30.9 C
Bratislava
pondelok, 6 júla, 2020

Naučia ťa rozumieť peniazom – Finančná gramotnosť pre školy

Znalosti, zručnosti a skúsenosti vo svete financií.

Vzdelávaniu v oblasti finančnej gramotnosti sa venuje veľa pozornosti. Inšitúcii a projektov vzniklo veľa. Vedeli ste, že dlhodobo sa tejto oblasti na Slovensku venuje vzdelávacia organizácia Junior Achievement (JA Slovensko)?

Práve vzdelávaci program Ja a peniaze bol vytvorili v súlade s Národným štandardom finančnej gramotnosti. Je pravidelne odporúčaný aj v Pedagogicko-organizačných pokynoch.

Finančná gramotnosť Slovensko
PISA testovanie – Finančná gramotnosť na Slovensku / Zdroj: Relife.sk

Finančá gramotnosť na škole

Učiteľom 1. stupňa základných škôl ponúka organizácia možnosť vzdelávať žiakov v oblasti finančnej gramotnosti formou zážitkového učenia. Žiaci sa naučia orientovať sa v základných pojmoch z oblasti finančnej gramotnosti a osvoja si základné zručnosti pre efektívne riadenie a plánovanie svojej finančnej budúcnosti.

Poviete si super, ale prečo to nie je na našej škole? Každá škola má teraz možnosť zapojiť sa do programu dobrovoľne. Zapojená škola môže potom poslať učiteľa na školenie. Ten bude riadne vyškolený organizáciou JA Slovensko. Takúto možnosť absolvovať vdelávanie je žiadúce. Kontinuálne inovačné vzdelávanie je ideálny spôsob ako sa vzdelávať počas celého obdobia učiteľského povolania.

A to, že je ich vzdelávanie úspešné svedčia aj výsledky.

Výsledky testovania žiakov

74% stredoškolákov uspelo vo výstupnom testovaní na finančnú gramotnosť (Test na finančnú gramotnosť sa považuje za úspešný po dosiahnutí hranice min. 75 %). Pri vstupnom testovaní to bolo 13% stredoškolákov. Viac ako polovica žiakov zo základných škôl, ktoré sa zapojili do vzdelávacieho programu zvládlo výstupné testovanie a to aj napriek tomu, že ich pri stupnom testovaní uspeli len 3%.
/ Zdroj údajov: Viac ako peniaze, Ja a peniaze

„Finančná gramotnosť je oblasť, ktorú by sme si mali rozvíjať neustále. Obzvlášť to platí pre žiakov základných a stredných škôl. Ak už v škole majú prístup ku kvalitnému a zmysluplnému vzdelávaniu, lepšie porozumejú všetkým základným princípom finančnej gramotnosti. Neskôr, v produktívnom veku, tak budú mať veľkú výhodu a menej starostí. Aj dnešná doba nám ukazuje, že správať sa zodpovedne a pochopiť základné princípy finančnej gramotnosti je pre jedinca veľmi dôležité. Tomu sa už 8 rokov venujeme v programe Viac ako peniaze, kde vzdelávame aj učiteľov, ktorí so žiakmi ďalej pracujú. Okrem pravidelne aktualizovanej online učebnice, majú k dispozícii aj prístup k databáze viac ako 300 rôznych aktivít a možnosť spolupracovať s odborníkmi z praxe. Peter Kalčevský, programový riaditeľ Junior Achievement Slovensko.

Učitelia, ktorí majú záujem vzdelávať sa v oblasti finančnej gramotnosti a zapojiť sa do vzdelávacieho programu Ja a peniaze alebo Viac ako peniaze majú jedinečnú príležitosť učiť svojich žiakov finančnú gramotnosť zážitkovým spôsobom.

Organizácia poskytne učiteľom komplexné vzdelávanie a metodický tréning v danom programe. JA Slovensko poskytuje vzdelávanie na základe akreditácie vydanej MŠVVaŠ SR.

Zdroj: relife, jaslovensko

Najčítanejšie

Wirecard spôsobila kolaps v službách online bankovníctva

Dňa 26. júna úrad pre finančné riadenie pozastavil povolenie na prevádzkovanie spoločnosti Wirecard Card Solutions Limited (spoločnosť, ktorá vydáva karty a spracováva transakcie). Subjekt Spojeného kráľovstva, spoločnosť Wirecard...

Skúsenosti s O2 eSIM

Službu eSIM (embeddedSIM) ponúka operátor O2 od konca apríla 2020. Stačí sa zastaviť v ktorejkoľvek O2 predajni, kde dostaneš kartičku eSIM s vytlačeným QR...

Xiaomi Mi 10 Pro posúva limity. Toto sú jeho kľúčové vlastnosti a cena

Mi 10 Pro bol uvedený na trh 13. februára 2020. V Európe sa začal predaj v apríli. Má 6,67-palcový dotykový displej s rozlíšením 1080x2340...

Ako si ušiť rúško? Jednoduchý návod.

Návod ako si vyrobiť rúško doma a aký materiál chráni najviac S vypredanými respirátormi a rúškami počas pandémie koronavírusu bude musieť veľa ľudí robiť to,...

Beats Studio3 Wireless vs Sony WH-1000XM3

Prečo sú Sony WH-1000XM3 lepšie ako Beats Studio3 Wireless? Mám ich vyskúšané. Oceníš ich doma aj v práci. Porovnanie 16h dlhšia výdrž batérie (bez ANC 38 hodín vs. 22...