6.8 C
Bratislava

Život bez odpočinku a dovolenky? Toto hrozí workoholikom

Napriek tomu, že je práca pre naše šťastie a bezstarostný život veľmi dôležitá, plnenie pracovných úloh na úkor svojho osobného voľna nás môže v konečnom dôsledku o všetko, čo sme si doteraz vybudovali, veľmi rýchlo pripraviť. A to najmä vtedy, ak pre nedostatočný odpočinok po práci telo prestane normálne fungovať a potom už nie sme na druhý deň schopní si na seba dostatočne zarobiť.

Aby ste sa tomu vyhli, skúste aspoň na pár dní zmeniť prostredie, vymeniť vo vozidle potrebné autodiely a vydať sa na cestu za novými zážitkami, ktoré vás naplnia novou energiou a pomôžu nielen organizmu, ale aj psychike zabudnúť na všetko nepríjemné trápenie.

Dovolenka a odpočinok v príjemnom prostredí má pre naše telo veľký zmysel a my vás o tom presvedčíme.

Znížená kvalita pracovného aj osobného života

Chronický stres a neustále duševné preťaženie môžu viesť k nepríjemným následkom v podobe vývoja neurózy. Takýto nestabilný emocionálny stav potom ovplyvňuje váš pracovný aj osobný život.

Neuróza sa najčastejšie vyskytuje u mužov vo veku 35-45 rokov. Tento stav vám hrozí, ak vaša práca trvá viac ako 10 hodín denne a myšlienky na ňu vás neopustia ani po odchode z kancelárie.

Ohrození sú tiež ľudia, ktorí kombinujú niekoľko zamestnaní, majú nepravidelný rozvrh práce, pracujú neskoro v noci a neboli dlho na dovolenke niekoľko rokov. V takomto prípade vás už nezachráni ani striedanie práce s niekoľkými dňami voľna.

Aby ste sa tomu vyhli, skúste zmenu životného štýlu obohatiť aj o správnu intenzitu relaxu a odpočinku v určitých a pravidelných intervaloch. A začať s tým môžete už toto leto, kúpiť si pekné pánske plavky je predsa ten najmenší problém.

Ktorá práca unavuje najviac?

V podstate asi každá, ak ju vykonávate na úkor spomínaného osobného voľna. Svojou povahou je ale škodlivá aj práca spojená s neustálou komunikáciou s ľuďmi a s konfliktnými situáciami. Ak myslíte na prácu večer, pred spaním, cez víkendy, na dovolenkách, je to prvý signál, ktorý vám hovorí, že musíte v záujme zachovania svojho duševného a fyzického zdravia v živote niečo zmeniť.

Podľa povahy práce sa dá prepracovanie rozdeliť aj na fyzické a psychické. Fyzické prepracovanie nastáva v dôsledku tvrdej práce spojenej s neustálym napätím určitých svalových skupín. S duševnou únavou sú mozgové bunky vyčerpané z neustáleho preťaženia. Duševná únava sa však lieči ťažšie, pretože fyzicky sa začína prejavovať, keď proces už zašiel ďaleko.

Psychickú únavu sprevádza vo väčšine prípadov porucha spánku. Na výkon má ale vplyv aj vek. Zistilo sa, že vo veku 18-20 rokov má človek najvyššiu intenzitu intelektuálnych a logických procesov. Do 30. roku života sa znižuje o 4 %, v 40-ke o 13 %, v 50-ke – o 20 % a vo veku 60 rokov – o 25 %.

Preto treba svoju prácu a odpočinok prispôsobiť aj vášmu veku.

Prázdniny potrebujú aj dospelí

Aj keď máte veľa povinností, pracovných či domácich, mali by ste mať každý deň nejaký osobný čas na relaxáciu. Je dobré, ak je tento čas pre rodinu nedotknuteľný.

Ak je naopak váš jediný odpočinok iba spánok, telo si skôr alebo neskôr „vezme“ to, čo potrebuje najčastejšie vo forme fyzického nepokoja a zdravotných problémov. Preto, ak ste zvyknutí NEodpočívať, ale iba „prepínať“ z jednej starosti na druhú, je na čase si zbaliť veľké cestovné kufre a túto užitočnú zručnosť si dokonale precvičiť a užiť časť prázdnin spolu s deťmi alebo blízkou rodinou na dovolenke.

Nezabúdajte ale ani na prestávky počas práce. Vedci vyp24očítali, že 5-10 minút zvyčajne stačí na odpočinok po hodine tvrdej práce. Ak tvrdo pracujete tri hodiny po sebe bez prerušenia, potom sa bude telo zotavovať celú hodinu.

Pre maximálne zdravie a dobrý výkon počas celého roka je tiež dôležité, aby ste mali dovolenku  najmenej 3 – 4 týždne. Môžu ísť po sebe, je však lepšie rozdeliť si dovolenku na dve časti a každých šesť mesiacov sa v práci pozastaviť a úplne vypnúť. Uvidíte, že výsledky budú ohromujúce.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný. Náhľadový obrázok: Shutterstock
4.7/5 - (6 hodnotení)

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

Súvisiace články