Najaktívnejšie sopky na svete majú obrovské množstvo energie a deštruktívnu silu. Sopky sú zároveň rovnako nebezpečné ako majestátne. Stoja za vytvorením mnohých ostrovov a dokonca kontinentov po celom svete. Naša Zem má 1500 aktívnych sopiek. 75 percent z nich sa nachádza pozdĺž pacifického regiónu, ktorý sa rozprestiera po obvodoch zemských masívov v Tichom oceáne.
Hlboko v Zemi sa skalné platne sťahujú a rozťahujú, vyvolávajú obrovské zemetrasenia a erupcie, ktoré ohrozujú milióny ľudí.
Len na jednom ostrove v Indonézii – Jáva, je až 41 aktívnych sopiek, ktoré ohrozujú približne 151 miliónov ľudí.
Určenie top zoznamu najaktívnejších sopiek je v niektorých prípadoch mierne subjektívne, ale vďaka novému výskumu si zaslúži byť jedna sopka na mieste číslo 1.
Pozrime sa na najaktívnejšie sopky na svete
10. Santa Maria – Guatemala
Sopka Santa Maria sa nachádza 130 km od mesta Guatemala. Jeho kráter vznikol počas explózie v roku 1902. Patrí medzi tri najväčšie erupcie v 20. storočí a mala jednu z piatich najväčších erupcií za posledných niekoľko sto rokov. Táto sopka sa nachádza pozdĺž zlomovej dosky Cocos a karibskej dosky; tento pohyb je zvyčajne príčinou erupcii. Posledná erupcia nastala v marci 2011.
9. Sakurajima – Japonsko
Každý rok od roku 1955 táto sopka vybuchuje a vytvára nebezpečné podmienky pre blízke mesto Kagošima. V súčasnosti je to najaktívnejšia sopka v Japonsku, jej erupcia v roku 2009 spôsobila tisíce úmrtí.
8. Galeras – Kolumbia
Vrchol Galerasu sa rozprestiera do úctyhodnej výšky 4 276 metrov nad morom. Jej prvá zaznamenaná erupcia bola v roku 1580. Neďaleko sa nachádza mesto Pasto, ktorej sopka neustále predstavuje hrozbu. Erupcia pred viac ako 500 000 rokmi skutočne vyhodila 15 kubických kilometrov horniny do okolitej krajiny, čo výrazne ovplyvnilo geológiu regiónu.
Pozoruhodné bolo, že v roku 1978 si vedci mysleli, že sopka vyhasla. A o 10 rokov neskôr vybuchla. Potom v roku 1993 vybuchla počas Volcano Conference a zabila 6 vedcov. Jeho neustála aktivita v poslednom čase spôsobuje ničivé otrasy v okolitých mestách a robí život v blízkosti sopky nebezpečný.
7. Mount Merapi – Indonézia
Zdroj: Viator.com
Mount Merapi chŕli veľa láva ako ktorákoľvek iná sopka kdekoľvek na svete. V októbri 2010 vyvierala láva z jej južných svahov. Táto erupcia spôsobila smrť približne 400 ľudí a zanechala veľa ľudí bez domova. Je známa ako najaktívnejšia sopka v celej Indonézii. Vybuchla v roku 2018 a spôsobila evakuáciu v regióne.
6. Taal Volcano – Phillipines
S 33. zaznamenanými erupciami, ktoré sa nachádzajú 48 km od Manily, je táto sopka pozoruhodná vďaka svojej úmrtnosti v priebehu rokov. Počet obetí je aktuálne až 6000 ľudí a vzhľadom na jeho blízkosť k hustej obývanej oblasti by mohla kedykoľvek vzrásť . Teraz je sopka pomerne pokojná od roku 1977, ale ukazuje známky toho, že ďalšia veľká erupcia by mohla byť už čoskoro.
5. Mount Nyiragongo – Kongo
Mount Nyiragongo má jedno z najväčších lávových jazier vo svojom hlavnom kráteri. Nachádza sa v národnom parku Virunga v Demokratickej republike Kongo a je zodpovedná za približne 40 percent všetkých erupcií v Afrike. Od roku 1882 vybuchla sopka 32 krát a jej lávové jazero neustále vykazuje kolísanie úrovní. Vďaka svojej veľkej lávovej aktivite predstavuje významnú hrozbu pre okolité oblasti, pretože veľké lávové toky sú tak najničivejšími aspektmi sopečných erupcií.
4. Vezuv – Taliansko
Takmer všetky aktívne sopky po celom svete môžu byť nebezpečné, ak sa nachádzate v ich blízkosti počas erupcie, ale v mnohých prípadoch je naše zameranie na jednu sopku kvôli jej geografickej blízkosti k centru. Vesuv sa nachádza len 9 kilometrov od mesta Neapol v Taliansku. Táto blízkosť znamená, že je to najhustejšia obývaná oblasť s vulkanickou aktivitou ako kdekoľvek na svete. To spôsobilo katastrofickú erupciu v roku 79 nl, ktorá pochovala Pompeje pod popolom a lávou. Vzhľadom k jej činnosti, je tu myšlienka, že podobná erupcia bude len otázkou času.
3. Eyjafjallajokull – Island
Okrem toho, že Eyjafjallajokull má na tomto zozname najviac nevysloviteľné meno, vybuchla až v roku 2010. Množstvo popola z tejto erupcie spôsobil globálnu krízu leteckej dopravy, ktorá spôsobila, že mnohé lety boli odklonené alebo zrušené. Vzhľadom k jej relatívne nedávnej pozornosti, je dnes pravdepodobne jedna z najznámejších sopiek. Táto konkrétna sopka má čiapočku pokrývajúcu jej kalderu, čo je v porovnaní s inými sopečnými horami na tomto zozname pozoruhodne odlišná vlastnosť.
2. Etna, Catania – Sicília
Hora Etna je najvyššou a najobľúbenejšou sopkou v Európe. Rímsky básnik Virgil povedal, že je domovom mytologického boha Hefaestusa a jednookého monštra Cyclops. Etna je aktívna sopka a nachádza sa na východnom pobreží Sicílie v Taliansku v metropolitnom meste Catania. Je vysoká 3 350 m. Je na hranici kde je africká tektonická doska tlačená pod euroázijskú dosku. Je aktívna už 500 000 rokov a vytvára erupcie čadičovej lávy.
1. Mauna Loa – Hawaii
Mauna Loa je najväčšia sopka na Zemi. V roku 2013 sa vedci domnievali, že najväčšia sopka je podmorská sopka Tamu Massif ( National Geographic) najväčšia na svete.
Mauna Loa vybuchovala nepretržite 700 000 rokov – naposledy v roku 1984. Vďaka svojej lávovej sieti prúdiacej okolo nej predstavuje veľké riziko pre okolité miesta.
Toto video ti pomôže pochopiť, čo spôsobujú sopky, ako sa tvoria a vybuchujú – a ukazuje, kde sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytujú.
Zdroj: Relife, nationalgeographic.com