch.

O iných možnostiach sa porať s odborníkom alebo dobrým účtovníkom. Ako poznáš dobrého účtovníka? O tom je jeden vtip. Spýtaj sa účtovníka koľko je 2+2. Dobrý účtovník ti nepovie, že 4, ale spýta sa ako to chceš.

Zdroj: Relife

Článok slúži iba pre prehľad, nepovažuj ho za investičné alebo daňové poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Rovnako aj zákony sa menia a sú legislatívne rozdiely pre právnické a fyzické osoby. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.

Ak si našiel v článku chybu, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najnovšie

- Reklama -CBD
- Reklama -

Najčítanejšie