16.4 C
Bratislava
utorok, 7 júla, 2020

Kamaráti im spočiatku neverili, teraz chce byť každí súčasťou tímu.

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_color=”rgba(255,255,255,0)” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_opacity=”0.5″ border_style=”solid” padding_top=”20px” padding_bottom=”20px”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_2″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_images picture_size=”auto” hover_type=”none” autoplay=”yes” columns=”1″ column_spacing=”0″ show_nav=”yes” mouse_scroll=”yes” border=”no” lightbox=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility”][fusion_image image=”https://relife.sk/wp-content/uploads/2017/04/assum-core-ja-firma-1024×683.jpg” image_id=”2906″ linktarget=”_self” alt=”Assum Core – coffee ready to eat” /][fusion_image image=”https://relife.sk/wp-content/uploads/2017/04/17834139_10155273451234052_243022657845931892_o-1024×683.jpg” image_id=”2868″ linktarget=”_self” /][fusion_image image=”https://relife.sk/wp-content/uploads/2017/04/17545584_10155273451399052_3188382164656696768_o-1024×683.jpg” image_id=”2869″ linktarget=”_self” /][fusion_image image=”https://relife.sk/wp-content/uploads/2017/04/DSC_0321-1024×683.jpg” image_id=”2876″ linktarget=”_self” alt=”Víťazi súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov 2017″ /][/fusion_images][/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” undefined=”” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”0 0px 0px 0px” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_text]

Na 22. ročníku JA Veľtrhu podnikateľských talentov 2017, ktorý sa konal pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku, boli v Košiciach ocenené najlepšie študentské firmy. JA Firma Assum (Košice, Gymnázium, Poštová 1) na celoslovenskej súťaži, ktorú každý rok organizuje nezisková vzdelávacia organizácia JA Slovensko, získala množstvo ocenení. JA Firma Assum postupuje do TOP Finále JA Firiem (11. máj, Bratislava). Ocenenie TOP tím Aplikovanej ekonómie – je ocenením Tvorivosti, Odvahy a Podnikavosti študentov zapojených do vzdelávacieho programu JA Aplikovaná ekonómia. JA Slovensko toto ocenenie udeľuje každoročne študentskej firme na základe výsledkov jej celoročnej práce, účasti a umiestnení na súťažiach, tvorivého a inovatívneho prístupu pri riadení firmy. Víťaz z TOP Finále postupuje na medzinárodnú súťaž Company of the Year Competition v Bruseli.

Študenti z JA Firmy Assum okrem postupu do TOP Finále získaly 1.miesto v kategórií Google Digitálna garáž, 2.miesto v kategórií MARPEX Úžitkový produkt, 1.miesto v kategórií S&T Marketingová prezentácia a 2. miesto v kategórií AT&T Manažérsky tím.

Vzdelávací program JA Firma sa vyučuje ako súčasť programov JA Aplikovaná ekonómiaJA Podnikanie v cestovnom ruchu II.

V tejto fáze výučby si študenti zakladajú skutočnú firmu, simulujúcu akciovú spoločnosť a musia prejsť všetkými krokmi podnikania od založenia, plánovania činnosti, cez marketingový prieskum trhu , vlastnú činnosť až po likvidáciu  firmy a rozdelenie zisku ku koncu školského roka. Vďaka tejto praktickej skúsenosti, ktorá je medzi študentmi programu JA Firma veľmi obľúbená, získavajú študenti možnosť aplikovať teoreticky nadobudnuté skúsenosti o fungovaní podnikateľského subjektu okamžite v praxi. Učia sa tak nielen ekonómiu, ale aj  byť zodpovednými,  vedieť sa rozhodovať a viesť firmu.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_opacity=”0.5″ border_style=”solid” padding_top=”0px” padding_bottom=”0px”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_text]

Vyspovedali sme Prezidenta JA Firmy Assum Lukáša Tabáka.

Ľudia kávu milujú. Spotreba kávy každoročne stúpa. Ako vás napadlo, alebo čo vás viedlo k výrobe kávového produktu v tejto forme?
Zistili sme,  že Slováci patria na 6. miesto v spotrebe kávy a taktiež sme chceli ľudom ušetriť čas, peniaze a preto sme sa rozhodli ukázať ľuďom nový spôsob konzumácie kávy.

