22.8 C
Bratislava

Ako funguje oximeter a prečo by mal byť súčasťou tvojej lekárničky

- Reklama -

Pulzný oximeter je nevyhnutnosťou pre domácnosti. Zariadenie kontroluje dôležité štatistické údaje, ako sú hladiny kyslíka v krvi, srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Hoci tieto čísla nemusia pre širokú verejnosť veľa znamenať, pomáhajú zdravotníkom a lekárom lepšie pochopiť tvoj zdravotný stav, nielen počas pandémie.

Aká je funkcia Oximetra?

Účelom pulznej oximetrie je skontrolovať, ako dobre tvoje srdce pumpuje kyslík cez tvoje telo. Môže sa použiť na sledovanie zdravia osôb s akýmkoľvek typom ochorenia, ktoré môže ovplyvňovať hladinu kyslíka v krvi.

Dokáže rýchlo detekovať aj malé zmeny v tom, ako efektívne sa kyslík prenáša do končatín najďalej od srdca, vrátane nôh a rúk. Hlavným účelom pulznej oximetrie je skontrolovať, ako dobre tvoje srdce pumpuje kyslík cez tvoje telo.

Čo je oximeter a ako funguje?

Pulzná oximetria meria, koľko kyslíka hemoglobínu v tvojej krvi nesie. Toto sa nazýva nasýtenie kyslíkom a je to percento (skóre zo 100). Pulzný oximeter je malé sponkovité zariadenie, ktorý využíva senzor umiestnený na špičke prsta alebo ušnom laloku. Najčastejšie sa dáva na prst a často sa používa v prostredí kritickej starostlivosti, ako sú pohotovosti alebo nemocnice.

Ako funguje

Krvou v prste prechádzajú malé lúče svetla, ktoré merajú množstvo kyslíka. Robí to meraním zmien absorpcie svetla v okysličenej alebo odkysličenej krvi.

Pulzný oximeter ti tak bude vedieť povedať o tvojich úrovniach saturácie kyslíkom spolu s tvojou srdcovou frekvenciou.

Pulzná oximetria je zvyčajne dosť presný test. Platí to najmä pri použití vysoko kvalitného zariadenia, ktoré sa dá zakúpiť vo väčšine nemocníc a lekárni. My sme vyskúšali zančku Jumper.

Oximeter skúsenosti
Oximeter skúsenosti / Zdroj: relife.sk

Je oximeter presný?

Všetky oximetre poskytujú výsledky s dvojpercentným rozdielom v oboch smeroch. Ak bol tvoj odpočet napríklad 82 %, tvoja skutočná úroveň nasýtenia kyslíkom (saturácia) môže byť kdekoľvek od 80 do 84 percent. Najlepším spôsobom, ako test vykonať, je sedieť. Najlepším prstom pre meranie je prostredník alebo ukazovák.

Na presnosť môžu mať vplyv faktory ako pohyb, teplota alebo lak na nechty. Spravidla by viac ako 89 percent tvojej krvi mal obsahovať kyslík. Toto je úroveň nasýtenia kyslíkom, ktorá je potrebná na udržanie zdravia tvojich buniek a tvojho tela.

Úroveň nasýtenia kyslíkom 95 % sa považuje za normálnu pre väčšinu zdravých jedincov. Úroveň 92 % naznačuje potenciálnu hypoxémiu alebo nedostatok kyslíka dosahujúceho tkanivá v tele. Pulsomer je najmenej presný, keď kyslík – saturácia sú nižšie ako 80%. Napríklad saturácia pulzného oximetra 90% môže predstavovať saturáciu arteriálnej krvi 86-94%.

Počas liečby by si mal zmenu saturácie oznámiť tvojmu ošetrujúcemu lekárovy a v prípade jeho nedostupnosti a poklesu saturácie pod 89% a sťaženého dýchania kontaktuj záchranu službu.

Lekár ti bude vedieť povedať, aké budú ďalšie kroky. Ak doma používaš pulznú oximetriu, bude ťa informovať, ako často máš údaje odpočítavať a čo robiť, ak stúpnu nad alebo pod určitú úroveň.

Čo je pi% v oximetri

Perfusion Index alebo PI je relatívne hodnotenie sily impulzu na monitorovanom mieste. Základné hodnoty PI v horných končatinách sa pohybovali od 3,10 do 12,13.

PI hodnota sa pohybuje v rozmedzí od 0,02% (veľmi slabá sila impulzu) do 20% (veľmi silná sila impulzu).

Ako oximeter používať

  • Vložte prst do prístroja (špičkou prsta nadol) najlepšie prostredník.
  • Stlačením tlačidla spustite meranie.
  • Počkajte aspoň 7 sekúnd na výsledok.
  • Rozsah saturácie u zdravých ľudí je medzi 93 a 99%.
  • Rozsah srdcového rytmu je 60-90 úderov za minútu.

Úrovne saturácie testovaného prístroja

  • Saturácia rovná alebo vyššia ako 95% – primeraná úroveň.
  • Saturácia 90-95% – monitorujte svoju úroveň saturácie.
  • Saturácia pod 90% – riziko hypoxie – kontaktujte svojho lekára.
  • Saturácia pod 80% – hypoxia – urgentná lekárska pomoc.
  • Saturácia pod 70% – riziko straty vedomia.

Vyskúšaný máme Jumper JPD-500F s certifikátom CE (certifikát zhody) vydaným autorizovaným notifikovaným orgánom EÚ: TÜV SÜD PRODUCT SERVICE GMBH RIDLERSTR 65, D-80339 MÜNCHEN, NEMECKO

Ceny oximetrov sa pohybujú od 10€ do 100€. My sme sa rozhodli pre kvalitnejší oximeter a môžeme ho odporúčať. Ďalši odporúčané značky oximetrov sú Contec (ideálne model CMS50DL alebo CMS50M za cca 16€), Zacurate, Beurer, Babys.

Zdroj: relife.sk, Healthline, Verywellhealth Kurátor: Petrém

 

- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články