Určite sa vás pýtalo okolie na Váš nápad a činnosť v JA Firme. Ako reagovali rodičia a kamaráti realizovať podnikateľský nápad priamo na škole?
Rodičia nás v tomto projekte jednoznačne podporujú. Kamaráti tomu spočiatku neverili na 100% no v súčasnosti chce byť každí súčasťou nášho tímu.

Aké skúsenosti ste získali a čo vám priniesla účasť JA Firmy Assum na veľtrhu?
Naša firma nám dovolila reálne nazrieť do sveta podnikania. Naučila nas komunikácii, účinnejšieho marketingu ale aj spolupráci v tíme no uvedomujeme si, že stále sme na začiatku našej cesty. Účasť na veľtrhu nás utvrdila v tom, že sme na správnej ceste k splneniu našich ambícii. Uvedomujeme si, že naše ambície sú vysoké, no iba neustálym zdokonaľovaním vo všetkých smeroch podnikania môžeme tieto ambície naplniť.

Akú úlohu zohrával v JA Firme učiteľ?
V našej JA firme hrá učiteľ veľmi dôležitú rolu. Bez nej by sme určite neboli tam kde sme dnes . Pomáha nám svojimi skúsenosťami a prehľadom z oblasti podnikania. Usmerňuje nás, motivuje a zároveň aj brzdí pred našimi zbrklými rozhodnutiami.

Končí vaše podnikanie po skončení školského roka alebo uvažujete sa posunúť s nápadom ďalej?
Väčšina týchto JA firiem končí po skončení školského roku. My sme presvedčení, že náš produkt ma oveľa väčšiu životnosť ako jeden školský rok. Bolo by na škodu zahodiť takto rozpracovaný projekt a preto určite chceme s naším produktom pokračovať.

Spýtali sme sa aj pani učiteľky Evi Wolfovej ako vníma účasť študentov na súťažiach. V čom vidíte ich posun či zmenu v porovnaní iných študentov, ktorí nie sú súčasťou podobných projektov?
Prínos tohto projektu/súťaže pre študentov je obrovský. Naučia sa lepšie komunikovať a jednať s rôznym typom ľudí. Prostredníctvom projektu sa dotknú reálnych situácii a problémov, ktoré sú nútení riešiť. Študentom sa rozvíjajú tzv. soft skills, musia pracovať v tíme, či viesť tím. Najväčší prínos vidím však v tom, že študenti sú nútený prijať zodpovednosť za svoje konanie, pozíciu a študentskú firmu ako takú, že si uvedomia, že od ich práce závisí práca iného človeka, kolegu.

Mojim cieľom je, aby si behom roka uvedomili, že ako ich firma a podnikanie dopadne závisí len od nich, že problém je len iné pomenovanie pre výzvu a hranice a obmedzenia si určujú len oni sami.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Najčítanejšie

Wirecard spôsobila kolaps v službách online bankovníctva

Dňa 26. júna úrad pre finančné riadenie pozastavil povolenie na prevádzkovanie spoločnosti Wirecard Card Solutions Limited (spoločnosť, ktorá vydáva karty a spracováva transakcie). Subjekt Spojeného kráľovstva, spoločnosť Wirecard...

Skúsenosti s O2 eSIM

Službu eSIM (embeddedSIM) ponúka operátor O2 od konca apríla 2020. Stačí sa zastaviť v ktorejkoľvek O2 predajni, kde dostaneš kartičku eSIM s vytlačeným QR...

Xiaomi Mi 10 Pro posúva limity. Toto sú jeho kľúčové vlastnosti a cena

Mi 10 Pro bol uvedený na trh 13. februára 2020. V Európe sa začal predaj v apríli. Má 6,67-palcový dotykový displej s rozlíšením 1080x2340...

Ako si ušiť rúško? Jednoduchý návod.

Návod ako si vyrobiť rúško doma a aký materiál chráni najviac S vypredanými respirátormi a rúškami počas pandémie koronavírusu bude musieť veľa ľudí robiť to,...

Beats Studio3 Wireless vs Sony WH-1000XM3

Prečo sú Sony WH-1000XM3 lepšie ako Beats Studio3 Wireless? Mám ich vyskúšané. Oceníš ich doma aj v práci. Porovnanie 16h dlhšia výdrž batérie (bez ANC 38 hodín vs. 22...